Je to fantazie, říká Miroslav Vraštil po IM Mallorca

28.09.2016 -
Reprezentoval ČR ve veslování na OH v Riu, kde mu bohužel závod nevyšel podle představ. Chuť si ovšem spravil na nedávném Ironman Mallorca, kde nejrychlejším maratonem dne stlačil výsledný čas pod 9 hodin. Druhé místo ve své Age group znamená účast na IM Hawaii 2017. Více v rozhovoru těsně po závodě.

Na Ironman Mallorca jsi zaběhl nejrychlejší maraton dne a čas 8:56 tě vynesl do první dvacítky celkového pořadí. Ve své věkovce to cinklo stříbrnou medailí, což znamená havajský slot. Jaké máš bezprostřední dojmy?

Fantazie! Mám obrovskou radost. Navíc znásobenou, že jsem ji mohl prožít s mým kamarádem Radkem Šimčíkem. Jel tu vůbec svůj prvni ironman a navíc ve skvělém čase. A také díky našim drahým ženám byl zážitek maximální ..

Co jsi prožíval v cílové rovince?¨

V cílové rovince jsem pak prožíval obrovskou hrdost za celý závod, ale hlavně za maraton za 2:52. To bylo prostě neskutečný.

Po roční olympijské odmlce se tedy za rok vrátíš na havajská lávová pole. Co to pro tebe znamená?

Havaj je sen. Již jsem ho prožil a chci znovu. To je prostě top. S tím jsem šel do přípravy. Že chci vyjet slot. Podle předchozích výsledků bylo ale jasné, že musím znatelně vylepšit svůj nejlepší čas.


Hodně ses připravoval na veslařský olympijský závod v Riu. Ironman Mallorca byl celkem krátce po této velké sportovní akci. Stihl jsi odtrénovat, co bylo potřeba?

Příprava po OH jako vždy trvala přibližně 6 týdnů. A i proto jsme s Radkem zvolili trochu jiný typ tréninku. Zařadili jsme mnohem více tvrdých intervalových tréninků, ale při zachování celkem vysokého vytrvalostního objemu. Bolelo to jak hajzl, ale vyplatilo se.. 

Proč jsi zvolil zrovna tento závod?

Již loni po IM70.3 v Turecku jsme se s Radkem domluvili na tomhle závodu. Pro něj to měl být první IM vůbec. Žena mi dala za cíl vyjet. Doslova řekla:"Mirine, já chci na Havaj." 
Radek to na Mallorce dobře zná. Navíc je to blízko a za rozumné peníze. I když si s námi počasí trochu pohrálo v průběhu cyklistiky (průtrž mračen a doslova potoky vody), tak místní trať je opravdu nádherná. Spojení s dovolenou je ideální.

Vraťme se ještě ke zmiňované olympiádě, kde to úplně nevyšlo podle vašich představ..

V životě či sportu jsou chvíle, kdy se člověk musí vyrovnat s určitým zklamáním. A to je případ OH v Riu. My vsadili vše jen na jednu kartu, ale nevyšlo to. Ale takový už je sport.


Havajský šampionát už pomalu klepe na dveře, zbývá něco přes týden. Jaký tip máš na letošní vítěze? Sdílíš názor mnohých, že je to jasné - Jan Frodeno a Daniela Ryf?

Havaj je tak specifická, že tipovat vítěze se moc nedá. Samozřejmě jsou triatleti, kteří se umí připravit (Frodeno, Kienle atd.). Já bych spíš vyjmenoval ty, kteří jsou mi sympatičtí a kterým bych přál vítězství nebo umístění v top 5. Ať už je to Raelert, Mckenzie nebo Tim Reed. Frodeno ale bude jasný favorit.
V ženách by se pak opět mohl odehrát stíhací běh Mirindy za Ryf.

Napadlo tě někdy, že skončíš s veslováním a budeš se plně koncentrovat na triatlon?

Napadlo mě to již mockrát. A v poslední době o tom přemýšlím stále častěji. Uvidím, jaká bude veslařská sezóna. Nicméně se chci co nejlépe připravit na Havaj. A jak jsme si slíbili s Honzou Šnebergerem, pokořit hranici 9ti hodin.

Nesmí chybět poděkování firmě Atex Sportswear za parádní dres. 

Hodnocení:
Přečteno 1720x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně