Na IM Malaysia jsem zajel životní závod, říká Dušan Tomčo

22.11.2016 -
Zkušený triatlonový borec z berounských Ironstars Dušan Tomčo vyrazil minulý víkend na IM Malaysia s nadějí havajského slotu. Závod mu vyšel skvěle,v kategorii 40-44 obsadil 8.místo (10:29), bohužel však o tři místa za kvalifikací do Kony. Více v našem rozhovoru

Jak ses chystal na IM Malaysia? 

Příprava na tento závod pro mě začala vlastně už vloni v prosinci, kdy jsem se dohodl na trenérském vedení s Tomášem Eklem. 

Proč sis vybral zrovna tento ironmanský závod v samotném závěru letošní triatlonové sezony? 

Volba vydat se letos na IM Malaysia byla v podstatě jasná. Byl jsem tam totiž už vloni a předloni. Zatímco v roce 2014 to byla spíš taková krásná dovolená, tak ve 2015 jsem již jel na výsledek. Bohužel mi tehdy slot na IM Hawaii unikl o 22 min. A tak jsem se rozhodl na tom zapracovat a poprat se o něj znovu letos. Další důležitou součástí mé volby jsou klimatické podmínky. Miluji teplo a to na Langkawi skutečně je. Ve stínu je okolo 32°C a na slunci 45°C a 100% vlhkost. Těžím tedy z toho, že se soupeři pečou vždy o něco více než já..


foto: Dušan (vpravo) se svým koučem Tomášem Eklem

S jakým cílem jsi odlétal na místo činu? 

Cíl byl letos stejný jako loni. Získat slot na Havajský závod 2017, tentokrát již v kat. 40-44 let. To znamenalo zlepšit se o cca 25 minut oproti času z roku 2015 (totožná trať). 

Pojďme k závodu. Jak ti sedlo plavání v moři? 

Závod pro mě začal nad očekávání. Ačkoli jsem se v tréninku na plavání nijak nesoustředil, podařilo se mi z vody vylézt za 1:03:57 a to nakonec i pořadatelé přiznali, že jim trať plavání ujela přes 4 km. 

Co se dělo na cyklistice? 

Na kole jsem se snažil se hlavně neodpálit a jel jsem spíše zadrženě. Nicméně jsem v této disciplíně od sebe očekával cca o 5-10 minut lepší čas. 5:31:09 sice bylo zlepšením, ale ne tak výrazným. Převýšení cyklistiky je okolo 1800 metrů, stoupání jsou ostrá a letos více foukalo. Takže nakonec i zde spokojenost. Největší pecka však přišla na závěrečném maratonu. 

Jak jsi zvládl poslední část závodu? 

Podařilo se mi rozběhnout první desítku za 47' a na půlce jsem byl za 1:45:00 a to bez krize. Musel jsem však pravidelně občerstvovat, což v tomto klimatu znamená zdržet se každých cca 10 minut na 15-30 sec., jinak totiž hrozí totální dehydratace a kolaps organismu. Okolo 30. km však přišla obrovská průtrž, trvající skoro hodinu. Co k tomu dodat? Během 10ti minut jsme běhali, do slova, po kotníky ve vodě (inu holt tropy). Dost mě to přibrzdilo v tempu, ale v závěru jsem opět dokázal trochu přidat. Odměnou pro mě bylo meziroční zlepšení na maratonské části o 25 minut. 

Co ti běželo hlavou v cílové rovince? 

Už jen euforie a příjemný pocit z naplnění předsevzetí. 

Na startu byli i další čeští triatlonisté. Jak se dařilo jim? 

Věděl jsem, že se letos do Malajsie chystá z Čech hodně lidí. Někteří svou účast se mnou i konzultovali. Nakonec nás startovalo tuším šest/sedm a všichni dokončili. Samozřejmě jsem byl nejvíce v kontaktu se skupinou, se kterou jsem přijel, a to byl Miroslav Mikula s manželkou Renatou, Pepa Svoboda, náš trenér Tomáš Ekl a fyzioterapeutka Míša. 

Jak hodnotíš svůj výkon a potažmo výsledek? 

Po proběhnutí cílovou bránou jsem byl ten nejšťastnější člověk na světě. Vždyť se mi za rok podařilo stlačit čas o 37 minut. Pak přišla informace o umístění. A i když jsem z 8.místa v kategorii také velmi spokojený, věděl jsem, že jistotu slotu má jen prvních pět. Což se nakonec na roll-downu ukázalo jako klíčové, protože v letošní obrovské konkurenci si svůj slot všichni vzali.. I tak se mi však nejen pocitově, ale i statisticky podařilo zajet ŽIVOTNÍ ZÁVOD S ŽIVOTNÍM VÝSLEDKEM a jsem za to moc rád. 

Jak velká byla pozávodní únava a vyčerpání? 

Obrovská..Nejprve jsem nemohl ani chodit, ale druhý den ráno jsem byl Ok. Při zpáteční cestě se bohužel ukázalo, že si vezu spolu se zavazadly i nějaký zánět, takže má regenerace bude nejspíš tentokrát o něco delší.. 

Podělíš se s nějakou zajímavou historkou z pobytu? 

Historek bylo plno. Vždyť vedoucím naší výpravy byl PEPINO. Zajímavé bylo, že za těch pár dní, co jsme na Langkawi byli, jsme stihli kromě tréninku, protahování, masáží, atd., objet i všechny turistické atrakce ostrova. To aby se náš podpůrný tým nenudil..No, a na každém z těch výletů bylo něco. Ale to by bylo na další rozhovor. 

Co tvé další sportovní plány? 

Do konce roku nejspíš výrazný útlum v tréninku a nejprve se samozřejmě vyléčím a zregeneruji. Myšlenka slotu na MS IM na Hawaii 2017 mě ještě neopustila, ale konkrétní podobu místa závodu zatím nemám. Jedno však vím už dlouhé roky IRONMAN je můj život a všechno je možné..

Komu vděčíš za podporu?

Také bych rád poděkoval za podporu našemu týmu IRON STARS BEROUN, kteří mě drželi palce, včetně Tomáše Ekla, který mě připravoval celý rok. Dík také patří naší fyzioterapeutce Míše. Hlavně však chci dát velké díky mé rodině, která mě obrovsky podporuje a myslí na mě.


Hodnocení:
Přečteno 889x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland