Vážím si každé možnosti postavit se na start, říká Tomáš Bednář

29.11.2018 -
Zkraje sezony laboroval Tomáš se zraněním a nebylo jisté, zda bude moci sportovat. Díky pomoci mnoha lidí a pevné vůli se vrátil do tréninku a v letošní sezoně nakonec absolvoval neuvěřitelných 20 triatlonových závodů, převážně mimo ČR. Sezonu zakončil minulý víkend v Egyptě a příští týden se začíná připravovat na poslední půlku v životě na Isramanovi. Více v rozhovoru

O minulém víkendu jsi uzavřel triatlonovou sezonu sérií závodů v Egyptě. Jaké to bylo?

 

Už v loňském roce jsme tento triatlonový festival zvolil s Petrem Mejzlíkem jako zavírák sezony. Akce je to velmi povedená a během tří dnů se jedou čtyři typy závodů super sprint, sprint, OH TT a půlka (vše bezhákově). My jsme pro letošní rok zvolili sprint a OH TT. Bereme to jako společenskou událost, je o nás velice dobře postaráno, starty závodů jsou velmi brzy ráno a díky tomu můžeme pak odpočívat na slunci a potápět se v teplém moři a dobře se najíst. Pro nás značka ideál...

 

Na začátku roku jsi laboroval se zraněním nohy a vůbec nebylo jisté, jestli budeš moct sportovat. O co šlo, jak jsi to vyléčil a už je vše ok?

 

Koncem února jsem podstoupil operaci Haglundovy paty, která mě zlobila a omezovala již několik let.na zpět. V lednu už to bylo v takovém stadiu, že jsem už nemohl vůbec běhat, a tak byly dvě možnosti - buď skončit s běháním, a nebo podstoupit riskantní, již třetí operaci levé nohy. Rozhodl jsem se pro druhou volbu a udělal jsem dobře. Prvních 6 týdnů jsem nemohl chodit a měl jsem sádru, pak začala zdlouhavá rehabilitace. Vše se povedlo na výbornou, a tak jsem mohl od konce dubna pomalu plavat, začátkem května přidat kolo a koncem května i běh a v červnu jsem stál na startu prvního závodu v triatlonu v mém oblíbeném Linzi. Bylo to hodně těžké období, v kterém mi pomohli tito lidé a díky nim jsem se celkem brzo dokázal vrátit: moje rodina, Mudr.Tomáš Skačány, Martina Pomikalová, Jarda Suchan, Martin Konvalina, Libor Kuchyňa. 

Takže jsi mohl pokračovat v neuvěřitelné šňůře každoročních závodů. V počtu absolvovaných závodů patříš mezi rekordmany. Kde jsi letos startoval?

 

V roce 2018 jsem absolvoval 20 závodů v triatlonu. Sprint TT 11x, OH TT 6x, Half TT 3x.

V těchto zemích: Rakousko: 12x, Itálie: 2x (Elba, Sardínie), Egypt: 2x, ČR: 2x, Německo: 1x

Chorvatsko: 1x.

 

Co ti udělalo největší radost a kde sis to nejvíc užil?

 

Největší radost jsem měl, že jsem vůbec mohl absolvovat plnohodnotnou sezonu, protože ze začátku to bylo hodně těžké. Tréninkové manko bylo hodně znát, ale postupem času jsem se dostával do docela slušné formy a vrátil jsem se pomalu zpět do TOP 10 celkového pořadí ve sprintech a OH TT, jak tomu bylo v minulých letech. Na půlkách se mi nedařilo, nebyl jsem konkurenceschopný, a tak jsem se rozhodl, že 25.1.2019 pojedu svojí poslední půlku v Eilatu na Isramanovi a po přesně 20ti letech tyto distance opustím a budu se věnovat pouze kratším vzdálenostem, které mě baví mnohem více.

 

Objet tolik závodů v sezoně vyžaduje perfektní logistiku a plánování předem. Jaký máš ještě další recept?

 

Startovat na mnoha závodech je trend, který mám nastavený již několik let a maximálně mi vyhovuje. Rád cestuji a nemám důvod na tom nic měnit. Navíc tyto závody jsou pro mě z ekonomického, sportovního, kulturního a bezpečnostního hlediska lepší, než závody u nás. 

Sleduješ českou triatlonovou scénu? Čí výkon tě letos nejvíc zaujal?

 

Jednoznačně a na plné čáře Milda Bayer. K tomu, co dokázal a stále dokazuje není potřeba se dále rozepisovat. Jen bych chtěl říct, že je hezké co pro něj ČTA na slavnostním ceremoniálu v hotelu Clarion večeru zorganizovala, ale sám si myslím, že by pro něj bylo mnohem cennější, kdyby mu někdo ze svazu pomohl sehnat pár startů po Evropských závodech Challenge zdarma. Když svaz spolupořádá závod v Praze, který je této série součástí. Nic by to nikoho nestálo a Mildovi by to hodně pomohlo. Myslím, že je to otázka pár emailů, které by neměl být pro zaměstnance svazu problém napsat....

 

Komu vděčíš za materiální a finanční podporu?

 

V závodech a v trénincích používám již 20 let výživu Penco (pro mě jednička na českém trhu v podobě množství, kvality a bezkonkurenční ceny produktů pro triatlon), která mi pomáhá držet se v celku slušné formě celé toto období. Zde je seznam věcí, bez kterých bych si nedovedl představit, tak dlouho sportovat: kaše Pelupa, iontový nápoj ED long,Ionogen, Jet Power na závody, energy a coffeine gely + tyčinky Long a Sport energy, solné tablety AC Salts, L - Karnitin, regenerační nápoje After Activity a Restart a na cesty kofeinové  kapsle X Ride. Dále je to Slovenská firma Nyna.sk, která mě komplet oblékla, jak na trénink a závod, tak i na volný čas. Opět platí, že jejich výrobky jsou v naprosté TOP kvalitě a bezkonkurenční ceně. Devizou je velmi rychlá výroba a dodávka zboží i při objednání jednoho kusu ve svém vlastním designu. Časovkářský a silniční karbonový speciál ostravské firmy Maxbike. Oba dva mám v plné výbavě na elektronické sadě Shimano Ultegra bez jakýchkoliv problémů, ve svém vlastním designu za velice výhodných podmínek. TOP neopren BlueSeventy Helix od Petra Vabrouška. Finančně mě podpořili: ZZN Jihlava a.s., Moravia Lacto a.s., AVE odpadové hospodářství, Městys Kamenice, kraj Vysočina, Elitavers Academy Jihlava, finanční poradenství Prosperity FS, zámečnictví Milan Klimeš Nadějov, autodoprava René Svoboda Jihlava, RENOL CZ s.r.o., Miroslav Dvořáček. 

V rámci svého cestování po závodech organizuješ i zájezdy pro další české triatlonisty. Jaké to je?

 

Pro triatlonisty už moc ne, spíše pro známé a kamarády. Dal jsem si od těchto akcí chvilku pauzu a čekal jsem, až to někdo zorganizuje pro mě. Jelikož jsem slýchával, že by to spousta lidí uměla lépe a levněji, tak jsem se těšil, kam se bez starostí a za levno podívám - bohužel nikam..A tak mi nezbývalo nic jiného, než si vše zorganizovat za velké pomocí přátel opět sám.

 

Kam to bude v roce 2019?

 

V lednu se chystáme do Izraele (10 lidí). Na přelom května a června jsem společně s Gábinou Míčovou z CK Victoria a Petrem Mejzlíkem zorganizoval autobusový zájezd na 14 dní pro 30 osob na ostrov Elba s koly na pětidenní TT závod (5 sprint TT v 5ti dnech na 5ti místech ). Něco mám ještě v plánu na podzim, ale to rozjedu až v roce 2019.

 

Nedávno ses domluvil na spolupráci s rakouským triatlonovým oddílem. Jaké jsou obrysy spolupráce?

 

V roce 2019 mám v plánu jet až 20 závodů na území Rakouska, a tak to byla v celku jasná volba se s někým domluvit na spolupráci. Díky mému kamarádovi a závodníkovi v jedné osobě Lukaši Jarošovi, který má české kořeny, jsem se domluvil, že budu v příštím roce závodit za team RC Raiba Kosmopiloten Zwettl, který sídlí jen 2 hodiny jízdy od mého bydliště. Jednání bylo velmi rychlé, cítil jsem veliký zájem o moji osobu, a tak jsem rád, že jsme se domluvili. Podmínky, na kterých jsme se domluvili jsou velice nadstandartní a já doufám, že ve mě vloženou důvěru teamu vrátím kvalitními výsledky na rakouském území v roce 2019.

 

Triatlonu se věnuješ přes dvacet let. V čem tě tento sport stále baví?

 

Jelikož mě to pořád hodně baví a vím, jak je složité a náročné si vše poshánět, aby sezona byla opravdu dlouhá a cestovatelsky zajímavá, tak si každého závodu velice vážím a jsem rád, že se můžu postavit na start. Většinou to beru i jako rodinný výlet, a tak jsem rád, že můžeme být společně na krásných místech pomalu víkend co víkend. Triatlon je pro mě životní styl, nepotřebuju si už nic dokazovat, a tak se závoděním bavím. To vše mě naplňuje a děla můj život zajímavější....

 


Hodnocení:
Přečteno 1541x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland