Na každý závod se pořád hodně těším a užívám si to, říká Petr Vabroušek

12.09.2018 -
Zlínský železňák letos do svého multisportovního portfolia přidal swimrun, objel tradičně několik železňáků i půlek. V neděli bral bronz na Doksyrace, chystá se závodit v Rusku a nenechá si ujít ani extrémního Wintermana. S vrcholem MS v Ultramanu na Havaji. Více v rozhovoru

Minulý víkend sis střihnul dvojboj v podobě sobotního swimrunu na Slapech a v neděli „půlku“ Doksyrace. Jaké jsou dojmy?

Chtěl jsem letos absolvovat alespoň jeden tuzemský swimrun a vyšlo to díky nedělnímu termínu Doksyrace právě na finálové Slapy. Trať byla nečekaně náročná a nohy rozbité z pondělního 75km MS Otillo jsem ve stoupáních ještě dost cítil. Únava ale byla vyvážena fantastickými výhledy. Tomáš Martínek tahal plavecké úseky a výběhy do kopců. Já zase seběhy. Gumu na táhnutí jsme použít nemuseli. V kombinaci pull boye s packami se plavecké výkonnostní rozdíly neuvěřitelně smazávají. Přesto, že to byl náš první společný závod, tak jsme si to užili bez jakýchkoli problémů. 

Na Doksyrace byli rychlejší jen Petr Cívela a Honza Jakubíček. Jak bereš tento bronz? Jak hodnotíš svůj výkon?

Byl to už třetí dlouhý závod v jednom týdnu, a tak jsem doufal jen v dokončení závodu. Plavání bylo bez problémů a bez pacek v neoprenu vlastně celkem na pohodu. Poslední triatlon jsem jel před pěti týdny Slovakmana a pak šel trénink cyklistiky do pozadí. A projevilo se to. Vůbec jsem se nemohl rozjet ani dostat do alespoň železňáckých tepů. Obával jsem se, že na běhu bude trápení pokračovat, ale po slabším začátku se to nakonec překvapivě dobře rozběhlo. Se třetím místem jsem určitě byl spokojen. Během jednoho týdne jsem celkově odzávodil přes 15 hodin (106 závodních běžeckých kilometrů).


Tuzemská triatlonová sezona se blíží do finále, Ceský pohár skončí v sobotu příbramským duatlonem. Tebe ještě pár závodů čeká, hlavně ten říjnový na Havaji, kde se postavíš na start Ultramana. Nově ses pustil do plavecko-běžeckého dvojboje – swimrun...

Hlavním cílem pro letošek byla kvalifikace na MS Ultraman na Havaji a to se v únoru na Floridě podařilo na jedničku. V průběhu roku jsme se s Tomášem Svobodou rozhodli vrhnout na swimrun a nakonec se podařilo dostat i na MS Otillo do Švédska, takže léto bylo neplánovaně hodně o běhání v neoprenu a plavání v botech...Ve Francii jsem na 42k trati byli druzí, ve Švédsku na 35km už první. Na MS jsme dlouho bojovali o top 10, ale nedostatečné doplňování tekutin nás ve velkém vedru po 6 hodinách závodu dostalo a skončili jsme až 14. Mezitím tradičně spousta dlouhých triatlonů se střídavou spokojeností. V Otrokovicích jsem s Honzou Wainerem dlouho bojoval o 2. místo a nakonec se v závěru propadl až na páté. V Piešťanech jsem vybojoval bronz, na Pálavě brambory. Vyhrál jsem Mistrovství Slovenska v půlce v Bátovcích. Hlavní cíl mě ale čeká až v listopadu na Havaji, takže na hodnocení je ještě brzy...

Cím ti swimrun tak učaroval? 

Ve své jednoduchosti a kráse. Tak, jak se postavíte na start (ve swimrun neoprenu, v botách, s packami a pullboyem,...), tak dorazíte i do cíle. Když už vás nebaví běžet, přijde plavání a až začnou bolet ramena, zase vyběhnete. Strašně to vždy uběhne. Na MS jsem se na čas podíval až po 6ti hodinách a to jsem měl pocit, že jsme na trati tak tři...Při závodě i tréninku se člověk běžecky (přes vodu) dostane snadno i do míst, kam by nikdy suchou nohou nedoběhl. A naopak si zaplavete i na vzdálených místech, aniž by vám někdo musel hlídat věci na břehu. Swimrun ve světě roste obrovským tempem a jinak tomu nebude ani u nás. 


Co se ti letos ještě sportovně podařilo kromě triatlonu a swimrunu?

Obrovský sen se mi podařil splnit společnou účastí na Horské výzvě v Jeseníkách se synem Filipem. Běželi jsme halfa 38km a na trati jsme si tempově skvěle vyhověli. Podařilo se nám vyhrát v traťovém rekordu a byl to jeden z nejlepších závodních zážitků v životě.


Kromě tréninku a závodění organizuješ triatlonové kempy pro své svěřence. Rekneš k tomu něco bližšího?

Je velmi příjemné předávat své zkušenosti dál. V průběhu společných tréninků a besed se obohacujeme navzájem. Nabízíme zdravou plnou penzi a ubytování přímo u tratí Moraviamana. Aby to nebylo jednostranné, tak se u nás běhá i s Vlasťou Bukovjanem (maraton za 2:15 a letos vítěz B7 v kategorii nad 50), plave i v bazénu s Vildou Čejkou, posiluje s Rosťou Košárkem nebo Tomášem Smolíkem (trenéři hvězd NHL), máme i rehabilitaci a lékaře. Více na www.tricamp.cz. Kemp pravidelně zakončujeme tréninkovým triatlonem. Pro mnohé to byl dokonce první triatlon v životě...

Pod tvými křídly trénuje Helena Kotopulu, suvénní vítězka letošního seriálu Ford Czechman Tour. Jsi spokojený s jejími výsledky?

V zimě zajela kvalitní výsledky v profi kategorii na Ironmanech na Novém Zélandu a v Texasu. Na jaře bojovala trochu se zraněním a technickými problémy, ale na Moraviamanovi, Slovakmanovi i Pilmanovi už opět potvrdila své kvality. Teď se připravuje na ME ve Španělsku.

Na nedávném Mistrovství světa na tratích halfironmana v Jihoafrické republice se strhla dramatická bitva, kterou korunoval vítězný Jan Frodeno časem z říše snů. Sledoval jsi tento závod?

Průběžně jsem to sledoval a byl to neskutečný koncert. Je vidět, že Frodena loňský neúspěch na Havaji řádně nakopnul a v říjnu se máme na co těšit!

Tvůj říjnový Ultramanský vrchol se blíží. Cítíš se dobře připraven? S jakým cílem budeš odlétat na lávový ostrov?

Dobře připraven se zatím necítím. Poslední delší tréninky jsem absolvoval naposledy v lednu před kvalifikací na Floridě. Do závodu zbývají ještě dva měsíce, během kterých chci postupně objemově trochu přidat. V rámci přípravy ještě absolvuji železňáka v ruském Sochi a Wintermana. V plavání bych se zase chtěl postupně dostat někam k souvislým 8km. Na kole zařadím pár tréninků přes 4 hodiny a v běhu kolem 2,5 hodin. Delší tréninky už nejsou moc efektivní a jejich přínos je mizivý....

V multisportovním světě na mnoha kolbištích se pohybuješ neuvěřitelnou řádku sezon. Jaký máš recept na sportovní dlouhověkost?

Určitě se necítím stejně jako v 25 letech, ale žádné zásadní problémy nemám. Hlavně se pořád na každý závod hodně těším a užívám si to. 

Jaký český výkon v triatlonu tě v poslední době nejvíc zaujal?

Aktuálně třeba vítězství Venduly Frintové ve Varech. 


Hodnocení:
Přečteno 1559x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.