VALACHY MANa letos ovládli Slováci – Jurkovič a Lapinová

9.08.2015 -
VELKÉ KARLOVICE – Na Slovensko putují letos zlaté medaile pro nejrychlejšího muže a ženu terénního mini triatlonu VALACHY MAN, který se konal v pátek 7. srpna v Novém Hrozenkově na Vsetínsku jako čtvrtý podnik seriálu VALACHY TOUR 2015.

Hlavní závod vyhrál slovenský triatlet Tomáš Jurkovič, mezi ženami vybojovala zlato jeho krajanka Kristína Néč-Lapinová. Zatímco Jurkovič se VALACHY TOUR účastnil poprvé, Lapinová má díky umístěním v předchozích závodech nakročeno stát se absolutní vítězkou celé letošní série mezi ženami.

Předpověď počasí slibovala na pátek 7. srpna extrémní vedra s teplotními rekordy, sportovci se přesto nenechali odradit. Do závodu se jich zapojilo rekordních 830 – téměř 580 dospělých samostatně na dvou tratích nebo ve štafetě a k tomu takřka 250 dětí. VALACHY MAN tak potvrdil pozici největšího veřejného sprint triatlonu s intervalovým startem v České republice.

„S počasím to nakonec nebylo tak zlé. I když dopoledne bylo kolem 37°C, před startem závodu dospělých se počasí umoudřilo, slunce občas překryly mraky a začal pofukovat vítr, což vytvořilo slušné klima. Vše se obešlo bez jakýchkoli zdravotních problémů,“ ujistil prezident VALACHY TOUR Vladimír Sušil.

Počasí? V pohodě. Aspoň jsem si otestovala, jaké podmínky mě čekají na Havaji,” usmívala se vítězná žena Kristína Néč-Lapinová, kterou v říjnu čeká cesta na Mistrovství světa v Ironmanu. “Hnali jste nás dost do kopce, byl to vcelku těžký závod, ale skvělý a moc se mi líbila atmosféra. Osobně mě překvapilo, že jsem relativně dobře zaplavala," pochvalovala si Lapinová.

„Kdo se závodů účastní častěji, je na extrémní podmínky zvyklý. Když dobře doplňujete tekutiny, je to bez problémů. Já jsem byl spokojený, že díky počasí bylo v lese na rozdíl od loňska sucho a trať byla příjemně rychlá. Super závod, jsem spokojený“ doplnil Ondřej Fojtík, jenž v rámci VALACHY TOUR pravidelně obsazuje přední příčky a i na VALACHY MANovi patřil k adeptům na medaili. Za hlavního favorita ho označil i triatlet Jan Čelůstka, vítěz dvou předchozích ročníků, jenž musel na poslední chvíli svou účast na obhajobě zrušit kvůli reprezentačním povinnostem.

Ondřeje Fojtíka, který je specialistou na horské kolo a dalším dvěma disciplínám triatlonu se věnuje jen okrajově, nakonec o 20 vteřin překonal další favorit, slovenský triatlet a čerstvý držitel třetího místa z evropského šampionátu v kros triatlonu Tomáš Jurkovič. „Slyšel jsem o VALACHY MANovi, že je to hezký závod, tak jsem mu dal přednost před XTERROU Prachatice a jsem opravdu nadšený. Trať, přestože krátká, byla náročná a nadchla mě úžasná atmosféra. Tolik diváků a závodníků jinde málokde bývá, to jsem ještě nezažil,“ konstatoval v cíli Tomáš Jurkovič.

Třetí místo za ním a Ondřejem Fojtíkem obsadil valašský matador Svatopluk Janečka, absolutní vítěz prvních dvou ročníků celého seriálu VALACHY TOUR. Mezi ženami za Kristínou Néč-Lapinovou obsadily druhé a třetí místo Zuzana Dudášová a Šárka Grabmüllerová.

Na krátké trati obhájil loňské zlato Jan Hajzler před Jakubem Bočkem a Janem Kundrátem, mezi ženami byla nejrychlejší Markéta Majkusová.

Dlouhá trať obnášela 350 m plavání, 16 km horského kola a 4,5 km běhu, krátká trať 250 m plavání, 12 km kola a 3,6 km běh. Než všichni závodníci v intervalovém startu vyrazili na trať, trvalo to plné tři hodiny.

Součástí VALACHY MANa byly opět i závody dětí se startovným za korunu. Ty nejmenší závodily pouze v běhu, děti od sedmi let již bojovaly ve všech třech disciplínách triatlonu. Startovní listina čítající 250 míst byla předem obsazená. „V době počítačových her považuji tak velký zájem dětí o triatlon za malý zázrak a příslib do budoucna. Jak známo, kdo jednou zkusí triatlon, už u něj zůstane,“ pochvaloval si nejznámější český Ironman Petr Vabroušek, který se VALACHY MANa pravidelně účastní, i když distance jsou pro něj jako specialistu na dlouhé tratě neobvyklé a nevýhodné. I přes nízké ambice nakonec obsadil 11. místo, ve své věkové kategorii byl třetí. Jeho syn Filip byl čtvrtý ve své věkové kategorii do 20 let na krátké trati, dcera Věrka si mezi nejmladšími dívkami do 4 let doběhla pro stříbro. „Jezdím sem pravidelně s celou rodinou a s potěšením sleduji, jak rok od roku účastníků přibývá. Umím si představit, že příští rok nás tu může být třeba i tisíc. VALACHY MANa je unikátní závod svého druhu nejen v českém měřítku,“ ocenil Petr Vabroušek.

To potvrdil i moderátor VALACHY MANa, televizní redaktor Stanislav Bartůšek, jenž má díky své profesi „sježděnou“ řadu akcí v Česku. „Ze závodů, které jsem v poslední době zažil, právě VALACHY MAN zaznamenává největší pokrok ve všech směrech, vidím ho jako jednu ze špičkových akcí v České republice,“ konstatoval Stanislav Bartůšek, který VALACHY MANa moderoval už potřetí a „práci“ pravidelně spojuje s dovolenou v této části Beskyd.

Letos si volné dny před triatlonem užíval v hotelu Horal v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích a vydatně při tom provětral brusle na místní populární cyklostezce Bečva. „Dal jsem si pěkně do těla, zvláště v úseku pod Horalem to jede i 35 kilometrů za hodinu, trať je báječná. K tomu ta nádherná příroda kolem! Přes den jsem si užíval sport i turistiku a pak plavecký bazén v hotelovém wellness a vířivku, tam jsem byl skoro pořád,“ pochvaloval si Stanislav Bartůšek.

Další, poslední akcí seriálu VALACHY TOUR bude 24. října běžecký závod BĚHEJ VALACHY. Ve stejný den budou vyhlášeny i absolutní výsledky celého letošního seriálu.