Tomáš Řenč zajel v závěru letošní sezony nejlepší výsledek na Ironmanu

9.11.2018 -
Tomáš avizoval předem, že poslední závod sezony bude jeho vrcholem. V říjnu se vypravil do španělské Barcelony, aby v se v závodě série Ironman pokusil o havajský slot. Nakonec doběhl na pátém místě, což bohužel kvalifikaci nepřineslo, i tak byl ale se svým výkonem spokojený. Více v rozhovoru

Jak se ti španělský závod líbil?

Závod byl skvěle zorganizovaný, trať mi seděla přímo na míru. Tedy až na vlny v moři, ve kterých jsem už dlouho neplaval. Atmosféru jsem čekal trochu bouřlivější, v Česku je lepší, ale i tak jsem si to užil. Konkurence byla silná, ale s tou jsem počítal.

Podařilo se ti v ní naplnit předzávodní cíle?

Cíl byl kvalifikovat se na mistrovství světa, což by se stalo jen v případě vítězství. Že to nevyjde, se rozhodlo hned v plavání, kde jsem svojí dezorientací ve vlnách ztratil kontakt s první skupinou i pár minut. Ztráta pak v průběhu cyklistiky ještě narostla a já se dostal až na patnácté místo. V tu chvíli jsem věděl, že vítěz je hodně daleko, ale i tak jsem nic nevzdával a dotáhl jsem to na páté místo. Se závodem jsem tak celkem spokojený – být pátý mezi profesionály je pro mě signál, že ve mně něco je.


 

Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Plaveckou část jsem dokončil kolem dvacátého místa ve druhé skupině, právě kvůli vlnám. Na kole jsme se sjeli v početnou skupinu asi dvaceti závodníků a já se tak lehce posunul dopředu. Přede mnou bylo pořád ještě hodně závodníků, kteří měli velký náskok, pozdější vítěz jel navíc celou cyklistiku v úniku a svůj náskok neustále navyšoval. Do běžecké části jsem vbíhal okolo patnáctého místa a od začátku jsem nasadil vysoké tempo okolo 3:45 minut na kilometr. Začal jsem sbíhat soupeře a dařilo se mi to i v závěru maratonu, kdy jsem zpomaloval. Posledních 200 metrů před cílem jsem se dostal na konečné 5. místo.

Jak jsi během závodu doplňoval energii a tekutiny?

Doplňování energie začalo na kole, kde jsem měl připraveno v bidonech 16 gelů Enervit a 12 odměrek energetického nápoje Enervitene. Pak jsem využil 4 tablety Enervit GT Sport a samozřejmě nádržku s vodou, kterou jsem to vše zapíjel. Intervaly mezi příjmem energie byly přibližně 15 minut. Při běhu jsem využíval každou občerstvovačku k doplnění energie Coca-Colou a gelem zapíjeným vodou.

Záměrně jsi vrchol sezony směřoval do jejího závěru, kdy se ti obvykle daří. Dá se říct, že i letos se podařilo formu takhle načasovat?

Ano, většinou to tak vyjde a i letos se to povedlo. Páté místo ze Španělska beru jako svůj dosavadní nejlepší výsledek na ironmanských vzdálenostech. I když jsem překonal svůj loňský nejlepší čas jen o šest vteřin (smích).

Naplánoval sis si po sezoně volno? Jaký byl tvůj říjen a jaké plány máš teď?

Volno mi naplánoval můj trenér Luboš Bílek a já ho bral všemi deseti, už jsem se na něj těšil! Celý říjen jsem odpočíval a věnoval svůj volný čas hlavně rodině. Teď se vracím do tréninku a plánuji závody na další sezónu. Zatím jsem se přihlásil na Czechmana, což je poloviční Ironman v Pardubicích začátkem června, kde bych rád obhájil vítězství. Pak mě láká Ironman v Irsku po půlce června, ale ještě to musím probrat s trenérem.Hodnocení:
Přečteno 1338x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár