ČP Nymburk: Vítězství pro Pejsara a Jirouškovou

3.08.2008 -
Včerejší den byl ve znamení dalšího dílu českého poháru v triatlonu. Tentokráte se hlavní děj odehrával v Ostré u Nymburka, kde na závodníky čekaly tratě na sprint distancích, tedy 0,75-20-5.
Organizátoři slibovali opravenou příjezdovou cestu od vody k hlavní silnici. Na místě jsme ovšem zjistili, že město pouze vysypalo díry štěrkovitou směsí, a tak byla jízda na kole sice bezpečnější, ale do pohodlné jízdy to mělo hodně daleko. Letos poprvé byla povolena jízda „v háku“ pro všechny věkové kategorie, a to i mezi pohlavími.

V odpoledním programu se jako první na start postavili dorostenci. Na běhu se vykrystalizovala čtyřčlenná skupinka, kde nejvíce sil v závěru měl M. Debnar před J. Kršňákem a M. Dudkem. Mezi dorostenkami zvítězila P. Kuříková před B. Hlaváčovou a T. Durdiakovou.

Zhruba o 8 minut později se na start postavilo 92 triatletů , a to ve všech kategoriích včetně juniorů. Z favoritů na startu chyběl vedoucí muž ČP J. Čelůstka, dále M. Krňávek, P. Bureš (EP Egirdir, Turkey), P. Švarc (Bundesliga) a  olympionik Ospalý.

Z vody vylézal první P. Mužíček, těsně následovaný P. Patákem a P. Šlajsem. Tato tříčlenná skupinka si vypracovala zhruba 10m náskok před osmicí pronásledovatelů, kde chyběl největší aspirant na vítězství Martin Pejsar. Po 1km se na čele zformovala 11-členná skupinka (Mužíček, Paták, Šlajs, Kubínek, Kumstát, Jaňour, J. Pejsar, M. Francke, Dědek, Hirt a Z. Pospíchal), která ovšem nespolupracovala, a tak se M. Pejsar dokázal dostat zpět do přímého boje o první místo. To ovšem znamenalo polevení v tempu, což nahrávalo dalším početným skupinkám, kterých se vytvořilo opravdu požehnaně. V cíli si závodníci často stěžovali na špatnou spolupráci na kole. Nástup střídal nástup, na takto rovinaté trati byly ale všechny úniky neúspěšné. Síly ovšem v dusném počasí ubývaly.

Na posledních SP zaznamenal Honza Sajmon Jaňour vždy nejrychlejší cyklistický čas a v Kitzbuhelu dokonce přijel na prvním místě s náskokem 10s. Dost jsem se tedy divil, že ho nevidím „tahat“ balík. Tím ovšem nechci říci, že by nespolupracoval, ale cyklistický um a lá Armstrong jsem bohužel (nebo spíš bohudík) neviděl. Po závodě mi vysvětlil, že po tom, co nás dojel Martin Pesar, se neměl kam hnát, a chtěl vyzkoušet, jak mu to běhá. Dle konečného výsledku mohu říci, že mu to běhá docela dobře:). Ale zpátky k závodu.

Do depa se tedy přiřítil 15-členný balík. Depo zvládl nejrychleji Zbyněk Pospíchal, hned za ním M. Kumstát a M. Pejsar. Láďa Dvořák přivedl do depa druhý balík se ztrátou 1min a 25s na prvního. Po obrátce na 2,5. km jsem mohl sledovat, jak se dále vyvíjí závod. Na čele byl již Matrin Pejsar, těsně následován duem J. Jaňour - F. Kubínek, s další nepatrnou ztrátou Z. Pospíchal. V cíli se toto pořadí již nezměnilo. Za těmito borci proběhl téměř generační souboj mezi J. Pejsarem (24let) a P. Patákem (37 let). Pejsar o 3 vteřiny 5. místo uhájil, přesto Paták smutnit nemusel, neboť zajel svůj letošní nejlepší výsledek. Za nimi další souboj o 7.-9. místo. Ve 4 vteřinách doběhli postupně první junior V. Dědek, M. Kumstát a druhý junior P. Šlajs. Top ten a zároveň bednu v kategorii K23 doplnil Lukáš Hirt (1. Kubínek, 2. Z. Pospíchal). Celkově 12. doběhl třetí junior L. Vysloužil.

Závod žen měl původně odstartovat 2 min před hlavním závodem mužů. Nakonec došlo k avizované úpravě v podobě možnosti jízdy v háku mezi pohlavími. 28 žen včetně juniorek se tak na plaveckou část vydalo zhruba o 1 minutu později než muži. Oproti Mělníku se na startu objevily reprezentantky J. Jiroušková a V. Trnková. Na startu chyběly V. Frintová (OH) a R. Vodičková (EP Egirdir). Startovní listina tak slibovala zajímavou podívanou v podobě prověření sil poslední vítězky ČP z Mělníku, Jitky Šimákové.

Z vody vylézala pětice závodnic pohromadě, v pořadí J. Jiroušková, T. Stonová, V. Trnková, M. Lukešová a J. Šimáková. O dalších 10s zpět opustila vodu H. Kolářová a K. Dudková. Nicméně pouze první jmenovaná dokázala využít mužského pole k tomu, aby se dostala do prvního balíku. Tato šestice žen tak jezdila ve třetím mužském balíku a nutno podotknout, že rozhodně ne nijak pasivně. Jistě by bylo zajímavé, jak by ženy dopadly v absolutním pořadí, kdyby startovaly společně s muži.

Na běh vyrážela jako první Hanka Kolářová, která tak zaznamenala nejrychlejší cyklistickou část, za ní pak V. Trnková, J. Jiroušková a J. Šimáková s M. Lukešovou. Ihned v úvodních stovkách metrů se ovšem pořadí změnilo podle papírových předpokladů, a tak se Jana Jiroušková mohla radovat již z třetího letošního vítězství v ČP, o 12s za ní doběhla Vendula Trnková a se 40s ztrátou doplnila tuto dvojici na bedně Jitka Šimáková, která tak potvrdila letošní dominanci v kategorii do 23 let. Čtvrtá dokončila T. Stonová, pátá H. Kolářová 2. K23). O 6. a 7. místo v absolutním pořadí svedly boj první dvě juniorky, kdy se letos poprvé mohla radovat z prvního místa Katka Lhotová před Leou Johanedisovou. Třetí místo do 23 let vybojovala M. Lukešová (9.). Třetí juniorkou byla L. Vaverová (10.).

kompletní výsledky zde

Hodnocení:
Přečteno 648x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza