Do Kony se ještě určitě někdy vrátím, říká Petr Vabroušek

24.10.2016 -
Petr Vabroušek zažil opět velmi bohatou sezonu. Minulý víkend obhájil triumf na domácím extrému s názvem Winterman. Dal si maraton na poušti i kultovního Norsemana. Na domácí železňácké půdě ho poprvé někdo porazil. V lednu ho čeká další velmi zajímavá sportovní výzva. Více v našem rozhovoru

Povedlo se ti obhájit loňské vítězství na extrémním Wintermanovi. Jaký byl závod?

Opět nádherný! Noční plavání v rychlém proudu Labe je celosvětově unikátní. Kde jinde si zaplavete více než 8 km pod hodinu? Cyklistika je specifická nejen úvodní hodinou rovněž ve tmě, ale také neustálými stoupáními a klesáními. Na hrazdu si moc nelehnete. Při maratonu pak zhruba od poloviny vidíte svůj cíl - Ještěd - pak už to uteče skoro samo...

Před dvěma týdny se oči triatlonového světa upíraly do havajské Kony, kde jsi také mnohokrát závodil. Sledoval jsi ironmanský šampionát v tv? Co říkáš na výsledky? Vrátíš se ještě někdy na IM Hawaii?

Byli jsme ten večer na rodinné oslavě, takže podrobněji jen závěr kola a začátek maratonu. Jakmile se Frodenovi podařil rozhodující trhák, šel jsem spát, tušil jsem, že je rozhodnuto. Sledoval jsem do té chvíle podrobně i část české výpravy a někteří asi trochu doplatili na nezkušenost s tímto extrémním závodem. Nevím přesně, jaké měl kdo představy o svém výsledku, takže si obecně netroufám hodnotit. Do Kony se určitě ještě vrátím...


foto: IM Hawaii 2010

Tvoje svěřenkyně Helena Kotopulu si na Malorce vyjela havajský slot. Co říkáš na její vstup do světa dlouhého triatlonu? Jak jste se domluvili na spolupráci?

Helena má obrovský potenciál. Na spolupráci jsme se dohodli velmi rychle na Moraviamanovi. Už do Slovakmana jsme (navzdory zlomenému prstu na noze) stihli slušný pokrok. Myslím, že stále ještě neukázala své maximum a věřím, že se nám ho podaří ukázat právě příští rok na Havaji. 

V České televizi nedávno běžel dokument z tvého „zájezdu“ na extrémní Norseman, kde jsi vybojoval místo v první desítce a zapsal nejrychlejší český čas. Co říkáš na tento závod?

Je to nádherný závod! Je to opravdu legenda. Bohužel jsem se krásnými výhledy mohl kochat jen v první hodině cyklistiky, pak už byla na programu jen mlha a hustý déšť. Dost jsem podcenil vrstvy oblečení do závěrečného 25km dlouhého sjezdu a v běhu za to zaplatil totální ztuhlostí. Z 3. místa po kole jsem se ještě před závěrečným stoupáním na Gaustatoppen propadl na konečnou 8. příčku. I tak se mi v Norsku hodně líbilo a rád se tam ještě někdy vrátím. 


foto: Norseman 2016

Letošní sezona je pro tebe určitě jiná než ty předchozí. Poprvé ti někdo (Honza Oppolzer) „sebral“ žezlo na železňácké distanci. Jak ji hodnotíš?

Sezona začala dobře. Na Isramanovi jsem skončil druhý a na půlce na Kubě třetí. Pak jsem se vrhl do přípravy na Marathon Des Sables a kolo a plavání šlo hodně stranou. V Africe jsem si vyzkoušel další extrém (který mi sedí určitě méně, než polární protipóly). Narůstající celková dehydratace (běželo se s omezeným přídělem vody) mě převálcovala v poslední etapě a místo ataku top 10 jsem vypadl z top 20 (21. místo). Jsem rád, že jsem si prošel i touto krásnou zkušeností, ale sem se vracet určitě nebudu - pokud tedy nezhubnu alespoň 20kg. Africký očistec pak měl pravděpodobně klíčový vliv na celou letní sezonu, kdy se mi nedařilo tak jako v předešlých sezonách. V Otrokovicích jsem tak mohl skvělému Honzovi Oppolzerovi (a mnoha dalším) jen zatleskat ze zadních pozic. Když se to v průběhu léta začalo lepšit, dostal jsem po rodinném kolečku virózu i já a s ní se protrápil ke 4. místu při obhajobě v Podersdorfu a následně nucenému výklusu při Doksyrace. Dal jsem hned 2 týdny volno a pak začal s přípravou na Wintermana, který se opět podařil. Snad už to bude jen lepší...


foto: marathon de sables

Z Evropského šampionátu v Poznani jsi odjížděl hodně rozladěný kvůli porušování pravidel kolem draftingu. Na letošní Havaji byly k vidění velké cyklistické balíky mezi Age group. Filip Ospalý na nedávném závodě na Malorce podal v této věci protest. Dá se s tím něco dělat? Demotivuje tě to?

Demotivuje to asi každého, kdo se snaží jet podle pravidel a to už dlouho. V Poznani jeli kluci v čelní skupině průměrem kolem 43km/h na zvlněné trati a v citelném větru, přičemž téměř nikdo z nich nic podobného nikdy nezajel. To, že s rostoucím počtem startujících se to už těžko zvládá v poli Age-groups je celkem pochopitelné. U profesionálů to ale uhlídat lze. Ukázalo se to třeba na Challenge Bahrain, kde 20 metrů dlouhou draft zónu porušilo pár borců a karta je neminula. Jeli jsme pak opravdu každý za své. Zajímavé je, že Filipův protest (zřejmě oprávněný) byl nejprve přijat a potom znovu vzat zpět.

Teď trochu z jiného soudku. Moje kamarádka Karolína Jeníková pořádá spolu s partou Báječných žen v běhu vinařský maraton, jehož výtěžek jde na charitativní účely (http://www.vinarskymaraton.cz). Co bylo důvodem, že ses zúčastnil tohoto běžeckého závodu?

Je to příjemná akce pro celou rodinu. Skvělé bylo i to, že jsme startovali současně s půlkou, takže 21km jsem běžel s Filipem, poslal ho do finiše, a pak se sólo vydal stíhat čelo maratonu. Letos se vracíme na místo činu.


foto: Vokolo Príglu

Hvězda českého triatlonu Filip Ospalý ohlásil na jaře konec své bohaté profi triatlonové kariéry. Dobře se znáte. Co říkáš na toto jeho rozhodnutí?

Pro český triatlon je to velká škoda. Filip to chtěl učinit už po nevydařené premiéře na Havaji, ale tehdy jsme se ještě dohodli, že zkusí specializaci na půlky a hlavně starty v sérii Challenge, která je pro profesionály obvykle přívětivější, než konkurenční Ironman. A dlouhou šňůrou vítězství a umístění na bedně ukázal, že na to ještě rozhodně měl! Když jsme se naposledy bavili, ještě nebyl 100% rozhodnut skončit, tak doufám, že to ještě zvažuje.

Kam ještě letos vyrazíš závodit?

Po zářijové pauze jsem se rozhodl oželet původně plánovanou IM Malaisia a letět už jen na IM Australia. Chtěl bych si tradičně dobře v teple zazávodit a vybojovat umístění v top 10.

Absolvoval jsi ultra na severním pólu i maraton na Sahaře. Už máš stanovenu podobnou výzvu v roce 2017?

Ano. Už vím, čím si zpestřím ironmanskou sezonu 2017! Včera mi přišlo pozvání, ve které jsem potají celý rok doufal. Jsem oficiálně na startovní listině World Marathon Challenge. Od 22.ledna do 29.ledna si střihnu maraton na všech kontinentech v pořadí: Antarktida, Jižní Amerika (Punta Arenas), Severní Amerika (Miami), Evropa (Madrid), Afrika (Marákeš), Asie (Dubaj), Austrálie (Sydney). Zbývají přesně 3 měsíce - měl bych začít pořádně běhat (ideálně v mrazírnách i kovárně)..

Hodnocení:
Přečteno 1386x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.