Posledních 10 kilometrů jsem si mohl užít na pohodu, říká Vabroušek po vítězném Slovakmanovi

10.08.2017 -
Po bronzové medaili z červnového Moraviamana si zlínský železňák Petr Vabroušek konečně spravil chuť. Patnáctý ročník kultovního Slovakmana opanoval v čase pod 9 hodin před druhým Honzou Jakubíčkem a Pepou Křivánkem. O průběhu závodu, "balících" na Challenge Prague a dalších sportovních výzvách jsme si povídali v našem rozhovoru.

Zvítězil jsi na 15.ročníku Slovakmana v čase 8:47:29. Vyšlo vše podle stanoveného plánu? 

Podle plánu určitě nebylo plavání, kde jsem nabral větší ztrátu, než jsem očekával. Zbytek už naštěstí ano. 

Jak hodnotíš průběh závodu v tvém podání? 

Plavání jsem šel s větší rezervou kvůli očekávanému vedru, ale asi jsem to trochu přehnal. Každopádně jsem ale zůstal v klidu a i kolo jsem rozjel na pohodu a postupně trošku přidával, takže jsem se v první polovině posunul z 10. až na 2. příčku, přičemž v kontaktu zůstal už jen David a Pepa. Ve druhé polovině jsem začal stahovat i Lukáše a na začátku posledního okruhu jsem už vedl. Do depa jsem si přivezl minutu na Pepu a asi tři na Lukáše. Pepa se v tomto odstupu držel téměř do poloviny maratonu, takže jsem musel být pořád ve střehu. Navíc se zezadu blížil skvělý běžec Honza. Posledních 10 km jsem si už ale mohl užít na pohodu. S výkonem jsem celkově spokojený. Čas celkem neřeším - na osobák bylo moc větrno a horko.. 

Za svou kariéru sis připsal mnoho vítězství. Je tento triumf pro tebe něčím výjimečný? 

Od posledního vítězství na IM distanci uplynulo už 9 měsíců (Winterman 2016), takže to určitě potěšilo. Moraviamana jsem si v závěru pokazil neřešeným problémem v oblasti hýžďových svalů a na to jsem se teď s fyzioterapeutem přes Slovakmanem zaměřil. Takže to byla i příjemná záplata na ztracené MČR. Současně to bylo 8. vítězství na Slovakmanovi z 8 individuálních startů. To je speciální samo o sobě.. 


Proběhly nějaké oslavy? 

Neproběhly. Triatlonové úspěchy vždy slavím jen cílové rovince. Pak jde život normálně dál… 

Na Slovakmana jsi jel týden po Challenge Prague. Stihl ses připravit?

Dle svého lety osvědčeného letního modelu - každý víkend nějaký delší závod a pak 3 dny odpočinek + 3 dny vyladění - takže prázdninový režim. Ve třech víkendech před Slovakmanem jsem postupně odjel 2 deštivé chladné půlky Pálava race + Challenge Iceland a slunečnou Challenge Praha - myslím, že jsem byl na vše připraven. 


Mezi dlouhotraťaři se dobře znáte. Koho jsi před startem považoval za největší soupeře v bojích o medailové podium?

Samozřejmě své dva přemožitele z Otrokovic Lukáše Krpce a Davida Jílka plus samozřejmě Pepu Křivánka a Honzu Jakubíčka. Mezi domácími měli nejvyšší ambice Andrej Orlický, Michal Holub, Filip Kristl a svým startem opět všechny příjemně překvapil Jožka Vrábel. Lukáš si prošel krizí v závěru cyklistiky, ale dokázal se vrátit do závodu. David také a na maratonu to tentokrát nakonec vzdal. Takže pódium nakonec v ničem nepřekvapilo. 

Jak sis užil piešťanský závod na ironmanské distanci v režii Vlado Barona?

Závod má jedinečnou atmosféru a po celý závod blízký kontakt diváků se závodníky. Skvělý je vždy i komentář Vlado Barona a Jury Králika! Vyhovuje mi i formát okruhů, kdy se často potkáváme. Mám na trati své svěřence a mám je tak častěji pod kontrolou a mohu si sám zkontrolovat odstupy od svých soupeřů. Nezaškodilo by pár kopců, ale těch u Piešťan k dispozici moc není… 


Mezi ženami kralovala tvoje svěřenkyně Helena Kotopulu, jenž zažívá fantastickou sezonu, kterou by ráda korunovala úspěchem na IM Hawaii. Jak hodnotíš její výkon na Slovakmanovi a jak vidíš její havajské naděje?

Helena podala skvělý výkon a zase ukázala, že její výkonnost směrem k Havaji postupně roste. Cílem bude hlavně závod slušně dokončit. Pokud se vše sejde, mohla by ve své kategorii pomýšlet i na pódium, ale to se při prvním startu nestává moc často. Havaj je v mnoha ohledech úplně jiná, než všechny ostatní závody. 

Poletíš s ní na lávová pole havajských ostrovů v roli trenéra? 

Na Havaj s ní nepoletím, vše budu řídit a kontrolovat na dálku. Bude tam mít svůj vlastní osvědčený podpůrný tým. 

Vraťme se ještě k pražskému závodu Challenge, kde jsi v kvalitní konkurenci obsadil 21.místo. Jak se ti líbil tento premiérový závod pod hlavičkou celosvětového seriálu?

Praha v ničem zásadně nezaostala za závody této kategorie v zahraničí. Atmosféra výborná, skvělí spíkři, organizace šlapala. Navíc je to snad jediný závod na světě, který se skutečně odehrává přímo v centru metropole. Myslím, že zájem ze zahraničí výrazně poroste -  stále se mě na tento závod někdo ptá téměř každý den. Jedinou výraznou výtkou je tvorba balíků v průběhu cyklistiky. Tolik lidí se na 2 km plavání nestihne dostatečně roztáhnout a většina trati je po rovině. Chtělo by to více rozhodčích a skutečně nekompromisní přístup. Pokud se někde beztrestně utvoří peloton, okamžitě vzniknou další. 

Jak vypadá tvůj další závodní diář?

Teď se chystám s dětmi na Běhej lesy na Bílou. Na start se jede lanovkou a běží se po hřebeni. Bude to zajímavý zážitek. Poté Ironman v Kanadě, Pilman a Podersdorf. Podzim ještě dolaďuji. Novou výzvou pro rok 2018 bude Ultraman. Nejdříve v únoru na Floridě a pak doufám tak MS Ultraman v listopadu na Havaji. Budu muset občas trochu prodloužit své tréninky..

foto: Jiří Matoušek alias Blackbee

 

Hodnocení:
Přečteno 1180x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
5.6.23Tragický IRONMAN Hamburg
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza