Projektem IRON PEOPLE chci pomoct triatlonistům s postižením, říká Martin Gabla

25.05.2017 -
Absolvováním třech ironmanů ve třech dnech přejezdem celé České republiky od západu na východ se triatlonisti Martin Gabla a Marek Peterka pokusí s pomocí partnerů a dobrovolných dárců vybrat finanční prostředky na na pořízení sportovního vybavení handikepovaným milovníkům triatlonu a pomoci jim tak splnit jejich sportovní sny. Více v rozhovoru

Martine, co tě inspirovalo v rozjezdu charitativního projektu IRON PEOPLE?

Jsem hobík a za 20 let, co se věnuji triatlonu, mám za sebou hodně různých závodů, od kratších domácích triatlonů až po závody Ironmanské série a v posledních letech extrémy formátu Swissman, Celtman nebo český Winterman. Trénuješ, uhradíš startovné, máš nějaký plán nebo sen, dostaneš se do cíle. Zase jeden závod za mnou, zase další pěkný zážitek. A hledáš dál. Ale co? Kam to zase posunout? Něco zase o trochu náročnějšího. Předloni jsem četl knihu o Epic5 a hodně mě zaujala. No a letos, když mi už počtvrté přišel z Norsemana email: „We are sorry, try next year“, napadlo mě, že nadešel ten správný čas. Dám alespoň tři Ironmany za sebou. A nemusím jezdit nikam daleko - Česká Republika je přece tak nádherný kus země. A proč IRON PEOPLE? V loňském roce jsem jel několik triatlonů jako trasér s nevidomým Vaškem Svobodou. Byl to zdravý kluk, ale ve 13 letech během několika týdnů ztratil 95% zraku. Nadobro. Vypořádal se s tím hlavně díky sportu. Před několika lety se po kulturistice začal věnovat triatlonu, ale znáte to – sport to není levný, a pokud chcete něco dokázat, musíte na to mít i nějaký ten kvalitní materiál. A tak jsem začal přemýšlet, jak Vaškovi pomoci.

Celý projekt je tedy v podstatě logickým vyústěním tvých snah pořádně se zničit při sportu a zároveň pomáhat lidem, kteří neměli v životě tolik štěstí. Je to tak?

Přesně tak. IRON PEOPLE je o tom, že budu dělat, co mám rád a zároveň pomůžu sportovcům, kteří závodí úplně jinou ligu. Svým handicapům totiž často čelí celý svůj život a právě sport je pro ně únikem od stereotypních útrap života s postižením. Rád bych jim tedy pomohl prožívat zážitky, které jsou pro běžné triatlonisty už trochu samozřejmé. Celý výtěžek z akce půjde na nákup sportovních potřeb, jako jsou kola, neopreny, běžecké vybavení, náklady spojené se závody, atd. Jak hodně pomůžu, už ale nezáleží jen na mně. V současné chvíli jsou do projektu zařazeni čtyři handicapovaní sportovci.


Jak konkrétně mohou zájemci z řad sportovců pomoci?

Pro potřeby finanční podpory z řad dobrovolných dárců byl zřízen stejnojmenný spolek IRON PEOPLE z.s., kam je možné zaslat na č.účtu 210 121 3581 / 2010 finanční dar. Další možností podpory je samotná osobní účast libovolného jednotlivce kdekoliv na trase akce. Za každý jeden kilometr, který s námi kdokoliv uplave, ujede na kole nebo uběhne, máme od našich sponzorů přislíbenou částku 5,-Kč. Takže vaše účast se opravdu počítá! A v neposlední řadě pomůže věnování jakéhokoliv sportovního vybavení pro plavání, kolo nebo běh.

Co vše je potřeba organizačně zajistit?

Protože už opravdu nejde jen o můj soukromý vrtoch, jak se z úvodních slov mohlo zdát, vzal jsem to pěkně od píky. Připravil jsem webové stránky www.IRONPEOPLE.cz , vymyslel a natrasoval jednotlivé disciplíny všech tří dní tak, aby byly co možná nejhezčí a odpovídaly ironmanským distancím. IRON PEOPLE se pojede přes celou Českou Republiku. Začínáme plavat v Chebu, druhý den ráno na Slapech u Prahy a třetí den začíná za Vysočinou a končí maratonem v Beskydech. Prostě nádhera! Trasa je ke stažení na webu, včetně psaného itineráře pro ty, kdo by se chtěli na trase připojit buď na chvíli, celý den nebo i celé tři Ironmany. Oslovuji partnery, kteří by mohli projekt finančně nebo materiálně podpořit a snažím se akci co nejvíce zviditelnit na sociálních sítích. Možná vyjde i krátký rozhovor v rádiu a všude o tom klábosím.

To je spousta práce, zvládáš přitom vůbec ještě trénovat?

