ČP Nymburk: Vítězství pro Pejsara a Jirouškovou

3.08.2008 -
Včerejší den byl ve znamení dalšího dílu českého poháru v triatlonu. Tentokráte se hlavní děj odehrával v Ostré u Nymburka, kde na závodníky čekaly tratě na sprint distancích, tedy 0,75-20-5.
Organizátoři slibovali opravenou příjezdovou cestu od vody k hlavní silnici. Na místě jsme ovšem zjistili, že město pouze vysypalo díry štěrkovitou směsí, a tak byla jízda na kole sice bezpečnější, ale do pohodlné jízdy to mělo hodně daleko. Letos poprvé byla povolena jízda „v háku“ pro všechny věkové kategorie, a to i mezi pohlavími.

V odpoledním programu se jako první na start postavili dorostenci. Na běhu se vykrystalizovala čtyřčlenná skupinka, kde nejvíce sil v závěru měl M. Debnar před J. Kršňákem a M. Dudkem. Mezi dorostenkami zvítězila P. Kuříková před B. Hlaváčovou a T. Durdiakovou.

Zhruba o 8 minut později se na start postavilo 92 triatletů , a to ve všech kategoriích včetně juniorů. Z favoritů na startu chyběl vedoucí muž ČP J. Čelůstka, dále M. Krňávek, P. Bureš (EP Egirdir, Turkey), P. Švarc (Bundesliga) a  olympionik Ospalý.

Z vody vylézal první P. Mužíček, těsně následovaný P. Patákem a P. Šlajsem. Tato tříčlenná skupinka si vypracovala zhruba 10m náskok před osmicí pronásledovatelů, kde chyběl největší aspirant na vítězství Martin Pejsar. Po 1km se na čele zformovala 11-členná skupinka (Mužíček, Paták, Šlajs, Kubínek, Kumstát, Jaňour, J. Pejsar, M. Francke, Dědek, Hirt a Z. Pospíchal), která ovšem nespolupracovala, a tak se M. Pejsar dokázal dostat zpět do přímého boje o první místo. To ovšem znamenalo polevení v tempu, což nahrávalo dalším početným skupinkám, kterých se vytvořilo opravdu požehnaně. V cíli si závodníci často stěžovali na špatnou spolupráci na kole. Nástup střídal nástup, na takto rovinaté trati byly ale všechny úniky neúspěšné. Síly ovšem v dusném počasí ubývaly.

Na posledních SP zaznamenal Honza Sajmon Jaňour vždy nejrychlejší cyklistický čas a v Kitzbuhelu dokonce přijel na prvním místě s náskokem 10s. Dost jsem se tedy divil, že ho nevidím „tahat“ balík. Tím ovšem nechci říci, že by nespolupracoval, ale cyklistický um a lá Armstrong jsem bohužel (nebo spíš bohudík) neviděl. Po závodě mi vysvětlil, že po tom, co nás dojel Martin Pesar, se neměl kam hnát, a chtěl vyzkoušet, jak mu to běhá. Dle konečného výsledku mohu říci, že mu to běhá docela dobře:). Ale zpátky k závodu.

Do depa se tedy přiřítil 15-členný balík. Depo zvládl nejrychleji Zbyněk Pospíchal, hned za ním M. Kumstát a M. Pejsar. Láďa Dvořák přivedl do depa druhý balík se ztrátou 1min a 25s na prvního. Po obrátce na 2,5. km jsem mohl sledovat, jak se dále vyvíjí závod. Na čele byl již Matrin Pejsar, těsně následován duem J. Jaňour - F. Kubínek, s další nepatrnou ztrátou Z. Pospíchal. V cíli se toto pořadí již nezměnilo. Za těmito borci proběhl téměř generační souboj mezi J. Pejsarem (24let) a P. Patákem (37 let). Pejsar o 3 vteřiny 5. místo uhájil, přesto Paták smutnit nemusel, neboť zajel svůj letošní nejlepší výsledek. Za nimi další souboj o 7.-9. místo. Ve 4 vteřinách doběhli postupně první junior V. Dědek, M. Kumstát a druhý junior P. Šlajs. Top ten a zároveň bednu v kategorii K23 doplnil Lukáš Hirt (1. Kubínek, 2. Z. Pospíchal). Celkově 12. doběhl třetí junior L. Vysloužil.

Závod žen měl původně odstartovat 2 min před hlavním závodem mužů. Nakonec došlo k avizované úpravě v podobě možnosti jízdy v háku mezi pohlavími. 28 žen včetně juniorek se tak na plaveckou část vydalo zhruba o 1 minutu později než muži. Oproti Mělníku se na startu objevily reprezentantky J. Jiroušková a V. Trnková. Na startu chyběly V. Frintová (OH) a R. Vodičková (EP Egirdir). Startovní listina tak slibovala zajímavou podívanou v podobě prověření sil poslední vítězky ČP z Mělníku, Jitky Šimákové.

Z vody vylézala pětice závodnic pohromadě, v pořadí J. Jiroušková, T. Stonová, V. Trnková, M. Lukešová a J. Šimáková. O dalších 10s zpět opustila vodu H. Kolářová a K. Dudková. Nicméně pouze první jmenovaná dokázala využít mužského pole k tomu, aby se dostala do prvního balíku. Tato šestice žen tak jezdila ve třetím mužském balíku a nutno podotknout, že rozhodně ne nijak pasivně. Jistě by bylo zajímavé, jak by ženy dopadly v absolutním pořadí, kdyby startovaly společně s muži.

Na běh vyrážela jako první Hanka Kolářová, která tak zaznamenala nejrychlejší cyklistickou část, za ní pak V. Trnková, J. Jiroušková a J. Šimáková s M. Lukešovou. Ihned v úvodních stovkách metrů se ovšem pořadí změnilo podle papírových předpokladů, a tak se Jana Jiroušková mohla radovat již z třetího letošního vítězství v ČP, o 12s za ní doběhla Vendula Trnková a se 40s ztrátou doplnila tuto dvojici na bedně Jitka Šimáková, která tak potvrdila letošní dominanci v kategorii do 23 let. Čtvrtá dokončila T. Stonová, pátá H. Kolářová 2. K23). O 6. a 7. místo v absolutním pořadí svedly boj první dvě juniorky, kdy se letos poprvé mohla radovat z prvního místa Katka Lhotová před Leou Johanedisovou. Třetí místo do 23 let vybojovala M. Lukešová (9.). Třetí juniorkou byla L. Vaverová (10.).