Trochu potrénoval a držel krok s Vabrouškem

12.07.2010 -
Druhé místo na Grafimanovi vybojoval Martin Matula. Kdo zná jeho tréninkové dávky nezbývá než smeknout. Celý závod držel krok s Petrem Vabrouškem, avšak na vítězství nepomýšlel. Bylo by to podle jeho slov nefér.

Potrénoval jsi od svého posledního startu v Mělicích? zdá se, že se ti v  tréninku skvěle dařilo?

Na trénink jsem si bohužel moc času nenašel, plavat jsem byl od Mělic asi čtyřikrát, s během to bylo trošku lepší a na kolo jsem "musel" každé úterý, abych podpořil svoji přítelkyni Radku, která jezdí v tento den s cyklisty a občas ještě potřebuje trošku popostrčit v kopcích, aby jí balík neupláchl.
Mám ale pocit, že brzo bude takto strkat ona do mně. K tomu nějakej ten horáč a nedělní výlet s cyklisty-veterány. Nicméně týden před Grafimanem jsem byl na šestidenním soustředění s jabloneckými triatlonisty na Lipně a natrénoval jsem toho víc než za předchozí dva měsíce, takže jsem vše patřičně oživil.Kéž by takových soustředění bylo víc.

Jaké byly ambice před startem Grafimana?
Hlavně ten závod přežít, protože jsem po tom týdnu na Lipně byl úplně mrtev. Trénoval jsem tam minimálně to co ostatní a k tomu hodinka denně na trenažeru s hypoxickou maskou, abych zase po čase oživil krvetvorbu. Byl jsem při závodě docela překvapen, že mi to celkem jde, ale moc jsem to
raději nepřeháněl a to obzvlášť na běhu.

Jak se vyvíjel souboj mezi tebou a Petrem Vabrouškem?Věřil jsi v některé  části závodu že by jsi mohl zvítězit?
Vcelku jednoduše, i když zpočátku překvapivě, neboť Petr vylezl díky mému zakufrování přede mnou z vody. No jednou to přijít muselo:-) Na kole jsem ho dojel a párkrát mu v rámci mých současných možností pomohl s tempem, aby nám to rychleji uteklo. Vzhledem k tomu, že byl na kole aktivnější jsem rozhodně neměl v úmyslu na něj útočit v běhu, takže jsem ho pustil na distanc asi jedné minuty a ten potom udržoval po celý běh, tak abychom se moc "nenadřeli" a nebyli z toho horka úplně hotoví. Za námi byla díra, takže nebylo kam spěchat. Takže k druhé části otázky-na vítězství jsem nepomýšlel, bylo by to nefér, Petr odjel na špici 2/3 kola.

Jak bys ohodnotil tratě a organizaci závodu?
Co se týče tratí, nelze si s výjimkou nájezdu od pískovny na cyklistický okruh prakticky na nic stěžovat. Plavání v pískovně nemělo chybu, snad až na malou bójku, kterou jsem se třemi dalšími závodníky přehlédl a najednou se ocitl za Petrem Vabrouškem a musel ho dohánět na kole, kolo na okruzích s
novým velmi kvalitním povrchem jen svištělo a ani mi nevadilo, že je celé po rovině a běh v městském parku s občasným stínem, za což jsme byli asi všichni občas vděční, neboť na sluníčku nebylo zrovna nejchladněji, byl také super. Na běhu bych ale přivítal na každém z okruhů ještě jednu občerstvovačku, v počasí které panovalo je to skoro nutnost. Zázemí závodu včetně ubytování, depa, občerstvení a dalších věcí na velmi vysoké úrovni a k tomu všemu špičkový a neúnavný borec s mikrofonem v ruce, co víc si u nás doma přát, takže organizace téměř na jedničku.

Jak ses vyrovnal s tropickým počasím?

Tak jako pokaždé-vyrovnané tempo, dostatečná hydratace a hlavně to v žádné části závodu nepřepálit. Každopádně jsem byl rád, že jsem si to nemusel moc dávat na běhu, to je v takovém počasí vždycky peklo.

Jsi s výkonem spokojen?
Samozřejmě jsem. S tím co mám natrénováno není za co se stydět, takže spokojenost.

Tvůj cíl na další roky zní: Zazávodit si s Armstrongem na Havaji v roce 2012. Prozradíš nám více informací? Hodláš startovat mezi profíky?
Tohle vše bude díky změně pravidel pro kategorii profi a novým pravidlům pro získávání havajských slotů trošku složitější. Jsem sám překvapen, že žádné z našich triatlonových médií o této změně dosud neinformovalo, ale od roku 2011 se bude v kategorii profi zavádět bodový systém, sčítat body z pěti závodů Ironman a prvních 30 v celkovém pořadí bude moci na Havaji startovat. To je reálné pro opravdové profíky jako je třeba Petr, ale naprosto nereálné pro hobíky jako já. Navíc pokud bych chtěl startovat ve věkové skupině, nesmím rok před tím startovat v Profi. Budu to muset všechno zvážit, ale "kariéru" určitě hodlám něčím zakončit a byl bych rád kdyby to stálo za to.