Ve sjezdu jsem měl kolizi s protijedoucím autem, říká Tomáš Bednář po Elbamanovi

3.10.2016 -
Zkušený triatlonista z Vysočiny Tomáš Bednář vyrazil na svůj oblíbený závod na ostrově Elba. Na halfironmanské distanci finišoval jako nejlepší z Čechů na šestém místě. Na cyklistice měl střet s autem a bojoval i se zraněnou achilovkou. Více v rozhovoru

Na Elbamana jsi vyrazil poněkolikáté. Co tě přilákalo znovu na tento závod? 

Rodinná dovolená, prodloužení léta, krásná příroda a teplé moře. 

Jaké jsi měl ambice? 

kvůli zranění jsem se chtěl pouze zúčastnit a pokusit se doběhnout do cíle.

Vyšlo to podle představ?

Ano. Díky mým zkušenostem s tímto specifickým závodem, vím jak se na tento závod připravit i když mi díky mé postavě a profilově vůbec nevyhovuje, ale díky tomu, že jezdíme do místa konání o týden dříve a všichni kdo tu jsou, trénují, jak zběsilí, anebo přijedou na poslední chvíli. Takže stačí opravdu jen průměrný výkon na to, abych byl v popředí, protože ostatní závodníci jsou už unavení před startem, ať už fyzicky, anebo tím, že když netrénují, tak pořád závod řeší a tím si nedokážou vůbec odpočinout před tak těžkým výkonem. 

Trať závodu patří svým horským profilem mezi nejnáročnější triatlony. Jak jsi to zvládl? Co se dělo při závodě? 

Do poslední chvíle jsem nevěděl, jestli se závodu zúčastním, kvůli zranění achilovky na pravé noze. Od 20.8. jsem nemohl tři týdny vůbec běhat, pozvolna jsem se rozhýbal až 10 dní před závodem.
Plavání: jeden okruh v čistém a teplém moři v neoprenu. Hned od začátku nasazuji pohodové tempo a dokončuji tuto část na 6. místě. Cyklistika (1 600 metrů převýšení): dva těžké a technické okruhy kolem ostrova. Opět jedu na pohodu, v prvním kole se trochu propadám pořadím, v druhém začínám předjíždět závodníky, kteří neodhadli náročnost této části závodu. Na 75.km se dostávám na 4.místo, o pár kilometrů dál ve sjezdu mám kolizi s protijedoucím autem, které mi vjelo do mojí strany vozovky a končím na přední části auta a zastavuji se jen kousek od čelního skla. Naštěstí se mě ani kolu nic vážného nestalo a tak můžu pokračovat dál. V depu jsem na 8. pozici. Běh: tři okruhy městem a podél pláže. Běh začínám pomalu, ujišťuji se, jestli pravá noha vydrží běžet. Naštěstí bolest moc necítím a tak můžu zrychlovat. To se mi daří díky skvělé divácké atmosféře a špičkovému servisu na občerstvovacích stanicích i fantastické pomoci mé rodiny a našeho doprovodu. Na přímém slunci dosahuje teplota vzduchu 37°C. Rovnoměrným tempem závod ukončuji na celkovém 6. místě v čase 5:10.27h. 


Takže spokojenost?

Závod se mi podařil a jsem maximálně spokojený. Následky závodu jsou ale znát: opět nemůžu běhat a kulhám a navíc nemůžu pohnout s ramenem, které dostalo ránu při srážce s autem. Uvidím, možná to byl poslední závod letošní sezony. Tento závod jsem absolvoval sedmkrát ( 5x Iron, 2x Half ), a zřejmě naposled. Jsem v síni slávy tohoto závodu s více jak 1000 km v závodě po ostrově Elba. 

Jak se dařilo tvým svěřencům? 

Myslím, že se závod povedl všem mým krajanům. Velký obdiv si ale zaslouží borci, kteří závodili v klasické ironmanské verzi. Myslím si, že tento závod patří k nejtěžším závodům na světě a vyžaduje spousty fyzických a hlavně psychických sil každého jedince. 

Říkal jsi, že po kolizi s autem jsi mohl dál pokračovat. Často tyto zranění jsou horší po absolvování závodu. Jsi zdravotně v pořádku? 

Zas tak vážné to nebylo, nic se mě ani kolu nestalo. Narazil jsem si rameno a to je už celkem v pohodě. V pondělí po závodě mi ho zatejpoval Tomáš Malátek a od té doby je to stále lepší a lepší. Horší je to s pravou achilovkou, pořád kulhám a s během se můžu minimálně na další týden rozloučit. 


Absolvoval jsi letos velké množství závodů? Jak hodnotíš sezonu? 

Od ledna do května jsem absolvoval 4 půlky a od září do října chci absolvovat další tři. Mezitím jsem závodil na OH a sprint distancích se zakázanou jízdou v háku, především v Rakousku, kde jsem se umísťoval většinou do TOP 10, což je na mě asi maximum, čeho můžu dosáhnout. 

Na domácích závodech startuješ výjímečně. Proč? 

V Čechách jsem závodil od roku 1994 do roku 2010, poté jsem potřeboval nějakou změnu, závody už mě nebavily, a tak jsem našel alternativu v zahraničí, především na menších závodech v Rakousku, kde je výborná atmosféra a každý start si užívám bez ohledu na výsledek. 

Pojedeš ještě letos někam závodit? 

16.10. 2016 Poreč (Chorvatsko ), tam se zúčastním asi jenom plavecké a cyklistické části a pak 30.10. 2016 na Challenge Forte Village Sardínie, kde bych rád doběhl do cíle, pokud mi to zraněná achilovka dovolí. 

Komu bys poděkoval za podporu? 

Rodině, kamarádům, drobným sponzorům, firmě Penco, Maxbike, Token, Axis, Petrovi Vabrouškovi a jeho produktům Blueseventy a SLS3. 

Letošní sezona u nás je minulostí. Čí výkon bys vyzdvihl? 

Je jich hodně: Ospalý, Vabroušek, Oppolzer, Martínek, Minařík, Slatinský, Soukup, Zadák, Kočař, Volár, Langhammer, Petrásek, Wainer,  Křivánek, Vodičková, Křivánková, Švadlenková, Kotopulu, Krejčová a další na, které jsem zapomněl.... 

Budeš sledovat TV přenos IM Hawaii? Koho tipuješ na podium? 

Nebudu, netipuju, v neděli po závodě si přečtu report ze závodu od Martina Matuly a Michala Adamce.

 

Hodnocení:
Přečteno 965x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland