Letos mám za sebou 36 závodů. Byla to skvělá sezona, říká Tomáš Bednář

28.11.2017 -
Jihlavský triatlonista z klubu Tritraining Tomáš Bednář si letos střihnul pořádnou závodní porci téměř čtyřiceti startů. Sezonu ukončil čtyřmi závody během dvou dnů o minulém víkendu v Egyptě. Více v našem rozhovoru

Minulý víkend jsi závodil na triatlonovém festivalu Sahl Hasheesh Triathlon v Egyptě. Během dvou dnů jsi absolvoval čtyři závody – sprint, supersprint, olympijský triatlon a duatlon. Ve všech závodech jsi figuroval v první desítce  celkového pořadí. Jak sis to užil?

 

Závody v Egyptě jsem si užil moc. Super počasí, teplé a čisté moře, špičkové ubytování a strava, velmi slušní, přátelští a ochotní lidé. Organizace profesionální. Tratě plně uzavřené a vše, co k závodu patří.

 

Jak jsi vnímal závodní atmosféru?

 

Atmosféra byla vynikající, na start 4 závodů ve dvou dnech se postavilo kolem 1 000 lidí, finisherské medaile a trika, tribuna s velkou obrazovkou v cíli, rozhovory do TV, focení s fanoušky, velkolepé vyhlášení - zkrátka paráda. 

Co říkáš na své výkony a umístění?

 

V prvních třech závodech jsem bojoval o TOP 3 ( 4. místo sprint, 2. místo supersprint, 3. místo OH TT ), ve čtvrtém závodě to už byl boj o dokončení ve velkém teple. Po třech závodech jsem bral v duatlonu 9. místo.

 

Patříš mezi triatlonisty, kteří hodně často závodí. Od února až do minulého víkendu jsi startoval na triatlonových závodech téměř každý víkend..

 

Ano. Dal jsem celkem 36 triatlonů, jeden duatlon a jeden závod v dálkovém plavání na 5 kilometrů v Izraeli.

 

Určitě to není nikterak logisticky jednoduché. Jak to zvládáš?

 

Vše jsem zvládl celkem slušně. Vždy záleželo na tom, jaká konkurence se na daný závod sjela. Někde jsem byl spokojený s umístěním do TOP 10 a někde jsem považoval za dobrý výsledek i TOP 30. 

Objel jsi hodně evropských destinací. Kde se ti líbilo nejvíc a proč?

 

Těžko říct, kde nejvíc, vše mělo něco do sebe. Jak závody v Rakousku, tak etapový závod na Elbě, Černá Hora, Madeira, Sardinie, Itálie, Chorvatsko, Izrael, Egypt, Ukrajina, Německo. Všude to byly hezké závody na pěkných místech.

 

Časté závodění je určitě náročné i po fyzické a zdravotní stránce. Co únava a případná zranění?

 

Nyní dávám dohromady chronický zánět v levé achilovce a chodím na lasery, vířivky a rázovou vlnu.

S tímto problémem už jsem byl třikrát na operaci a tak další operativní řešení nepřichází v úvahu.

Závody jsem měl plynule rozvrženy od ledna do listopadu a tak to celkem šlo. Díky tomu bylo během sezony více času na odpočinek a tak únava ani nepřišla.

 

Jak dlouho dopředu si stanovuješ závodní diář před sezonou? Je pro tebe složité tento harmonogram vytvořit?

 

Plánování závodů mě baví, a tak mi to nějak složité nepřijde, i když času to zabere celkem dost. Po naplánování závodů si musím sehnat dostatek financí na cesty a vše s tím spojené, protože na moje závodění z pracovní výplaty nejde ani koruna. Čím více peněz a partnerů si seženu, tím více můžu cestovat a bavit se triatlonem. Velmi jednoduchá rovnice. 

Jezdíš na závody raději sám, s rodinou nebo s triatlonovými parťáky?


Nejraději cestuji s rodinou, anebo sám, případně s několika přáteli, kteří jsou normální..

 

Ze zmíněných 36 závodů jsi absolvoval pouhé dva u nás v Čechách. Proč?

 

V Čechách jsem závodil výhradně od roku 1994 do roku 2009. V roce 2010 mě to přestalo bavit, a tak jsem zkusil něco nového v zahraničí, což mě chytlo a baví. Závody v zahraničí jsou pro mě lepší z finančního, bezpečnostního a přátelského hlediska než závody doma.

 

Nedávno proběhlo v Olomouci slavnostní vyhlášení Krále tuzemského triatlonu pod taktovkou České triatlonové asociace. Co říkáš na její práci?

 

ČTA nepotřebuji, nikdy jsem nepotřeboval a potřebovat nebudu, proto je mi úplně jedno, jak pracuje a jestli se něco změnilo. Jako jeden z posledních triatlonových svazů v Evropě nemá vydanou termínovku Pohárových závodů na rok 2018, což se opakuje každý rok. Stále je tristní počet pohárových závodů v krátkém triatlonu, nedokážou zajistit absolutně žádnou podporu špičkových českých závodníků v dlouhém triatlonu, i když Ford Czechman Tour je výstavní skříní ČTA, jak v kvalitě závodů, tak i z hlediska startovního pole atd. To o její práci ledacos vypovídá...

 

Jaké jsou tvé další sportovní plány?

 

Pokusím se dát zdravotně do pořádku, abych mohl v lednu začít s tréninkem, věnovat se rodině a dávat dohromady kalendář a finance na rok 2018. Budu chodit pravidelně na zápasy Dukly Jihlava v Extralize ledního hokeje a těšit se na hokejový zápas Sparty proti Dukle v pražské O2 areně, kam se vypravím podpořit svůj team s celou rodinou v neděli 3.12. 2017.

 

Za celou krásnou sezonu 2017 bych rád poděkoval své rodině, kamarádům a partnerům. Jmenovitě: Penco - výrobce kvalitní sportovní výživy, Nyna.sk- výrobce špičkového závodního a tréninkového oblečení, Maxbike- špičková časovkářská a silniční kola, BlueSeventy- TOP neopreny od Petra Vabrouška, ZZN Jihlava, Moravia Lacto, Elitavers Akademy, kraj Vysočina, Městys Kamenice, AVE, Renol, Zámečnictví Klimeš, Autodoprava René Svoboda a všem dalším drobným dárcům, kteří mě finančně podpořili. Díky. 

Hodnocení:
Přečteno 1205x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka