Běželo se mi lehce a cílovou rovinku jsem si užila s diváky, říká Iveta Fairaislová

7.09.2017 -
Triatlonistka z TCV Jindřichův Hradec Iveta Fairaislová trénuje pod trenérskými křídly Jana Vaňka. V sobotu se na závodě CITY TRIATHLON Karlovy Vary stala juniorskou mistryní republiky ve sprinttriatlonu. Za týden ji čeká světový šampionát v Rotterdamu, kde se potká i se svým vzorem Vendulou Frintovou. Více v našem rozhovoru

Jak sis užila závod v Karlových Varech? 

Závod v Karlových Varech jsem si moc užila. Do závodu jsem šla s cílem obhájit titul z roku 2015. Tento závod byl předposledním v této sezoně a s trenérem jsme se na ně dlouho připravovali.  

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Od začátku se závod nevyvíjel úplně podle mých představ. Start plavecké části se mi moc nepovedl a dostala jsem se tak do velké tlačenice. Voda byla navíc dost studená, takže se plavalo v neoprenech, což mi také nevyhovuje. Z vody jsem vylézala na 3.místě, ale pouze s malou ztrátou. Na kole se mi jelo od začátku výborně, a tak jsem se hned během prvního okruhu dostala na čelo. Zbytek cyklistiky jsem se pak odjela s klučičí skupinou. Na běh jsem vybíhala asi s půl minutovým náskokem na druhou ženu v pořadí. Běželo se mi lehce a tak jsem si mohla v cílové rovince užít vítězství i s diváky. 


Co říkáš na diváckou kulisu během závodu v prostředí lázeňského města? 

Diváků bylo po trati a v cílové rovince mnoho a všichni povzbuzovali, což mi hodně pomáhalo. Tomu, jak byl celý závod zorganizován, nemohu nic vytknout. Vše bylo přehledné a po celé trati bylo mnoho pomocníků, kteří dohlíželi na bezpečnost. 

Co na tvůj výkon říkal trenér? 

Trenér Honza Vaněk byl s mým výkonem spokojen a oba jsme měli z výsledku velkou radost. 

Viděla jsi nedělní závod Světového poháru? Jak se ti líbil? 

V Karlových Varech jsem zůstala až do neděle, abych mohla vidět závod SP. Byl to krásný zážitek, vidět triatlonisty z různých koutů světa. Nejvíce jsem se ale samozřejmě soustředila na české závodníky a myslím, že všichni podali vynikající výkony. 


Jak dlouho se věnuješ triatlonu a jak ses k tomuto sportu dostala? 

Na triatlon jsem jezdila od svých asi 9 let, ale mým hlavním sportem bylo plavání. V roce 2013 jsem se zúčastnila MČR a závod jsem vyhrála. Tam si mě našel Honza Vaněk a nabídl mi účast v jeho klubu TCV JH. S Honzou jsme si rozuměli a tak jsem neváhala. Triatlon mě naprosto dostal a tak jsem se od té doby přeorientovala z plavání na triatlon. 

Jak vypadá tvůj současný trénink? 

Všechny tréninky mám přesně předepsané od trenéra. Máme spolu výbornou komunikaci, tréninky rozebíráme a vše se snažíme ideálně skloubit. Počet a náročnost tréninků se samozřejmě liší podle přípravného období.  


Jaký je tvůj triatlonový sen a vzor? 

Jeden sen jsem si splnila nedávno, a to dostat na MS juniorů, které mě ještě čeká a dělám vše pro to, abych podala co nejlepší výsledek. Mám i další, ale nerada se s tím svěřuji. Mým triatlonovým vzorem je Flora Duffy a naše česká závodnice Vendula Frintová. 

Které závody máš letos za sebou a co tě ještě čeká? 

Letos mám za sebou jeden závod Jihočeského poháru, závod Českého poháru a také EP juniorů, kde jsem skončila na druhém místě, což byl prozatím můj nejlepší výsledek. Nyní mě už čeká pouze MS juniorů 15.9. v Rotterdamu.


 

Hodnocení:
Přečteno 687x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.