Honza Tománek: Od cyklistů dostávám, ale v běhu jsem rychlejsi

15.03.2016 -
Honza Tománek je úspěšný handicapovaný sportovec a reprezentant ČR v handcyclingu, disciplíně silniční para-cyklistiky. Od loňského roku se věnuje dlouhému triatlonu, pěkné umístění měl například v 70.3 Ironman Turkey.

Po nehodě, kdy ho srazil řidič automobilu, zůstal trvale upoután na vozík, ale to mu nezabránilo vrátit se ke sportu a dosáhnout v něm vrcholové úrovně.


Honza dokončil bakalářský obor kondiční specialista na Vysoké škole tělovýchovy a sportu Palestra a nyní pokračuje ve vysokoškolském studiu na Metropolitní univerzitě, kde je studentem Mezinárodních a regionálních vztahů v průmyslovém vlastnictví.

Dlouhodobě spolupracuje s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, kde přednáší o vrcholovém sportu handicapovaných, typologii postižení a sportovním marketingu. Účastní se různých besed a diskuzí na vysokých, středních i základních školách, jejichž cílem je všeobecná osvěta a popularizace vrcholového sportu handicapovaných. Také se nově stal externím lektorem na VŠE.

Je také spoluautorem autobiografické knížky Po hlavě a nadoraz. Téma knihy je zcela unikátní, protože přináší propojení Honzova silného životního příběhu a jeho návratu ke sportu, ale na druhou stranu v ní najdete i několik kapitol, které se věnují souvisejícím tématům, jako jsou výživa, trénink a mentální koučink, ale také i poranění a úrazy páteře. Kniha má motivační a informativní charakter a na jejím vzniku se podílelo několik předních českých odborníků a spoluautorkou je renata Petříčková.


Honza v současnosti žije v Dobříši, kde také v okolí trénuje.


Co považuješ za svůj největší úspěch?

Za svůj největší úspěch považuji jednoznačně to, že jsem se po těžkém úraze dokázal vrátit na start závodních tratí.

Jaké závody máš už za sebou?

Od roku 2004 se věnuji handcyclingu a od roku 2010 lze mou sportovní činnost z mnoha aspektů považovat za vrcholovou. Svou triatlonovou premiéru jsem si odbyl v roce 2013, když jsem dokončil 70.3 Ironmana na Lanzarote. O několik let později mám za sebou dokončených šest 70.3 ironmanů a v příštím roce bych se rád nominoval na Mistrovství Světa v 70.3.

Kdy a proč jsi začal s triatlony?

Triatlon mě dlouhou dobu lákal, ale chyběla vhodná příležitost. Na jarním soustředění v roce 2013 padlo definitivní rozhodnutí, které padlo trošku z hecu, a výběr závodu byl velmi spontánní. Lanzarote jsem dobře znal z tréninkových soustředění, ale až krátce před startem jsem si uvědomil, že jsem si vybral pravděpodobně jeden z nejtěžší 70.3 Ironmanů v Evropě.

Začal jsem mimo jiné proto, že cyklistika už mi nedokázala dát silné osobní výzvy. Zatím jsem v cyklistice nedosáhl všeho, po čem toužím, nicméně když jdu do závodu, nepřipouštím si, že nedokončím. Projetí cílem beru vždy jako samozřejmost, ale v triatlonu je to jiné. Tři disciplíny a závod, který trvá okolo 5 hodin. Pouhé dokončení je silnou motivací. Pocity při dokončení se nedají s cyklistikou srovnat.

Jaká část je pro tebe při závodě nejtěžší?

Těžko říci, nenapadá mě žádná situace, která by byla pravidelně nejtěžší. Přechod mezi plaváním a cyklistikou mi nedělá moc dobře. V posledních závodech jsem zažil poměrně velké vlny a prvních 20 km na kole mi bylo hodně špatně a zvažoval jsem konec, ale kousnul jsem to! :-)


Jak se po doběhu cítíš?

V prvních chvílích necítím únavu, ale ohromnou radost a vnitřní úlevu. Bolest a únava přichází později a zhruba dvě noci se pořádně nevyspím, protože každý pohyb bolí. Je to zvláštní, ale ta únava a bolest je vlastně odměnou, protože cítím, že jsem dokázal překonat diskomfort a posunul jsem se zase o krok dál.

Co tě do takovýchto závodů motivuje? Co tě při něm nejvíce baví?

