Na mém rozhodnutí se nic nemění, říká Filip Ospalý po vítězném PalavaRace

18.07.2017 -
V sobotu se Filip Ospalý postavil na start svého posledního závodu. Vybral si téměř domácí "půlku" PalavaRace a v náročných povětrnostních podmínkách v silné tuzemské konkurenci dokázal zvítězit stylem start-cíl. Jak sám říká, tečka jak má být. Více v našem rozhovoru

Jaké jsou tvé bezprostřední dojmy ze závodu Pálava Race? 

Dojmy jsou veskrze pozitivní - nejdůležitější věc, o kterou jsem v sobotu na Pálavě usiloval - vítězství, se stala. Závod se oproti loňskému prvnímu ročníku opět o trochu vylepšil. Počasí taky vyšlo výborně - na dopolední závod dětí a přípravu před závodem i večerní vyhlášení slunečno, během závodu chladno a déšť - tak to má pro kvalitní vytrvalostní výkon být, ne?.. 

Jak si ceníš tohoto vítězství? 

Vítězství si samozřejmě cením - za svou 25tiletou kariéru jsem se zúčastnil mnoho závodu a několik z nich se mi podařilo vyhrát - ty v mé paměti zůstanou napořád. 


Jak jsi prožil závod? 

Organizační tým závodu nakonec udělal jen jeden start všech kategorií dohromady - jednotlivce i štafety. Z loňského ročníku PálavaRace, kde jsem závodil ve štafetě EKOL Team s Jakubem Kočařem a Lukášem Maiwaelderem, vím, že pro ostatní závodníky, diváky či média to není ono, když se tam na prvním místě míchá štafeta a každou chvíli "vede závod" její jiný člen..Letos mi to zase tak osobně nevadilo, i když jsem myslel, že s Jirkou Kalusem a Tomášem Mikou budu víc v kontaktu. Jirka mi uplaval hned při plavání na první bójku, tak jsem se pak v klidu soustředil na boj s přírodními živly a ideální směr, než na své soupeře. Na kole jsem měl zase navrch já a v běhu mi to mlaďoši pořádně nandali..Já jsem se však než na souboj s nimi soustředil na sebe a konkurenty v závodě jednotlivců, kteří čekali na mé zaváhání, aby si trofej pro vítěze mohli odvézt domů oni. Po zkráceném plavání (cca 1400m) z toho byla minuta náskoku, po 87,5 km 4,5 minuty na skupinu Petr Vabroušek, Lukáš Krpec, Jakub Langhammer, David Jílek, Petr Soukup a Jan Šneberger. Většina diváků si asi myslela v tu dobu, že už je vše jasné a dané. Ale jen já a moje rodina ví, co mám nebo resp. nemám letos v tréninku za sebou. Takže jsem věděl, že to může být během 21,3 km ještě zajímavé. A bylo - ze skupiny pronásledovatelů se jako nejnebezpečnější vyklubal Petr Soukup, který hned od začátku značně stahoval můj náskok. Na garminu jsem si sledoval své tempo, na obrátkách můj tenčící se náskok a v posledním okruhu ani nebyl čas na nějaké zvolnění...Ale nakonec se počítá vítězství a ne o kolik a za kolik. Ale klobouk dolů před Petrem - běžel parádně. Doufám, že mu to vydrží i na tu Havaj, kde si loni vybral smůlu. I ostatní soupeři si nedali nic zadarmo a pro diváky to byla pěkná podívaná jak v mužském, tak ženském závodě. 


S jakou strategií jsi šel do závodu? Vycházelo to podle plánu? 

Se strategií se porvat o vítězství a nedat nikomu nic zadarmo.  Ale samozřejmě ani soupeři mi to nedali zadarmo a hnali mě maximálnímu možnému výkonu. Před startem se objevili noví, nečekaní soupeři – rozhodčí, prvně povolili neopreny a pak ještě zkrátili trať plavání. Ale během cyklistiky a běhu už odpor nekladli..Naštěstí příroda stála při mě a na Pálavu přihnala ideální počasí pro vytrvalostní závod - chladno, déšť  a vítr. Slunečno a pěkně bylo jen na dětské závody dopoledne a večer na vyhlášení - zn. Ideal.. 

Jak ses chystal na tento závod? 

Pod heslem "Odpočinek dělá mistry".  


Vloni jsi oznámil konec své triatlonové kariéry. Mění na tomto rozhodnutí něco toto vítězství? 

Nic se nezměnilo. Kariéru jsem ukončil. Jen jsem hledal vhodnou tečku a tím se stal PalavaRace 2017. Jsem rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo.  

Bydlíte nedaleko od místa startu. Co říkáš na organizaci a atmosféru druhého ročníku? 

Na to, že to byl teprve druhý ročník závodu, tak jsem spokojen. Samozřejmě tam jsou stále nějaké mouchy a ještě chvíli budou. Ale už teď spolupracuji s ředitelem závodu Tomášem Novotným nad tím, aby příští ročník byl ještě lepší. 

Překvapil tě výkon některého ze soupeřů?

Výkony všech cca 200 účastníků PalavaRace -  sice se mohlo zdát, že je počasí proti nám, ale když se podívám do výsledků a vidím jen 4x DNF, tak je vidět, že se s tím všichni porvali se ctí. Kdyby panovala vedra jako v průběhu týdne, asi by těch DNF bylo o mnoho víc. 

Pojďme teď od PálavaRace k Challenge Prague, do jehož startu zbývá něco málo přes týden. Jsi členem přípravného týmu, v němž máš na starost komunikaci se závodníky světových parametrů. Jak to vypadá? 

Vypadá to skvěle. Zájem profesionálních závodníků je velký. Jak jsem říkal už na první tiskové konferenci, kdy bylo oznámeno pořádání závodu Challenge Family v Praze, po dobu mé sportovní kariéry se mě ptalo spousty zahraničních závodníků, kdy konečně bude velký mezinárodní závod i v Praze. Že by rádi přijeli si zazávodit a s rodinou strávit pěkný víkend. Takže, když se podívám do startovní listiny, je vidět, že Praha sportovce láká. Teď už je to jen na pořadatelích, aby závod příští sobotu proběhl tak, jak má a všichni si odvezli jen pozitivní zážitky. 

Ty sám budeš startovat ve štafetě. Jaké jsou ambice? 

A ne v jedné - evidentně jdu na dračku, když nebudu startovat v jednotlivcích. V rámci štafety Here To Win poběžím a společně s Jakubem Kočařem a Lukášem Lachoutem nám jde jen o vítězství. Jak jinak, že?..Ve štafetě Challenge Family poplavu a předám pomyslný štafetový kolík CEO Challenge Family Zibimu Szlufcikovi. Běžce nebo běžkyni pro nás hledá Nadace ČOV.


 

 

Hodnocení:
Přečteno 1594x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.