Sportuji (trénuji) pravidelně, skoro každý den a to je myslím nejdůležitější. Snažím se účastnit co nejvíce závodů, které mi jsou v podstatě tréninkem a ženou mě kupředu. Nejsem profesionál a ke sportu také tak přistupuji. Žádný stres, žádné měření různých výkonnostních ukazatelů, mám pouze mnou vytvořený hodně všeobecný tréninkový plán, a když něco měřím, je to jen vzdálenost a čas. V dnešní době se dá i amatér vyladit skoro do formy profesionála, ale to není to, co hledám. Chyběla by mi pak svoboda, spontánnost a radost z pohybu, kterou mi sport přináší.  


Už jsi říkal, že s projektem ti pomáhá parta nadšených dobrovolníků, můžeš trochu rozkrýt pozadí support teamu? 

S celou akcí mi od doby, kdy jsem nápad v prosinci vypustil z pusy, pomáhá můj kamarád a velice zkušený a úspěšný triatlet Marek Peterka. S projektem se zcela ztotožnil a je fakt, že ve dvou se to lépe táhne. Sám má velké zkušenosti s pořádáním závodů, sbírek pro děti apod. Dalším členem realizačního teamu je moje žena Marta, bez jejíž podpory by to šlo hodně těžko. Při samotné akci z ní bude hlavní „food and nutrition manager“. Mimo to jsem poprosil několik mých dobrých kamarádů, kteří mi pomohli s vytvořením webu a pomáhají s propagací. Při samotné akci mi pomůžou další kamarádi, kteří budou dělat řidiče doprovodného vozidla, zásobovače pití a jídla pro nás i další účastníky, každý večer máme přislíbenou masáž, atd. Hodně také bude záležet na tom, kolik lidí se aktivně na trase přidá. Kdo by se tedy chtěl přidat, dejte mi vědět. 

Máš už nějaké ohlasy na IRON PEOPLE od lidí z branže i širší veřejnosti? 

Zatím jsem se všude setkal s hodně kladnými ohlasy a podporou. Cítím to tak, že když chcete někomu pomoci jako jednotlivec, můžete přispět do nějaké sbírky a máte z toho dobrý pocit. Tentokrát je to ale obráceně a všechna podpora, kterou získávám, se koncentruje na mě, což je fakt síla. Motivace je tedy obrovská a zavazuje mě udělat pro zdar projektu maximum. Svým způsobem mě motivuje i to, že jde o určitý krok do neznáma – nikdy jsem nic podobného nedělal a podobné výzvy mě velmi přitahují. 

Je něco, z čeho máš strach? 

Strach v pravém slova smyslu asi ne. Určitě dojde k nějakým drobnějším organizačním potížím, ale ty se vyřeší. Určitě to bude hodně bolet, ale to také přejde. Vím moc dobře, jak po dlouhém triatlonu bolí celé tělo a poslední, co chcete druhý den dělat, je jít si zaběhnout další a další maraton. A možná právě i tahle absurdita mě žene dál. Navíc, našim IRON PEOPLE jsem to slíbil, takže to i splním.

 

Už víš, kolik borců s tebou dá všechny tři Ironmany? 

Celé tři dny pojedeme spolu s Markem Peterkou a účast přislíbil i Yukonský hrdina Venca Francke. Přihlásili se i další sportovci, kteří pojedou buď celého jednoho Ironmana nebo jen jeho část. Beru to jako skvělou společenskou akci a budu rád, když se na trase uvidíme s co nejvíce lidmi. 

Na co bys nalákal případné zájemce o účast na projektu? 

Bez pomoci ostatních by projekt IRON PEOPLE prostě neexistoval. Za účast na něm nedokážu nabídnout víc než zviditelnění v médiích a na sociálních sítích. Přesto však mohu zaručit, že bohatším se díky nezištné pomoci stane nakonec opravdu každý, kdo pomůže. 

Na co se nejvíc těšíš? 

Jako vždycky před závodem. Až to budu mít za sebou. Ale samozřejmě taky na všechna ta dílčí sportovní dramata, partu správně ujetých lidí a především na předání sportovního materiálu našim IRON PEOPLE. Rád bych po odjetí akce uspořádal malý večírek, kam bych nejen je, ale i všechny, co pomohli, pozval a nultý ročník důstojně zakončil. Kdy a kde se tak stane, bude zveřejněno na webu www.IRONPEOPLE.cz a na facebooku. A samozřejmě budu asi hodně naměkko na vrcholu Javorového vrchu v Beskydech, kde je cíl posledního maratonu. Akce se uskuteční od pátku do soboty 23. – 25.6.2017.

 

Ještě bych rád využil této příležitosti a poděkoval všem jednotlivcům, kteří již projekt IRON PEOPLE podpořili. Za podporu také děkuji Petrovi Vabrouškovi a společnostem Nissan, ČEZ, Top4running.cz a anawe.cz .

Hodnocení:
Přečteno 1930x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.