Tratě v Zellu jsou jedny z nejhezčích, kde jsem závodil, říká David Procházka

1.09.2016 -
Minulý víkend se závodilo na tratích loňského MS v halfironmanu v alpském Zell am See. Na start se postavila početná česká výprava (viz reportáž Tomáše Miky). Přinášíme vám rozhovor s Davidem Procházkou, který bral stříbro ve své věkové kategorii a zajistil si slot pro příští rok. Začátkem října ho čeká legendární Kona, kde doufá, že napraví své vystoupení z roku 2014. Více v rozhovoru

S jakým cíl jsi odjížděl na závod v Zell am See? Měl jsi možnost potrénovat na tratích závodu?

 

Ironman 70.3 v Zell am See byl jeden ze tří vrcholů letošní sezóny. Cílem byla kvalifikace na IRONMAN 70.3 World Championship 2017. Zároveň měl být tento závod posledním z přípravných závodů před závodem v Koně. Trať jsem znal z loňského roku. Přesto jsme kousek od Zell am See společně s Mirkem Richterem na začátku prázdnin absolvovali s rodinami krátkou dovolenou. Ve stejném penzionu bydlel i Pavel Paták tak se dovolená s rodinou shodou náhod změnila na velmi vydatné soustředění na trati závodu :-))

 

Jak se ti líbily tratě tohoto alpského závodu?

 

Tratě jsou jedny z nejhezčích, na kterých jsem kdy závodil. Plavání v čistém jezeře s výhledem na Alpské ledovce. Cyklistické části dominuje 15 kilometrový kopec, který ke konci hodně utahuje. Následuje asi tříkilometrový technický sjezd. Běh pak vede po stezce okolo jezera s průběhem centem Zell am See se dvěma stoupáními v každém okruhu. 

V kategorii čtyřicátníků jsi vybojoval stříbrnou medaili v čase 4:42, což ti vyneslo slot na světový šampionát. Popsal bys, jak se pro tebe závod vyvíjel?

 

Závod byl náročný jak profilem trati, tak i velkým vedrem. V plavání jsem čekal asi o kousek lepší čas. Cílem bylo vyplavat s tréninkovým parťákem Mirkem Richterem, To se bohužel nepodařilo. Na kole se podařilo prodat formu a vytěžit ze znalosti trati. Do depa jsem dojel na druhém místě v kategorii. Na běhu jsem sváděl souboj s horkem, ale přesto se mi brzo podařilo dostat na první místo v mé AG. O vedení jsem přišel asi 2,5 km před cílem. Bohužel jsem už na skvěle běžícího Rakušana nebyl schopen reagovat. 

 

Co říkáš na organizaci a diváckou kulisu? 

 

Organizačně nemám závodu co vytknout. Atmosféra byla oproti loňsku trochu slabší. Loňská atmosféra byla umocněná, tím, že šlo o mistrovství světa a kolem trati byla spousta závodníků, kteří závodili den předem. 

Tvůj syn Matěj s tebou objíždí triatlonové podniky a často se účastní dětských závodů. Jak se mu dařilo tady?

 

Mates tradičně absolvoval v sobotu Ironkids. Předvedl skvělý plavecký a běžecký výkon a skončil na druhém místě ve své kategorii. Nastavil tak laťku hodně vysoko.. V neděli mi pak nezbylo nic jiného než umístění dorovnat..


  

 

Jak hodnotíš své výkony na závodech v letošní sezoně?

 

Letošní sezóna se dosud nevyvíjela moc pozitivně. Na Czechman jsem měl defekt, který se naštěstí podařilo rychle opravit a dotáhnout se na třetí místo v kategorii. Před ME v dlouhém triatlonu v Poznani jsem dostal zánět dásně a pár dní před závodem si musel si nechat vytrhnout zub. Bohužel se zánět nepodařilo úplně vyléčit. Závod jsem si tedy užil déle a intenzivněji než jsem si přál. Bohužel došlo i na mé parádní číslo, opakované zvracení..Čas 9:15 a třetí místo v AG bylo hodně za předsezonním cílem.

 

Co tě ještě letos čeká?

 

Letos už mě čeká jen jeden závod a to Ironman World Championschip na Havaji. Snad se podaří napravit vystoupení z roku 2014. 

Spolupracuješ s trenérem Jardou Hýzlem. Jak vypadá tvůj trénink?

 

Hodinový objem kvůli povinnostem běžného hobíka nejsme schopni navyšovat. Ale kvalita a intenzita tréninků je rok od roku vyšší. Pozitivní je, že se to odráží i na výkonnost. Letos většinu tréninků absolvuji s dalším Jardovým svěřencem Mirkem Richterem. Společné tréninky nás oba výrazně posouvají. Za výkonnostní posun vděčím i Michalovi Zmijovi, se kterým spolupracuji v oblasti mentální přípravy. Původní ambicí, se kterou jsem do spolupráce šel, bylo mé hlavě vysvětlit, že podmínky na Havaji nebudou nijak neobvyklé a že ve vedru, které na Havaji bude panovat, mohu bez obav závodit.

 

Stále spokojen v oddílových barvách berounského Ironstars?

 

Už ani nejsem schopen spočítat, kolikátou sezonu závodím za IRON STARS Beroun. Atmosféra v týmu je výborná, takže není důvod uvažovat o změně.

 

Co sponzoři?

 

Sponzora mám už také řadu let stejného. Jeho jméno je David Procházka..

 

Hodnocení:
Přečteno 762x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.