Je to fantazie, říká Miroslav Vraštil po IM Mallorca

28.09.2016 -
Reprezentoval ČR ve veslování na OH v Riu, kde mu bohužel závod nevyšel podle představ. Chuť si ovšem spravil na nedávném Ironman Mallorca, kde nejrychlejším maratonem dne stlačil výsledný čas pod 9 hodin. Druhé místo ve své Age group znamená účast na IM Hawaii 2017. Více v rozhovoru těsně po závodě.

Na Ironman Mallorca jsi zaběhl nejrychlejší maraton dne a čas 8:56 tě vynesl do první dvacítky celkového pořadí. Ve své věkovce to cinklo stříbrnou medailí, což znamená havajský slot. Jaké máš bezprostřední dojmy?

Fantazie! Mám obrovskou radost. Navíc znásobenou, že jsem ji mohl prožít s mým kamarádem Radkem Šimčíkem. Jel tu vůbec svůj prvni ironman a navíc ve skvělém čase. A také díky našim drahým ženám byl zážitek maximální ..

Co jsi prožíval v cílové rovince?¨

V cílové rovince jsem pak prožíval obrovskou hrdost za celý závod, ale hlavně za maraton za 2:52. To bylo prostě neskutečný.

Po roční olympijské odmlce se tedy za rok vrátíš na havajská lávová pole. Co to pro tebe znamená?

Havaj je sen. Již jsem ho prožil a chci znovu. To je prostě top. S tím jsem šel do přípravy. Že chci vyjet slot. Podle předchozích výsledků bylo ale jasné, že musím znatelně vylepšit svůj nejlepší čas.


Hodně ses připravoval na veslařský olympijský závod v Riu. Ironman Mallorca byl celkem krátce po této velké sportovní akci. Stihl jsi odtrénovat, co bylo potřeba?

Příprava po OH jako vždy trvala přibližně 6 týdnů. A i proto jsme s Radkem zvolili trochu jiný typ tréninku. Zařadili jsme mnohem více tvrdých intervalových tréninků, ale při zachování celkem vysokého vytrvalostního objemu. Bolelo to jak hajzl, ale vyplatilo se.. 

Proč jsi zvolil zrovna tento závod?

Již loni po IM70.3 v Turecku jsme se s Radkem domluvili na tomhle závodu. Pro něj to měl být první IM vůbec. Žena mi dala za cíl vyjet. Doslova řekla:"Mirine, já chci na Havaj." 
Radek to na Mallorce dobře zná. Navíc je to blízko a za rozumné peníze. I když si s námi počasí trochu pohrálo v průběhu cyklistiky (průtrž mračen a doslova potoky vody), tak místní trať je opravdu nádherná. Spojení s dovolenou je ideální.

Vraťme se ještě ke zmiňované olympiádě, kde to úplně nevyšlo podle vašich představ..

V životě či sportu jsou chvíle, kdy se člověk musí vyrovnat s určitým zklamáním. A to je případ OH v Riu. My vsadili vše jen na jednu kartu, ale nevyšlo to. Ale takový už je sport.


Havajský šampionát už pomalu klepe na dveře, zbývá něco přes týden. Jaký tip máš na letošní vítěze? Sdílíš názor mnohých, že je to jasné - Jan Frodeno a Daniela Ryf?

Havaj je tak specifická, že tipovat vítěze se moc nedá. Samozřejmě jsou triatleti, kteří se umí připravit (Frodeno, Kienle atd.). Já bych spíš vyjmenoval ty, kteří jsou mi sympatičtí a kterým bych přál vítězství nebo umístění v top 5. Ať už je to Raelert, Mckenzie nebo Tim Reed. Frodeno ale bude jasný favorit.
V ženách by se pak opět mohl odehrát stíhací běh Mirindy za Ryf.

Napadlo tě někdy, že skončíš s veslováním a budeš se plně koncentrovat na triatlon?

Napadlo mě to již mockrát. A v poslední době o tom přemýšlím stále častěji. Uvidím, jaká bude veslařská sezóna. Nicméně se chci co nejlépe připravit na Havaj. A jak jsme si slíbili s Honzou Šnebergerem, pokořit hranici 9ti hodin.

Nesmí chybět poděkování firmě Atex Sportswear za parádní dres. 

Hodnocení:
Přečteno 1733x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah
17.11.23Příští rok se zaměřím na půlky, říká Jan Volár
15.11.23Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
12.11.23Trendy určují mimořádné osobnosti, říká trenér roku Lukáš Vrobel
23.10.23Bronz! Tereza Zimovjanová má medaili ze Světového poháru
17.10.23Barbora Besperát je mistryní světa v kategorii F30-35 a zde jsou její dojmy!
16.10.23Kahlefeldt byla 18. na havajském IRONMANOVI. Dvě Češky mají tituly ve věkových kategoriích
15.10.23Lucy Charles-Barclay je hrdinkou havajského šampionátu!
11.10.23Radka Kahlefeldt (Vodičková) pojede na Havaji v kategorii profesionálek
8.10.23Mistrovství světa v IRONMANu pro ženy je tady!