Vyhovuje mi, když se jezdí bezhákově, říká Tomáš Řenč

8.09.2016 -
V minulých letech nahlédl Tomáš Řenč do reprezentace krátkého triatlonu, letos už závodí jen na distancích halfironmanu. Svěřenec Luboše Bílka figuruje v první desítce poháru Ford Czechman Tour. V neděli opanoval Klasik Duatlon Příbram a chystá se do boje na nadcházejícím Doksyrace. Více v rozhovoru

V neděli jsi vyhrál Klasik Duatlon Příbram. Jaké máš bezprostřední dojmy po závodě?

Jedině ty nejlepší, chtěl jsem vyhrát, ale věděl jsem, že to chtějí i další moji soupeři. Asi jsem to chtěl více než oni a tak jsem s velkým překvapením vyhrál.

Jak se pro tebe závod vyvíjel?

Po běžeckém výkonu v prvním běhu to pro mě bylo spíše o taktice hlídat si favority závodu, na kole jsem po dvou kilometrech zjistil, že se nikdo neujal úniku a tak jsem za to vzal a jel si své tempo. Už po deseti kilometrech jsem měl půlminutový náskok, který mě překvapil. Náskok neustále rostl a po kole jsem zjistil, že další závodník je necelé dvě minuty za mnou, což mi přišlo velmi komfortní, ale i tak jsem nic nechtěl nechat náhodě a běžel, co to šlo. Až poslední dva kilometry jsem si užíval a těšil se, až zvednu vítěznou pásku nad hlavu.


Jak hodnotíš svou letošní sezonu? Czechman (7.), TriPrague (6.), Challenge Šamorín (5.), Pilman (3.), Klasik Příbram (1.)…

Letos už jsem se zaměřil na poloviční ironmany a jsem spokojen, pořád se zlepšuji a moje výkonnost roste od závodu k závodu. Příprava byla bez větších komplikací, a tak jsem věřil, že bych se mohl letos posunout zase o kus výše. Nejvíce mě potěšila nominace na příští mistrovství světa v Challenge triatlon Šamorín 2017.

Přesedlal jsi z krátkého na dlouhý triatlon. Co bylo důvodem?

Protože jsem se už v olympijském triatlonu nezlepšoval a nebyl jsem spokojen se svými výsledky. Dlouhý triatlon je úplně něco jiného a já v tom našel zalíbení. Mnohem více to bolí, ale i radost z úspěchu je větší. Jako největší výhodu dlouhého triatlonu vidím to, že se na kole jede bezhákově.

Kolik hodin týdně stíháš odtrénovat?

Hodně záleží na období a na jaký závod se připravuji. Průměrně to je okolo 20 hodin týdně. Už jsem měl týdny s 36 hodinami, ale také s 15 hodinami tréninku. S ostatními povinnostmi to zvládám dobře. Můj trenér Luboš Bílek mi vždy určí, co bych měl v týdnu odtrénovat a já si to pak volím podle svých možností.


Co ty a sponzoři?

Se svými sponzory jsem velice spokojený, velice jim děkuji, že mě podporují a já díky nim mohu dělat tento krásný sport. Není ale snadné sponzory sehnat, protože triatlon nepatří mezi ty nejsledovanější sporty u nás.

O víkendu tě čeká poslední pohárový závod Doksyrace. S jakým cílem a taktikou pojedeš k Máchovu jezeru?

Ano, je to můj poslední letošní závod v triatlonu v České republice. Jedu tento závod poprvé, ale nijak mě to nestresuje, protože v polovičním ironmanu zatím většinu závodů jedu poprvé. Hledám pro mě vyhovující závody, a tak zkouším všechno možné, i když už mám tak nějak svoje vytipované tratě. Mým cílem je umístění na bedně a taktiku nechám až na průběh závodu.

Co dělá Tomáš Řenč v přestávce mezi sezonami?

Snažím se dohnat především povinnosti ve škole, i když moje pauza není nijak dlouhá. Rád běhám místní závody, kde je skvělá parta lidí a já tak vypadnu z triatlonového dění. A protože jsem začal plavat až v patnácti letech, tak se udržuji v plavání.

Hodnocení:
Přečteno 905x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland