Roman Malivánek se dostal ze spárů rakoviny a vyráží do havajské Kony

21.09.2017 -
Vloni mu lékaři objevili rakovinový nádor. Roman musel přerušit slibně rozjetou triatlonovou kariéru, podstoupit několik operací a projít procesem chemoterapie. Ironmanský bojovník se nevzdal a nad nemocí zvítězil. Na nedávném světovém šampionátu IM 70.3 zajel čas pod 5 hodin a za pár týdnů ho čeká legendární havajský šampionát. Více v našem rozhovoru

Nedávno tě postihla velká životní zkouška v podobě rakovinového nádoru. Zvítězil jsi a vrátil se zpátky do světa sportu na triatlonové tratě. Jsi zdravotně už úplně v pořádku? Co ti pomohlo překonat tuto zákeřnou nemoc?

 

Tak existují lepší formy zimní přípravy než 3 operace, chemoterapie a ozařování, ale na druhou stranu kdy se triatlonistovi povede 5 měsíců nic nedělat? Přibral jsem 6 kilo a pak 11 shodil, nemohl jsem polykat, ztratil chuť, měl spálený krk vně i uvnitř. Kromě estetických nedostatků, jako je ochrnutý koutek úst, absence vousů nebo 25 cm dlouhá jizva na krku, mě nejvíce omezuje špatná práce svalů v krční a ramenní oblasti, což způsobuje moje velké zhoršení plavecké techniky. Ale je pravda, že před půl rokem jsem nezvedl ruku nad hlavu, takže se nerouhám. Největší oporou mi byla bezesporu moje žena Marcela, tři dcerky, rodina, přátelé a kamarádi. Neskutečnou podporu mi vyjadřovali i lidé, které jsem vůbec neznal. A obrovskou zásluhu na mém návratu ke sportu má samozřejmě skvělá práce MUDr. Pláničky, který mě operoval a onkologů v Protonovém centru pod vedením primáře Kubeše. No a v neposlední řadě také to, že jsem pošuk s železnou vůlí.
Co říkáš na závod Ironman 70.3 World Championship – Chattanooga, který jsi absolvoval v čase 4:49?

 

Letošní MS v polovičním Ironmanu bylo již mým pátým v řadě a mám tedy možnost srovnávat. Chattanooga byla rozhodně dobrá volba, i když to není horské středisko ani přímořské letovisko jako v minulých ročnících. Závod měl skvělou organizaci, spoustu diváků a byl velmi náročný. Plavání v řece proti proudu a zpět, kopcovitá první část kola a běh s převýšením 300 metrů, to vše důkladně prověřilo připravenost účastníků. Jedinou kaňkou na kráse bylo, že trať kola nebyla uzavřena, takže jsem předjížděl traktor, kombajn či policejní auto. To jsem nechápal…

 

Proběhla příprava na tento závod podle tvých představ?

 

Já jsem po protrpěném Ironmanu Frankfurt musel nasadit dlouhý odpočinek a skoro měsíc jsem systematicky netrénoval. Vzhledem k prodělané nemoci, si tělo, a hlavně hlava, potřebovalo opravdu důkladně odpočinout. Chodil jsem po horách a sportem se jen bavil. Zhruba měsíc před závodem jsem se začal připravovat, ale protože letos nechodím téměř žádné intervaly, bylo jasné, že rychlost mít úplně nebudu. 

Jak se ti vedlo v jednotlivých fázích závodu?

 

Plavání naštěstí bylo v neoprenu, ale bylo to o chlup. Zaplaval jsem svůj standard, což je zhruba o 4-5 minut horší než vloni. Kolo jsem jel velmi dobře, ale bohužel úplně celé sám, protože z vody lezu hodně vzadu. Jasně se ukazuje, že i povolený desetimetrový drafting je obrovská úspora energie. Za celý závod jsem nebyl svědkem jediného nepovoleného hákování a to přesto, že jsem potkal jen dvakrát rozhodčí. A kopcovitý běh byl v takové radostném tempu dlouhého Ironmana. Celkově 4:49, 38. v AG a 575. celkově. Jsem vzhledem k okolnostem rád, že jsem bez problémů dokončil, žádná ostuda to nebyla a doufám, že se časem vrátím do bývalé formy.

 

Byl jsi ve spojení s ostatními Čechy na startu?  

 

Závodů se účastnilo 16 Čechů a z většinou z nich jsem se viděl nebo byl v kontaktu. Letěl jsem tam s Gabčou Hejtíkovou, která po svém závodě jako vždy, dělala všem krásné fotky. Zajímavostí podniku bylo rozdělení na ženský sobotní a mužský nedělní závod. 

Závod měl hvězdné obsazení v podobě Javiera Gomeza, Daniely Ryf či Sebastiana Kienleho. Měl jsi možnost se potkat s některou z těchto osobností světového triatlonu?

 

Co se týká profíků, tak jsem měl s Lubošem Bílkem domluveno, že si udělám fotku s mistrem světa. Bohužel Sebi byl pátý, tak třeba se povede fotka na Havaji. Ale ulovil jsem legendy Marca Allena a Dave Scotta…


 

Kvalifikoval ses opět do havajské Kony. Včera ti lékaři potvrdili, že nic nebrání tomu, aby ses postavil na start legendárního IM Hawaii. S jakým cílem budeš odlétat?

 

Hned jak jsem se dozvěděl, o svém onemocnění, dal jsem si cíl jet hned po ukončení léčby na Havaj. Byl jsem přihlášen na IM Frankfurt, kde jsem v roce 2015 vyhrál AG, a doufal, že mi tamní závod opět sedne. Sice jsem málem na maratonu vypustil duši, ale čas 9:26, se kterým jsem nebyl vůbec spokojen, stačil na 5. místo zaručující slot. Čeká mě ještě objemový blok a 2. října odlet. Ambice nemám vlastně žádné. Chci si užít závod se vším všudy, takže se zúčastním i všech doprovodných akcí, včetně běhu ve spodním prádle. Měla to být má životní sezóna, pátý rok trénuju, postoupil jsem do kategorie 45-49, doufal jsem, že na Havaji udělám výsledek. Po zdravotních patáliích chci dokončit se ctí a budu spokojen. Což ale neznamená, že na trati nenechám všechno!!!

 

Další sezonu jsi reprezentoval triatlonový oddíl Kerberos. Jak to funguje?

 

Kerberos funguje třetím rokem a jsem moc rád, že jsem ho založil. Vlastně tím odstartoval vznik spousty nových týmů, protože ač je triatlon velmi individuální sport, je dobré mít na trati parťáka, ať už při závodě či tréninku, o kterého se můžeš opřít. A tím, že pomáháme v růstu nové generaci českých reprezentantů v čele s Ondrou Olšarem, jen vracím triatlonu to, co mi za těch pět let dal.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 3955x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně