Chci ještě zvítězit na IM Hawaii, říká Milda Bayer

21.11.2017 -
Mildu Bayera není potřeba představovat. V triatlonovém světě se pohybuje několik desetiletí a letos má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezon, kterou ošperkoval titulem mistra světa na Challenge Šamorín. Ve svých sedmdesáti letech o konci kariéry ještě neuvažuje, příští rok by rád opanoval svou Age group na IM Hawaii. O letošní sezoně, receptu na sportovní dlouhověkost a dalších plánech si můžete přečíst v našem rozhovoru.

Jak se ti líbil slavnostní ceremoniál v Olomouci vyhlášení nejlepších triatlonistů letošní sezony?

Letos jsem si vyhlášení užil osobně. Vyhlášení proběhlo v důstojném prostředí, moderátor i osazenstvo byl skvělí. Kde jinde máte možnost si pohovořit s Lubošem Bílkem, Honzou Řehulou, mnoha dalšími osobnostmi a známými z českého triatlonu. Takže vše OK.

Ve světě triatlonu se pohybuješ mnoho let, takže máš možnost srovnání. Co říkáš na práci ČTA? 

Sám jsem ve vedení svazu pracoval, i když je to již hodně dávno. Byl jsem také pořadatelem mistrovství české republiky v olympijském triatlonu v roce 1989 na Suchém, tak vím, co tato práce obnáší. Ale i přesto mám několik připomínek, spíše pro pořadatele a organizátory, aby snížili startovného pro veterány nad 60 let. Dále pak k samotnému vyhlášení při závodech - nenechávat tyto veterány až na samý závěr, kde prakticky již nikdo není. Také ocenění nejlepších při závodech - v minulosti bylo pravidlem, že mistr republiky dostal mistrovský dres a pohár. V současnosti, kdy je startovné i životní úroveň vyšší se to obejde jen diplomem a plexisklem. Takže i zde je co zlepšovat, ale nutno napsat, že někteří pořadatelé již na tom pracují, takže díky za to.


Jak se ti dařilo v letošní sezoně? Které závody jsi absolvoval?

Sezona byla z mého pohledu jedna z nejúspěšnějších, vyhrával jsem jak doma, tak i v zahraničí. Když to vezmu od těch méně významných závodů, tak z Jihomoravské triatlonové ligy jsem zvítězil na aquatlonu Brno, Plecháčovi Blansko, v olympijském triatlonu ve Žďáru a na závodě ve Vysočanach. V rámci Českého poháru jsem vyhrál na Krušnomanovi, Challange Prague a stal jsem se mistrem České republiky v půlce na Pilmanovi. Celkově jsem obsadil první místo v celém seriálu ČP v dlouhém triatlonu a duatlonu. Ze série Challenge jsem se stal mistrem světa v půlce v Šamoríně a mistrem Evropy v dlouhém triatlonu v Almere. V říjnu jsem vítězil na půlce v Poreči. Také jsem vítězil na běžeckých závodech, z toho dvakrát na hladkém maratonu.

Z čeho máš největší radost, co tě naopak nejvíce zklamalo?

Největší radost mám z návratu Romana Malivánka. Nejvíc smutný jsem z úmrtí Mouriny - kočičky, která s námi žila 16 let a byla členem rodiny. Zklamání mi přinesla také některá nepředvídaná rozhodnutí rodiny.


Potkali jsme se nedávno na závodech v chorvatské Poreči. Říkal jsi, že nejsi zdravotně úplně v pořádku. Jak to vypadá?

Problém nastal zřejmě při maratonu v Almere, který jsem šel doslova na krev, doháněl jsem zde  ztrátu z kufrování na kole, a tak jsem si přivodil natržení lýtkového svalu. V Poreči mě to samozřejmě omezovalo, teď je to již na hraně pomalejšího běhu.

Je ti 70 let a stále se udržuješ ve skvělé sportovní kondici. Jaký máš recept?

Triatlon miluji, jako i lidi kolem něho. Triatlonem žiju 24 hodin denně. Na začátku kariéry jsem uvedl větu, že triatlon je můj životní styl. Tehdy to vypadalo jako fráze, dnes je to motto mnoha triatlonistů. Pomáhá mi jejich respekt a uznání. Trénuji na hranici „runner shigh“. Není veřejným tajemstvím, že sex je nejlepší lék proti stárnutí. Jednou někde uvedla kamarádka a skvělá sportovkyně, krásná baba, jméno neuvedu (“ahoj Petulo“..), že  Milda má koule, takže no comment. Největší motivací je, že se mohu stále výkonnostně srovnávat a i porážet borce mnohem mladší.


Jak pojmeš přípravu na další sezonu?

Zimní příprava bude jako každý rok - běžky, trenažer, plavání, běžecké závody, posilovna a sauna. Březen-duben soustředění kolo v Chorvatsku.

Máš připravený závodní diář na sezonu 2018?

Zatím pouze nástřel. Určitě závody Jihomoravské triatlonové ligy, z Českého poháru Krušnoman, Czechman a Otrokovice. Venku pak kvalifikační závod série Ironman. Na vyhlášení v Olomouci jsme si řekli společně s Petrem Soukupem a Helčou Kotopulu, že IM HAWAII 2018 vyhrajeme a tím je to dáno…Ještě uvažuji o půlce v Poltenu a Zell am See.

Zbývá ještě něco v triatlonu, čeho bys rád dosáhl?

Odpověď je zřejmá z minulé odpovědi: vyhrát na potřetí IM Hawaii. Matematicky řečeno:  Hawaii 1997 -21.místo, 2012 – 11.místo. Tedy -10 = 2018 – 1.místo.

Triatlonu se věnuješ mnoho let, jak se změnil tento sport v poslední době?

To je na celou knihu (kterou už píši..). Stručně řečeno, dříve to bylo o lidech, dnes ten lidský faktor vytlačuje komerce a byznys, a to není dobře. Dlouhý triatlon i přes tato slova je na vzestupu. Krátký stagnuje. CTS dělá vše, aby tomu zabránil. A za to mu patří poděkování.

Co máš v nejbližším plánu?

Jako celebrita se zúčastním těchto akcí: 24.11 - Rajec Jestřebí 24 hodin jízda na trenažerech, 25.11-Blansko přednáška na Rajbas festivalu, 7.12 hotel Voroněž -sportovec města Brna.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat mateřskému oddílu Ekol  Brno a sponzorům: firmě Nutrend a Red Bull, bez nich bych nebyl tam, kde jsem. Všem mým kamarádům, kteří mi fandí a jsou mi velkou oporou, moc si toho vážím.  Všem ostatním pak velká gratulace k úspěchům v roce 2017. V tom 2018 hodně zdraví, vše ostatní přijde, to mi věřte. Čus Milda.

Hodnocení:
Přečteno 1212x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.