Tak skvělou atmosféru jsem ještě nezažila, říká Lucie Šnebergerová po IM Kalmar

23.08.2019 -
Ironman ve Švédsku byl pro Lucku letošním posledním závodem. I když příprava nešla podle plánu, zajela výborný výsledek v podobě vítězství ve své Age group, který znamenal havajský slot. Proč ho odmítla a jak vnímala průběh závodu si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Ironman v Kalmaru byl od začátku tvým hlavním vrcholem. Proč sis ho vybrala?

"Hledali jsme s manželem závod, kde jsme ještě nebyli, který je v dojezdové vzdálenosti, v druhé půlce léta a který bychom mohli jet společně. Vzhledem k Honzově nabitému kalendáři vlastně ani jiná varianta nebyla a reference od kamarádů jsme navíc měli jen pozitivní."

Vítězství zároveň dokládá, že příprava se podařila vyladit dokonale. Probíhalo vše podle plánu nebo se objevily i komplikace?

"Na poloviční distanci ve Walchsee, kde jsem startovala v červenci, jsem si při přeběhu v depu nepříjemně odrazila patu, takže jsme se trenérkou domluvily na týdnu volna a následovaném finálním bloku. Návrat k tréninku se ale moc nedařil, tělo nechtělo spolupracovat a těžší tréninky byly nepřiměřeně vyčerpávající. Nakonec jsem odtrénovala jen ty nejzákladnější věci a víc odpočívala.  Vyladění tedy rozhodně neprobíhalo podle představ."


Hned v úvodní plavecké části jsi ale vylepšila svůj osobák…

"Já byla z plavání hodně vyplašená. Týden před Kalmarem Honza startoval na půlce v polské Gdyni, kde jsme se byli pro příjezdu vyplavat a moře bylo doslova plné malých medúz. Byly úplně všude. Pokud jste je rukama všechny „nevyčápli“, rozplácly se vám přes obličej. Takže v Gdyni jsem už do moře nevlezla a chodila plavat do bazénu s tím, že se musím na Kalmar psychicky připravit. Ve Švédsku to ale nebylo tak zlé a při závodě jsem ty rosolovité potvory nevnímala. Z plaveckého výkonu jsem ale trošku zklamaná, určitě jsem měla šanci být rychlejší. Někde v první třetině jsem se nechala vytlačit mimo bojku a musela jsem se kousek vracet. Mezitím mi balík plavců cuknul a už jsem je nedoplavala. Zůstala jsem tak v mezeře a zbytek si musela odtáhnout sama."

Dařilo se ti v běhu, kde jsi měla nejrychlejší čas. Jaké to bylo na trati při běhu a cyklistice? 

"Cyklistika mi z velké části připomínala jízdu doma na trenažeru – s hlavou zabořenou dolů na čísla budíku. Běžecká trať v Kalmaru určitě nepatří k rychlým, běží se tři houpavé okruhy s velkým množstvím vraceček, dlouhými pasážemi po nepříjemných kočičích hlavách nebo šotolinách s hrubými kameny. Ale rozhodně je TOP po stránce „zážitkové“. Tak úžasnou atmosféru a takové davy lidí skandujících vaše jméno nebo místní „heja heja“ po úplně celé trati jsem nikde jinde nezažila! Velké díky za to, protože taková atmosféra vám nedovolí polevit, i když nemáte svůj běžecký den. Mně tentokrát po kole dlouho trvalo, než nohy povolily a dostaly se do tempa. Od dvacátého kilometru jsem začala dostávat při každé ostřejší zatáčce nebo nepozorném došlapu křeče. Nejdřív do chodidla a později i do obou lýtek. Nikdy se mi to nestalo a myslím, že to bylo volbou bot… Od 30. kilometru pak začínal zlobit i žaludek. Od kamarádky, co fandila u trati, jsem ale věděla, že nesmím zpomalit. Soupeřky sice taky „tuhly“, ale nebyly daleko. Hrálo se o minuty."


Jak vypadal tvůj výživový plán na dobu před, během a po závodě?

"Tentokrát to byl trošku punk, který se podepsal právě na druhé půlce běhu. Starťáček, co jsem měla ráno před závodem, mi nedovolil téměř nic sníst. Jediné, co jsem do sebe před plaváním nasoukala, byl ve třetince rozmíchaný Enervit Gel. Během cyklistiky jsem pak kombinovala 5 gelů rozmíchaných ve vodě s tuhou stravou (banány, tyčinky, tortilla se sýrem), k tomu jeden šroubovací Enervit Liquid Gel s kofeinem a každou půlhodinu solnou tabletu Salt Caps. Na běhu jsem pak měla jeden klasický gel a 4 šroubovací liquid gely kombinované s colou. Po závodě jsem místo klasiky v podobě regeneračního Enervit Recovery Drinku nafasovala v medical stanu dvě dvoudecky „zázračného“, ale ne moc chutného nápoje na uklidnění žaludku."

V Kalmaru jsi kromě triumfu v kategorii dosáhla i na nominaci na Havaj. Slot jsi ale nevzala – proč?

"Dlouho jsem říkala, že závodit na Havaji mě neláká. Kvůli problémům s draftingem, klimatickým podmínkám, ceně slotu proti kvalitě služeb poskytovaných Ironmanem... Ale na dovolenou tam pojedu moc ráda!"

Co plánuješ během nejbližších dnů? Chystáš se ještě na nějaký závod?

Pro mě závodní sezóna skončila, teď plánuju pořádně zregenerovat a dohnat všechny resty, co se za sezonu nahromadily. Honza má v kalendáři ještě polovičního Ironmana v Zell am See a duatlon v Příbrami.


Hodnocení:
Přečteno 2742x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen
24.8.23Vůbec jsem neměl představu, zda to půjde zvládnout, říká Petr Vabroušek