Vše se může změnit dalším závodem, říká Silvie Pavlíčková

11.07.2018 -
Triatlonistka z Hulína trénuje čerstvě pod vedením zkušeného kouče Jardy Hýzla a po čtyřech závodech figuruje na čelní pozici průběžného hodnocení seriálu Ford Czechman Tour. Jak začala s triatlonem, jaké má sny a cíle a jak je spokojena po PalavaRace? Více v našem rozhovoru


Ze sobotního PalavaRace si vezeš sedmé místo, což určitě zůstalo za tvým očekáváním. Jaké jsou dojmy?


PalavaRace byl pro mě hodně náročný závod, na který asi nebudu moc s láskou vzpomínat. Zradilo tělo i hlava. Už ve vodě jsem tušila, že je se mnou něco v nepořádku, a měla jsem problém vůbec doplavat. Cyklistická část byla hodně větrná, cítila jsem se hrozně slabá a bylo pro mě těžké ztrátu dojet..Na běhu jsem pak už bojovala sama se sebou. Každým kilometrem se mi v hlavě hromadily myšlenky závod vzdát, ale zároveň si jsem dělala vše pro to, aby to tak nedopadlo. Byl to těžký boj a jsem ráda že jsem tento (jinak moc hezký) závod vůbec dokončila. Bohužel i takový závod může někdy být, i když se na něj cítíte být dobře připraveni. To ke sportu patří a občas se s tím závodník musí vypořádat.. 


Kdy a jak ses začala věnovat triatlonu? 


Triatlon jsem poznala před nějakým časem díky svým kamarádům. Cele dětství jsem strávila u koní a dlouho věnovala parkurovému skákání. Prakticky až do svých 26ti let mi žádný jiný sport nic neříkal. Jenže pak nastalo období, kdy kvůli dlouhodobějším zdravotním problémům mého závodního koně, jsme nemohli pořádně trénovat a já začala hledat jiný způsob, jak se sportovně vyžít..A protože mám kamarády nadšené triatlonisty, o moji další sportovní kariéře bylo vlastně hned rozhodnuto. Koně jsem tedy vyměnila za kolo a začala jsem s kamarády jezdit na společné vyjížďky, místo procházek jsem se svým psem začala běhat, občas jsem zavítala i na bazén a díky tomu jsem zjistila, že i jiný sport mě může bavit. Jak dlouho jezdíš triatlonové závody? 


Asi od roku 2013. To jsem se tehdy byla poprvé podívat na triatlonový závod, podpořit kamaráda na Moraviamanovi. a byla jsem z toho závodu úplně vyjevená. Přišlo mi to neskutečné a nechápala jsem, jak je možné takový těžký závod zvládnout. Úplně mě ty výkony fascinovaly a řekla si, že jednou bych to chtěla zažít taky. Namotivovaná jsem si svůj první triatlon vyzkoušela hned pár dní poté a i když jsem prakticky neměla nic natrénováno a do cíle bylo těžké se dostat, úplně jsem se pro triatlon nadchla a ještě ten rok jsem se zúčastnila pár místních pouťáků. 


Jak to pokračovalo? 


O rok později jsem si také vyzkoušla mtb, ultratraily, a jiné.. a zjistila jsem, že triatlon mě baví ze všeho nejvíc. Dokonce jsme si s kámoškama založily dámský sportovní oddíl a moc jsme si to sportování společně užívaly. Takto jsem se pomalu začala s triatlonem seznamovat, sbírat zkušenosti, začala nějakým způsobem trénovat a budovat vytrvalost.. V roce 2015 jsem si už troufla na pár středních TT a v roce 2016 jsem měla svou ironmanskou premiéru. Výsledky však doposud nebyly nijak oslnivé, protože jsem tréninky nijak neřešila a trénovala jsem si, jak se mi zachce a hlavně kdy se mi chce. Teprve až letos, kdy mě začal trénovat Jarda Hýzl mají moje tréninky konečně smysl a řád a pod jeho vedením moje výkonnost roste rychle vzhůru. 


Co tě na triatlonu nejvíc baví? 


Baví mě všechno, co tenhle náročný sport obnáší. Jeho náročnost a pestrost, dřina i radost z úspěchu. Taky hlavně to, že není jednostranně zaměřený, a když se nedaří v jedné disciplíně je možné dohánět ztrátu v těch dalších.


 


Co je tvůj největší dosavadní největší triatlonový úspěch? 


Poslední závod Moraviaman, kde jsem skončila na 3. místě. 


Říkala jsi, že tě trénuje Jarda Hýzl. Popsala bys, jak vypadá tvůj současný trénink? 


Trénuji 6 x týdně, pokud mám ráno plavání vyjíždím z domu v 5.00, abych stihla být po tréninku na čas v práci. Z práce se vracím domů celkem pozdě, a tak běh a kolo trénuji po večerech. Přes týden moc prostoru na nic jiného nemám. Vše se snažím dohánět o víkendech, mezi tréninky. Mám velkou výhodu, že zatím nemam žádné děti a jiné závazky a můžu se věnovat jen sama sobě.  


Jsi v průběžném vedení seriálu Ford Czechman Tour. Takže spokojenost? 


Letošní sezona se mi rozjela skvěle a s výsledky jsem hodně spokojena. Popravdě jsem takové zlepšení od loňské sezony nečekala. Za to můžu vděčit svému trenérovi Jardovi Hýzlovi, který mě na letošní sezonu dobře připravil. Bylo by hezké si vedení udržet, ale závodů je ještě hodně, vše se může dalším závodem změnit a pořadí se může ještě několikrát pěkně zamíchat.  


Jak jsi prožila Krušnomana (6.místo), Czechmana (4.místo) a Moraviamana (3.místo)? 


Na Krušnomanovi jsem zažila krušné chvilky..Závodu jsem se zúčastnila poprvé a nevěděla jsem pořádně do čeho jdu. Závod nebyl vůbec lehký a v kopcích jsem si řádně si otestovala svoji fyzickou a hlavně psychickou zdatnost. Je to nádherně těžký závod a 6. místo v něm mě moc těší. 


Naopak na rovinatém Czechmanovi se mi dařilo lépe, kolo jelo skvěle a po mém standardně pomalejším plavání, jsem se díky němu dostala do popředí. Následný běh byl pro mě v tom horku co panovalo hodně těžký, ale podařilo se mi udržet 4.místo a měla jsem z toho radost jako nikdy. Moraviaman byl doposud můj nej závod, který jsem si moc užila. Počasí bylo téměř ideální, i když větrná a chladná cyklistika byla hlavně v závěru s přibývajícími kilometry už hodně únavná a já jsem měla obavy jak se vypořádám s následným maratonem. Nakonec se mi celkem rychle podařilo ztuhlé nohy rozběhnout a běžet vyrovnaným tempem až do cíle. Během závodu mě povzbuzovalo hodně známých a kamarádů, a myslím, že hlavně díky nim jsem závod zvládla bez větší krize.  Z výsledku jsem byla nakonec sama překvapená, vylepšila jsem si osobák o hodinu a půl a ani to moc nebolelo.. takže ohromná radost a jsem rada že moje snaha a čas který tomu věnuji za to stojí a ty hodiny treninků jdou vidět. Kolik sil ti vzal závod v Otrokovicích a jak jsi odpočívala a regenerovala? 


I když jsem byla po závodě dost unavená, zůstala jsem v vcelku zachovalém a použitelném stavu. Pár dní jsem si pak užívala zasloužené volno a v sobotu jsem si už zajela tréninkově jeden krátký triatlon. 


Lákají tě závody v zahraničí? 


Ano. Určitě mám v plánu si vyzkoušet i nějaké známé a populární zahraniční závody a zažít jejich skvělou atmosféru. Tam se vypravím až budu pořádně připravena, aby ta cesta stala za to. Ze zahraničních závodů mám již za sebou jeden moc hezký závod v Chorvatsku - Poreč triathlon (1,9-90-21 km), kam se chystám i letos v říjnu uzavřít triatlonovou sezonu. 


Co jsou tvé triatlonové cíle? 


Momentálně mám cíl se co nejlépe umístit v ČP, vyhrát domácí Trisérii (krajský pohár v triatlonu), a když mi to závodění půjde, úspěšně si třeba taky někdy zazávodit na větších zahraničních závodech,.. no a kámošky už počítají s dovolenou na Havaji, tak se musím hodně snažit, aby jsme si tam mohly někdy společně vyrazit. To je ale ještě kus cesty a hlavně dřiny přede mnou. 


Jakou máš podporu? 


Zatím mě může těšit jen ta psychická…Mám ale velkou podporu ve svém zaměstnavateli, který mi hodně fandí a nějaké to sponzorství je domluveno. Také můj oddíl se mě snaží podporovat jak jen to jeho možnosti dovolují.. 


Co děláš nejraději, když zrovna nesportuješ? 


Popravdě na jiné aktivity mi už moc času nezbývá a pokud ano, snažím veškerý svůj volný čas maximálně využít. Mezi tréninky se hlavně věnuji svému psovi a povinnostem co během týdne nestíhám. O víkendu, když je volného času více, trávím čas s rodinou, kamarády, nebo zpříjemňuji dlouhé večery u skleničky vína mé nejlepší kamarádce, která je momentálně na mateřské... 


Hodnocení:
Přečteno 1947x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.