Triatlon je pro mě silnou osobní výzvou. Rád posouvám své možnosti dopředu. Během plavání se dostávám do závodu, cyklistická část z největší části určuje výsledný čas a běh si užívám nejvíce. Možná je to kvůli tomu, že v cyklistické části od cyklistů dostávám, ale v běhu jsem rychlejší a předháním jednoho běžce za druhým.

Co ti závod samotný přináší?

Radost a sebepoznání. Často taky bolest, únavu a vyčerpání, ale to je jen kořením úspěchu.

Jaké jsou tvá omezení pro běh a jízdu na kole?

Po nezaviněné autonehodě jsem odkázán na pohyb na invalidním vozíčku s ochrnutím dolních končetin a části trupových svalů.

Na cyklistickou část používám handbike, speciálně zkonstruované sportovní náčiní, které k pohybu vpřed využívá sílu horních končetin.

Pro běh používám tzv. běžeckou formuli, což je vlastně modifikace běžného vozíčku s obdobným pohonem horních končetin.

Jak na triatlony trénuješ?

Mou favorizovanou činností doposud byla jen cyklistika, ale triatlon ji začíná pomalu vytlačovat. Převážně se připravuji na handbiku, ale prakticky ob den trénuji dvoufázově i na běžecké formuli. Plavání je pro mě hlavním doplňkem a tréninkovým prostředkem v období mimosezóny.

Během závodů jsem 1-2 týdně ve vodě, ale trénink je spíše kondiční. Momentálně jsem na 70.3 schopen zaplavat okolo 30 minut, což považuji za slušný čas. Větší rezervy cítím ve favorizované cyklistice a pochopitelně I běhu, kam směřuji většinu tréninkového úsilí.

Pracuješ s profesionálním trenérem?

Ano. I když spolupracuji s několika svěřenci, které vedu, tak ve vlastním tréninku mi často chybí nadhled a ten díky trenérovi mám.  

Aplikuji klasický řízený trénink, ale s trenérem možná konzultuji více než je běžné.

Kde a jak dlouho nejraději trénuješ?

Pro jarní kemp miluju Mallorcu, ten ostrov je nádherný. Během sezóny jsem rád za jakýkoli dlouhý trénink v Brdech, ten náš kraj mám rád. Kopce, lesy, to vše mě dobíjí.

Co je tvůj tajný tip před závodem?

Nejíst nic, co neznám a gastronomické experimenty nechat až po závodě! :-)

Jak to na závodech funguje, je tam tvrdá konkurence a ostré lokty, nebo tě soupeři „šetří“?

V handcyclingu je velmi vysoká konkurence a nikdo nikomu nic nedaruje. V para-triathlonu je atmosféra trošku víc přátelská, nicméně konfrontace probíhá naprosto stejně. Když závodím s nehandicapovanými sportovci, tak cítím velkou podporu.

Jak odpočíváš?

Dříve jsem nedokázal vypnout, ale dnes vím, že je to potřeba. Na unavenou psychiku je pohyb nejlepší, ale když potřebuji dobít po fyzickém výkonu, tak ideální je spánek a dobré jídlo. Gastronomie je mou velkou vášní a naštěstí díky velkému energetickému výdeji se nemusím krotit! :-)

Provozuješ nějaké další sporty?

Triatlon je balíček tří disciplín, takže už toho ve svém volném čase moc nestihnu. V zimních měsících je pro mě skvělou tréninkovou paralelou běžecké lyžování, a když zbude čas, na sjezdovky také rád vyrazím.

Máš před závodem nějaký rituál pro štěstí?

Myslím si, že ne. Kontrolu materiálu beru jako samozřejmost, i když je asi pravda, že galusku na startu zmáčknu vždy! :-)

Který závod je tvojí největší výzvou?

Po dosažení každého takového závodu se to mění. Nejprve to byl evropský pohár v handcyclingu, pak jsem chtěl titul Mistra ČR v časovce, silničním závodě, vyhrát EP a tak dál. V triatlonu chci medaili z Mistrovství Světa v 70.3 a pak? Celý Ironman, Havaj, plánů a výzev je naštěstí dost!

Jaké závody plánuješ na příští rok?

Pokud opomenu závody EP a SP v handcyclingu, tak v triatlonu začínám Challenge v Rimini, následuje 70.3 Ironman Luxembourg, který pro mě nominačním závodem na MS. Poté budu plánovat dál, ale s největší pravděpodobností to bude 70.3 Ironman Budapest nebo TRIPrague, Sprint triatlon Lipno, MS Sunshine Coast a Challenge Sardinia.

 

 

Hodnocení:

Galerie

  

Přečteno 534x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová