Ospalý se chystá na svého prvního Ironmana. Respekt mám velký, ale nebojím se

7.10.2013 -
Tajil, tutlal, spřádal plány, ale nakonec musel český triatlonista Filip Ospalý s pravdou ven. Začátkem listopadu se postaví na start svého prvního ironmana. „Máte pravdu. Bohužel už to vylezlo na povrch,“ smál se zkušený a úspěšný triatlet. V rozhovoru pak přiznal, že s myšlenkou dlouhéhu triatlonu koketuje tři roky. Ke kombinaci 3,8 kilometru plavání, 180 kilometr na kole a 42,1 kilometru běhu cítí velký respekt, ale strach nemá.

Filipe, čeká vás první ironman, jak se na to těšíte?

Těším se moc. Počasí je na trénink v našich krajích solidní. Forma je, takže to plave, jezdí a běhá rychle a dlouho. J

Kdy jste začal s myšlenkou absolvovat ironmana koketovat?
Po roce 2010, kdy jsem od krátkých hákových závodů přešel na ty bezhákové a střídal krátké s půlkami, bylo jasné, že za nějaký čas zkusím i celý. Takže už je to třetí rok, co hledám vhodný termín a závod.

Máte k ironmanskému závodu respekt? Slovy laika, nebojíte se trochu?
Ano, respekt mám a to velký, ale nebojím se!

Proč padla volba právě na závod v USA na Floridě a ne někde na evropské půdě?
V minulých letech jsem preferoval závod na evropské půdě, abych byl po něm co nejdříve doma, ale dlouhé závody pod hlavičkou Ironman jsou během sezony a já chtěl jet dlouhý až na závěr sezony, abych pak mohl mít dlouhý odpočinek. J Naskýtala se volba na 6.10. Challenge Barcelona, ale nakonec padla volba na 2.11. Ironman Florida. Na Floridě se mi celkem daří a navíc díky Radkovi Parnicovi tam mám při závodech skvělý servis.

S čím do zámoří poletíte? Prozraďte nám svoje ambice…
Závod dokončit se ctí a s chutí jet další dlouhý triatlon v příštím roce. A když to bude fakt moc dobré, tak pak i útočit na vítězství!

Vybojoval jste spoustu vítězství na olympijských distancích, později na půlkách. Dalo by se říct, že jste nyní dozrál pro ironmana? Změnil jste nějak přípravu? Jsou rozdílné tréninky?
Spíš dozrálo mé odhodlání ho zkusit. J Zatímco příprava na olympijský a střední triatlon se od sebe moc neliší, rozdíl v přípravě na střední a dlouhý je markantní. Ale i když bych jel v budoucnu více dlouhých triatlonů, má příprava se bude stále více podobat specializaci na střední tratě. Stoprocentní dlouhotraťař ze mě nikdy nebude. A plán jet dlouhý triatlon měsíc po středních triatlonech ve Francii má také svůj záměr. Trošku natáhnout tréninkové vzdálenosti na kole a při běhu a ještě mít čas z toho zregenerovat. I když ještě před Ironman Florida mám v plánu jeden závod.


Jaký to bude?
Když pominu běžecký závod v rámci tréninku v Moravském Krumlově, tak jsem měl na mysli Ironman 70.3 Miami, kde se 27. října postavím na start půlky. Ano, šest dní před startem na svém prvním dlouhém triatlonu si dám jeden střední. Jak jsem psal, jsem specialista na půlky, takže je pro mě důležitější výsledek na tomto závodě v Miami. Pokud se tam zadaří, budu pak v naprosté pohodě, během pěti odpočinkových dnů se přesunu autem z Miami přes Orlando do Panama City a tam si užiji závod Ironman. J

Dostal jste rady od zkušených ironmanů? Neproběhla například nějaká konzultace s Petrem Vabrouškem?
S Petrem jsme dobří přátelé a probíráme vše možné. Takže o nějaké rady jsem požádal a ještě požádám. A rady od ostatních? Četl jsem zajímavé rozhovory s Bevanem Dochertym a Ivanem Rañou o jejich prvním dlouhém triatlonu a z nich jsem se dozvěděl velmi zajímavé věci. Samozřejmě mám hodně tipů od svěřenců Luboše Bílka, Sebastiana Kienleho a Andiho Bocherera.

A teď otázka, která se možná bude zdát jako nesmyslná, ale nemáte choutky zúčastnit se legendárního ironmana na Havaji?
Nesmyslná není! Svůj první dlouhý triatlon jsem vybíral mezi závody série Ironman právě s cílem pokusit se kvalifikovat na Havaj. Mých startů na dlouhých triatlonech nebude mnoho, (Petr Vabroušek je světový unikát J), takže nyní jsem nechtěl plýtvat silami na závodě, který by mi nepřinesl žádné body 
Hodnocení:
Přečteno 790x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
26.9.23Premiéra IRONMAN 70.3 v Hradci Králové: Nová éra českého triatlonu
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen