Pilman 2017 - Obhajoba loňského triumfu Lukáše Kočaře a suverénní vítězství Heleny Kotopulu

27.08.2017 -
Ve Žďáru na Sázavou se v rámci sedmého dílu seriálu Ford Czechman Tour konal republikový šampionát ve středním triatlonu. Zlatou obhajobu a "double" po MČR Xterra předvedl skvělým výkonem Lukáš Kočař z Ekol Elite. Helena Kotopulu zvítězila s velkým náskokem. Více v reportáži

Úvodní necelé dva kilometry v letos trochu „zelenější“ vodě Pilské nádrže zvládl podle předpokladů nejrychleji Lukáš Kočař a měla začít „deja vu“ hra „catch me if you can.“ Vloni se do role stíháčů pasovali Šimko, Řenč a Martínek, letos bylo startovní pole ještě o trochu nabitější a za Lukášem vylézali z vody Tomáš Mika, Honza Hradecký, Petr Soukup a Honza Wainer. O něco později pak Karel Zadák, Petr Vabroušek, David Jílek a další borci. „Přijel jsem do Žďáru podruhé zvítězit a přípravě jsem věnoval víc, než vloni. Trénoval jsem speciálně na tuto trať, zařazoval jsem rychlejší tempa v kopcích. Vím, že tady jsou lepší běžci, takže zkusím rozhodnout už na cyklistice. Mezi hlavní konkurenty v boji o titul mistra republiky považuji Miku, Soukupa a Zadáka. O startu Karla Zadáka jsem vůbec nevěděl a ráno mě to překvapilo,“ řekl Kočař.


Borec v barvách Ekol Elite ze známé triatlonové rodiny nasadil takové tempo, které nikdo z pronásledovatelů nezvládl akceptovat a místo sjíždění ztráty po plavání jeho náskok narůstal. Po prvních dvou okruzích to bylo něco kolem šesti minut, v druhém depu už tradičně skvělý moderátor Vlado Baron hlásil neuvěřitelných minut osm. Tím druhým v depu byl skvělý cyklista a loňský vítěz Challenge Prague Karel Zadák z Triexpertu, který utrhl několik menších skupinek. Na třetí a čtvrté pozici přijeli společně dva skvělí běžci Petr Soukup a Honza Wainer. Letos naštěstí příliš nefoukalo, zato teplota se po poledni vyšplhala hodně přes třicet stupňů a do běžeckého půlmaratonu to ideální rozhodně nebylo. „Oproti loňsku, kdy jsem se nemohl rozběhnout, to bylo letos lepší. Nemusel jsem vůbec zastavovat, trochu mě chytaly křeče do břicha, ale odeznělo to. Na obrátce v lese jsem sledoval odstupy a hlídal si tempo kolem čtyř minut na kilometr,“ řekl Kočař.

Novopacký triatlonista a reprezentační fyzioterapeut Petr Soukup za to vzal hned v úvodu běhu, setřásl Wainera a postupně smazával ztrátu na stříbrného Karla Zadáka. „Podařilo se mi Karla předběhnout někde kolem poloviny půlmaratonu, ale dalo mi to pěkně zabrat. Lukáš jel na kole naprosto nepochopitelně. Říkal jsem si, jestli nejede jinou trať (smích). Jeho náskok před během byl prakticky nepřekonatelný, ale šlapal jsem do toho, co to šlo. Ne, že bych to někomu přál, ale během závodu se může stát cokoliv,“ říkal Soukup v cíli. Petr sice předvedl nejrychlejší běh dne (1:23), na Kočaře smazal pět minut, ale vítěz si závěr zkušeně pohlídal. „Po obrátce už mi Petr prakticky gratuloval. Mohl jsem si dovolit trochu zpomalit, ale stejně to bolelo. Jsem hrozně rád, že to dneska znovu vyšlo a vítězství si velmi cením. Přemýšlím, že bych ještě letos zkusil nějakou „půlku“ ve světové sérii (Challenge nebo Ironman),“ říkal šťastně a unaveně novopečený republikový šampion. A že ho to dneska bolelo, dokládal i pohled na zakrvácené nohy odřené z bot a po vosím žihadle při výběhu z vody. Čtyři minuty za ním si s rukama nad hlavou pro stříbro dobíhal Petr Soukup a bronz udržel Karel Zadák. V cíli hned sportovně poblahopřál a pochválil Lukáše za skvělý výkon. Honza Wainer si musel odpykat penaltu na jízdu v protisměru, zbyly na něj nepopulární „brambory,“ ale ve svých jednačtyřiceti letech opět ukázal skvělou fazónu. O místo za ním dobíhal nezničitelný Petr Vabroušek, který minulý víkend závodil v Kanadě. „Překvapivě to dneska letělo. Tahle trať mi svědčí. A dokonce jsme vyhráli zlato v týmech,“ píše na svém fb.


Další radost mu udělala jeho svěřenkyně Helena Kotopulu, která zvítězila s více než komfortním náskokem přes dvacet minut na Petru Veselou z Jihlavy. V cíli ale mohlo být ještě drama, protože Helena si až na poslední chvíli všimla svého jména na tabuli „hříšníků“ a pár set metrů před cílem si musela odpykat svůj trest. „Vůbec nevím, za co to bylo, ale jsem ráda, že jsem si toho všimla,“ řekla smějící se vítězka. Upevnila si celkové vedení v seriálu a otestovala skvělou připravenost před bojem na lávových polích havajské Kony. Pro bronz si doběhla Petra Krejčová, které nesedl závěrečný půlmaraton.

Patnáctý ročník Pilmana je minulostí. I letos se tento závod v krásných kulisách prostředí Vysočiny skvěle vydařil a tři stovky triatlonistů si odváží další porci nezapomenutelných zážitků. Za mnohé to shrnul matador dlouhého triatlonu a letošní mistr světa z Challenge Šamorín sedmdesátiletý borec Milda Bayer: „Tradičně skvělý a těžký závod, dík organizátorům a všem borcům za skvěle odvedenou práci. Za rok čus.“

výsledky na www.czechtriseries.cz

TV reportáž: čtvrtek 31.8. 19:25 na ČT4 sport   

 

Hodnocení:
Přečteno 1118x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.