David Jílek obhájil loňský triumf na WINTERMANOVI

17.10.2018 -
Vloni se přetahoval o vítězství s Petrem Vabrouškem, letos byl jeho největší soupeř Jan Venca Francke. Jeden z nejtěžších triatlonových závodů v Evropě si David podmanil podruhé za sebou. Skoro devět kilometrů plavání ve velmi chladné vodě Labe, silný vítr na kopcovité 180ti kilometrech trati cyklistiky a maraton s finišem na Ještědu. Výsledný čas 11 hodin a 21 minut. O tom, jak prožil závod a jak hodnotí letošní sezonu jsme se bavili v následujícím rozhovoru

V neděli jsi obhájil loňský triumf na extrémním WINTERMANOVi. Startovalo se před pátou ranní skokem do desetistupňového Labe s výrazně tekoucím proudem. Jak jsi prožil úvodní disciplínu?

 

Ihned po skoku jsem trošku zaváhal a ztratil kontakt s Vencou Franckem a Tomem Martínkem, ale stále jsem je měl na dohled. Plaval jsem tedy bez kajakáře a snažil se hledat vhodnou pozici v řece, takže občas, když jsem chytnul proud, tak jsem se klukům lehce přiblížil a naopak. Ve výsledku ale spokojenost, věděl jsem že jsou lepší plavci..

 

Na začátku 180ti kilometrů cyklistické části jsi na čelo, kde letěl Tomáš Martínek, ztrácel něco přes pět minut. Postupně ses ale prokousal dopředu. Trať byla opepřená mnoha náročnými stoupáními a hlavně sílícím větrem, který lehčím závodníkům udělal ze závodu boj o přežití. Jak se ti jelo?

 

Trošku mi trvalo, než jsem se zapracoval do nějakého rozumného tempa, takže krásné výhledy a profil cyklistické části znepříjemňoval pouze vítr, který byl opravdu silný, ale každý to měl stejné.. 

Maratonskou porci běžeckých kilometrů jsi začínal s náskokem přes deset minut na Vencu, který má tyto extrémy v oblibě a patří mezi rychlonohé běžce. V dálce bylo vidět zamlžený Ještěd. Jaká byla pro tebe závěrečná disciplína? 

 

Běh byl očistec až do 20.km. Během prvních 12 kilomterů mě Venca seběhl z 12ti na 3,5 minuty a myslel jsem, že je konec..Pak jsem se trošku ,,zmáčknul, “ náskok se ustálil a od 25.km jsem lehce navyšoval až k osmi minutám. Na 35.km už jsem věřil, že by to mohlo vyjít..

 

Poslední kilometr závodu je téměř lezení po skále pod ještědský vysílač, což umocňuje náročnost celého podniku. Popsal bys pocity v cílové bráně?

 

Pocity úžasné, jak jsem již psal výše. Měl jsem možnost mít s sebou celou rodinku (ženu a malou, support mi dělal taťka a mamka jela kouknout) všichni byli nahoře v cíli, a tak mi nechybělo nic. 

  

Tento závod patří mezi nejtěžší triatlonové podniky v Evropě. Kolik ti vzal sil a jak ti bylo druhý den po závodě?

Den po závodě, už bylo dobře. Měl jsem ssebou celou rodinku a Malevil resort je překrásný. Takže se v podstatě celé pondělní dopoledne, mimo vyhlašování jedlo a užívalo sluníčka, protože snídaně se tak nějak protáhla až k obědu a kdybych nemusel domu, skončil bych na tom stejném místě i s večeří..

 

Jak ses připravoval na závod a s jakým cílem jsi šel na start?

Bydlím v podhůří Jeseníků, takže kopce tu máme krásné a do tréninků - cyklistických i běžeckých jsem jich zařadil, během posledního měsíce, o něco málo více, než obvykle. Otužování jsem začal cca 3 týdny před na venkovním bazénu v Zábřehu. Ale jen pro dobrý pocit a hlavně, aby si tělo zvyklo na ten rychlý teplotní rozdíl, když skočím ráno do Labe. Jinak jsem do plavání šel zase ve dvou neoprenech a potapěčské kukle, takže v naprostém tepelném komfortu:) Do závodu jsem šel s tím, že bych uržitě rád bojoval o přední místa.. Winterman je tak specifický závod, že nelze nic plánovat dopředu a tak jsem se soustředil spíše na to, abych nepodcenil nějaké maličkosti, které by mi pak znepříjemňovali celý závod …


 Co říkáš na atmosféru a organizaci?

Je to od začátku do konce (a tím nemyslím jen čas od startu do cíle) jedinečný závod, který má absolutně jiný charakter a myšlenku, než většina jiných závodů. Tratě závodů jsou krásné a těžké. Jedinečná možnost vyzkoušet si plavaní v řece za tmy (no kdo z nás by to zkusil jen tak mimo závod) Pokud čte někdo z CSPS (koukněte na záznam na Stravě, myslím že jsem splnil určitě nějaké limity na OH v plavání..) Cyklistická trasa Českým Švýcarskem je famózní a nakonec maraton s cílem na Ještědu (už jen to, že běžíte odněkud někam, bez okruhu, je super), značení tratí bezvadné a atmosféra závodu je jedinečná, podle mne je právě toto typ závodu, který lidi sbližuje… 

 

Slavnostní ceremoniál vyhlášení a předávání výtěžku na kardiologické oddělení probíhá druhý den v pondělí. Jaké to bylo?


Pondělní vyhlášení s většinou účastníků, jejich supportů a rodin jen podtrhuje celou myšlenku závodu a letos opět krásně zakončilo Wintermana 2018. 


Triatlonová sezona 2018 je minulostí. Jak ji hodnotíš?

 

Sezónu hodnotím kladně. Měl jsem možnost cestovat a závodit a navíc se mi dařilo na většinu závodu vzít s sebou své holky. Z těch výsledků, které se povedly je to asi 2.místo na Isramanovi, 1.místo Triathlon North Africa, 3.místo Moraviaman (i když tam to nebylo uplně ono ), 2.místo Polskaman, 1.místo Winterman..Vyjít mohl lépe Krušnoman, Czechman, Slovakman a Azores triathlon. První dva závody jsem špatně odtrénoval a odpočinul, den před Slovakmanem jsem si přetrhnul vazy na nártu a na běhu jsem musel zabalit.


Budeš teď odpočívat a regenerovat?

 

Regenerační období nějak zvlášť neplánuji. Pomalu se začínám rozhlížet po nějakém závodu na přelomu listopadu a prosince. Začátkem ledna mě čeká Ironman Sahara, koncem ledna Israman. Takže regenerační období budu zařazovat vždy někam mezi závody. 


Už máš závodní diář na 2019?

 

Rád bych se kvalitně připravil na Saharu a Isramana. Od února dále zatím nevím. Obecně bych se chtěl trošku lépe připravit na závody z ČP v dlouhém triatlonu, resp. dát jim trošku vyšší prioritu, ale uvidím, co mě zaujme. Vybírám si závody tak, aby mě bavily, něco si přivydělal  a ideálně je mohl pojmout částečně i jako dovolenou s rodinou.    

 


Hodnocení:
Přečteno 1881x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami