Předseda ČSTT hodnotí rozjezd závodní sezóny 2011

6.02.2011 -
Dočkali jsme se a máme za sebou premiérový závod Českého poháru v aquatlonu. Dovolte mi nyní, z mého subjektivního pohledu, zhodnotit start obou zimních seriálů Českého poháru.


výsledky PRAŽSKÉHO AQUATLONU naleznete  zde

Úvodem musím vyjádřit obdiv a poděkování pořadatelům všech tří závodů, jak se ve velmi krátkém čase popasovali s netriviálním zadáním a závody zvládli připravit a zorganizovat. Vezmeme-li v úvahu, že jsme s vypětím všech sil finišovali smluvní parametry těsně před Vánocemi, definovali jsme zbrusu nové kategorie a jejich hodnocení vydali v soutěžní směrnici 15. prosince, tak je nutné vyseknout poklonu

- všem pořadatelům, zvláště pak Petrovi Svobodovi z Hlinska, Petrovi Janderovi z Jablonce a Martinovi Dvořákovi z Prahy

- oběma výsledkovým firmám – SportSoftu z Vimperka i Apachi z Prahy, které musely naprogramovat datové výměny a adaptovat datové struktury tak, aby byly kompatibilní s databázemi a rozhraním nového systému CzechTriSeries a musely změnit vyhodnocovací mechanismy tak, jak diktuje soutěžní směrnice – zimní edice

- chlapíkům společnosti Aquasoft s.r.o., kteří dokázali v rekordně krátké době naprogramovat celý centrální datový systém, který postupně získává svoji cílovou podobu

Proběhnuvší závody ukázaly hned několik věcí, které snad postupně stojí za zmínku:

Kategorie Rodiny byla trefa do černého: kombinace výsledků přes všechny kategorie a prize money pro prvních pět rodin dává závodu nový rozměr, posiluje soudržnost členů rodinných týmů a dává šanci vítězit v docela nečekaných kombinacích členů rodin.

Značná energie byla věnována publicitě zimních seriálů. Dík Tomášovi Petrovi vznikly letáčky, které se prostřednictvím sekretariátu ČSTT, reps. Tondovi Bauerovi rozeslaly do všech koutů ČR, dík Petrovi Švarcovi se vytiskly ohraničovací pásky CzechTriSeries, dík řediteli Prague Marathon panu Capalbo byla rozeslána informace o zimních sériích desetitisícům běžců, dík redakci www.behej.com máme na běžeckých serverech upoutávku na zimní série, dík Martinovi Dvořákovi jsme zaplavili Jizerskou padesátku triatlonovými letáčky a takto bych ještě mohl pokračovat. Rád bych také vzpomněl zatím nezištnou pomoc a spolupráci Tomáše Nohejla, který začal neúnavně generovat tiskové zprávy a reportáže ze závodů a distribuovat je příslušným médiím.

Zcela mimořádný dík pak patří všem triatlonovým www serverům, zvláště pak triatletu, e-triatlonu a hisportu, které mají LVÍ podíl na dobré informovanosti těch, kterým to nejspíše náleží.

Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a na závodech v Jablonci a v Praze se prezentovalo vždy více než 110 závodníků.

Faktem je, že jsme se nevyvarovali určitých přehmatů, chyb a nedostatků. V prvotní verzi soutěžní směrnice bylo ustanovení, které diskriminovalo členy rodin a týmů, kteří soutěžili v kategoriích, které nebyly obsazeny alespoň 3 závodníky. Tento nedostatek byl odstraněn dodatkem soutěžní směrnice a dnes v Praze již do rodin a týmů bodovali všichni jejich členové.

Nepodařilo se nám zatím zadat a na www naprogramovat načítání odhadu časů pro plaveckou část aquatlonu, navíc ani prezentace dnes v Podolí tyto informace od prezentujících-se závodníků nezískala. Museli jsme tento problém sanovat až na bazéně a Míra Frouz v roli hlavního rozhodčího operativně nasbíral odhady časů, které byly nutné pro nasazení závodníků do rozplaveb. Pokusíme se do www.czechtriseries.cz tuto funkcionalitu doprogramovat, aby již pro závod v Českých Budějovicích tento problém odpadl.

Navíc, s ohledem na rychlost a kratší dobu mrznutí všech přítomných jsme dnes v Praze podcenili dobu na protesty před vyhlášením mládežnických kategorií v Praze, což se lehce vymstilo a museli jsme řešit 2 dodatečná zařazování závodníků, jejichž časy se do původního hodnocení nedostaly.

Věřte mi, že optimalizace v reálném čase není snadná a nikdo chyby nedělá schválně a nemá z nich radost. Pořadatelství mělo určité nedostatky, ale podívám-li se na celkový průběžný výsledek, kdy se podařilo do Jablonce i do Prahy přilákat více než stovku účastníků na každý závod, kterým jsme společně připravili zajímavý víkendový program, tak věřím, že to nebyla práce zbytečná a jsem si jistý, že z toho všeho můžeme upřímně mít dobrý pocit.

Všechny závody zimních sérií mají jeden společný fenomén – na jejich startu se setkávají triatlonisté a vedle nich profíci z jiných příbuzných sportů – z plavání, horských kol, lyžaři atp. Jak ukázaly již první tři závody, tak se „naši“ triatleti v této konkurenci neztrácejí. Chci napsat bohužel, ale také snad i bohudík jsme byli minulý týden svědky dosti ojedinělé situace, kdy byl vítěz závodu v Jablonci (Michal Kaněra) dodatečně diskvalifikován z důvodů jízdy na kole bez zapnuté helmy.

Četl jsem diskusi na www k tomuto tématu a rád bych téma lehce glosoval.  Soutěžní výbor v čele s hlavním rozhodčím Petrem Mužíčkem zcela v souladu se zněním pravidel vyhověl protestu (který nebyl předem iniciovaný). Byl a je to signál všem závodníkům – bez ohledu na jejich hlavní sportovní příslušnost – že pravidla jsou na závodech českého poháru v triatlonu uplatňována bez výjimky. Nic to nemění na faktu, že Michal je skvělý závodník, který svoji výkonnost prokázal v obou proběhnuvších závodech zimního triatlonu a budu věřit, že Michal bude natolik „mocný“, že na (zimní) triatlon nezanevře a uvidíme ho na startu dalšího závodu Briko-Maplus Českého poháru v zimním triatlonu ve Žďáru nad Sázavou.

Pravda je, že závod v Jablonci proběhl na hraně reálné proveditelnosti, navíc s luxusem, kdy ředitel závodu Petr Jandera nastoupil k jeho startu. Kombinace velkého zájmu závodníků, skromného místa pro depo, velkého množství „turistů“ na tratích a myslím více, než náročných tratí pak ze závodu udělaly něco vskutku výjimečného a zřejmě opakování nehodného. Sám jsem si závod protrpěl, věděl jsem, že nastoupit na závod s tím, že jsem na kole seděl naposled vloni v létě je pitomost, ale za tu zkušenost a detailní znalost tratí to určitě stálo.

Děkuji zde veřejně znovu všem, kteří pracují často nad rámec svých povinností a násobně nad rámec svého finančního ocenění ve prospěch toho, že je „zábava“ pro spoustu lidí v podobě závodů ČP zimních sérií. Nevidím dobrý důvod hledat a kritizovat marginální detaily, které se sice mohly zvládnout lépe, ale spíše chci vyzdvihnout a ocenit dosavadní práci pořadatelů.  

Detaily a chyby budeme pochopitelně dále ladit. Zamakali jsme na strukturovaném hodnocení pořadatelského zvládnutí každého závodu, toto hodnocení, které budou v první fázi provádět rozhodčí, bude na www.czechtriseries.cz brzy všem ke čtení. Mechanismus strukturované zpětné vazby je tedy před spuštěním, což by mělo dlouhodobě přinést určitá dílčí pozitiva.

Jak vidím, ohlédnutí je delší, než jsem plánoval.

Závěrem chci jménem celého týmu vedení Českého svazu triatlonu popřát všem další a snad dobré zážitky na příštích závodech - s vyhlídkou závodů letních sérií. Místa a termíny těchto závodů se již během hodin, nebo maximálně jednotek dnů objeví, ve smyslu Soutěžní směrnice – letní edice, na www.czechtriseries.cz

Jaromír Horák,  Český svaz triatlonu, předseda


Hodnocení:
Přečteno 780x

Komentáře

Překvapení se nekoná Reagovat
Re: Překvapení se nekoná Reagovat
Re: Překvapení se nekoná Reagovat
FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Re: FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Re: Re: FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Re: Re: Re: FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Re: FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Re: Re: FEMINISTKY musí triatlon milovat Reagovat
Spravedlnost Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.