Já a dlouhý triatlon? Semínko je zaseto a uvidíme co z něj přes zimu vyroste, říká Lukáš Kočař, vítěz Pilmana

31.08.2016 -
Borec brněnského Ekol Elite Lukáš Kočař pochází ze známé triatlonové rodiny a několik sezon se pohyboval na předních místech pohárových závodů krátkého triatlonu. O víkendu si střihnul premiéru na "půlce" Pilman a všem soupeřům vypálil rybník vítězstvím stylem start-cíl. Jak prožil závod a co plánuje dál, se rozpovídal v našem rozhovoru.
Jaké jsou tvé dojmy den po absolvování první „půlky“ v životě na Pilmanovi?

Především jsem rád, že jsem se nakonec rozhodl pro účast na Pilmanovi a tudíž mém prvním 1/2 ironmanu. To že se mi podařilo vyhrát je pro mě jisté povzbuzení, ale i závazek pro případné další závody. Pokud mám popsat své bezprostřední dojmy, tak mě bolí nohy jako pr_se a zvýšil se i můj apetit, takže asi vše jak má být po takovém závodě..

Jak se ti líbila atmosféra na tomto tradičním podniku seriálu dlouhých triatlonů u nás? 

Rozhodně bych vyzdvihl příjemné prostředí Pilské nádrže, náročnou cyklistickou trať, ale jednoznačně i samotnou organizaci a atmosféru závodu, kde se role hlavního komentátora ujal Vlado Baroon a závod tím získal určitý náboj! Klidně bych přivítal i více závodníků, já za sebe můžu tento závod jen doporučit, ale chápu, že místní tratě jsou poměrně náročné.  

Co tě přilákalo na start tohoto náročného závodu?

Od poloviny června jsem se ''připravoval'' na závod Valachy Man, který pro mě byl určitým záchytným bodem a zkouškou, jak na tom vůbec jsem. Tento test formy nedopadl úplně špatně a proto jsem se rozhodl zkusit ještě ČP ve sprintu na Lipně. Jelikož jsem zde zajel pro mě až nepochopitelně dobře, tak pro takový případ jsem měl v hledáčku právě Pilmana, tudíž nebylo co řešit. Navíc je to z Brna jedna z nejpřijatelnejších závodních destinací...


S jakou taktikou jsi šel na start premiérového halfironmana? 

Byla to moje první půlka a s tím jsem do závodu v podstatě vstupoval. Tudíž žádná taktika, žádná velká očekávání a jedinou věc kterou jsem si opakoval, že nesmím závod přepálit abych ho alespoň dokončil.  

Z vody jsi vylézal jako první a takto to už zůstalo až do cílové brány..Popsal bys závod z tvého pohledu?

Plavání bylo vzhledem k mým zkušenostem z kratších tratí rozhodně super poklidné a bylo příjemné po dlouhé době vylézat z vody mezi prvními. Následný začátek cyklistiky jsem se znažil jet samozřejmě ostře, ale s vědomím, že mě čeká ještě téměř 4hodiny závodění. Bohužel jsem si pod tímto pojmem nedokázal představit, co mě vlastně přesně čeká. Tudíž musím zpětně říci, že jsem první okruh určitě mírně přepálil a v posledním (třetím) jsem již podstatně zvolnil. První běžecké kroky v depu po sesednutí z kola mě docela vyděsily. Následný první a druhý běžecký kilometr byly spíše bojem o pokračování v závodě. Nakonec jsem ale tuto vnitřní krizi překonal, postupně přizpůsobil občerstvování a osvěžování a když jsem následně viděl, že můj náskok spíše mírně narůstá a ostatní se s tím perou podobně jako já, zbývalo jen závod v tomto tempu dokončit, což se mi nakonec povedlo.

V jaké fázi závodu se pro tebe rozhodlo o vítězství?

Z hlediska vývoje závodu pravděpodobně hned na začátku cyklistiky, kdy jsem se od ostatních odpoutal a zbytek závodu strávil na čele. Ovšem pro mě byly opravdu klíčové první kilometry běhu a nalezení toho správného tempa k dokončení. 


Tvůj triumf byl pro mnohé zkušené dlouhotraťaře překvapením. Znamená tvé vítězství z Pilmana, že se začneš koncentrovat na tratě středního triatlonu?

Popravdě jsem si Pilmana nevybral pouze z důvodu si letos ještě zazávodit, ale samozřejmě jsem si tyto distance chtěl vyzkoušet. Když jsem před dvěma lety (v roce 2014) končil zhrzelý sezónu, neměl jsem absolutně chuť pokračovat. Cítil jsem, že si potřebuji dát chvilku oraz, vytěsnit triatlon a určitý systematický trénink i když ani na ten jsem nikdy moc nebyl. V loňském roce jsem se téměr zmrzačil při Xteře v Prachaticích a myslel si, že triatlon definitivně opustím, ovšem nic není jen tak a letos se mi znovu na jaře začalo stýskat. Ale zpět k otázce dlouhého triatlonu, kdo mě zná asi potvrdí, že tohle jsou distance pro mě jako stvořené. Vždy jsem byl silný v cyklistice, žádný excelentní plavec ani běžec, s mým somatotypem bych nikdy nazaběhl desítku pod 30 minut. Ovšem pokusit se ujet všem již na kole a následně uběhnout delší vzálenost v určitém pro mě již přijatelnějším tempu než 3min/km, to by mi mohlo sedět. Pro příští rok mám tedy vysazeno semínko v hlavě, uvidím co z něj vyroste.

Kolik toho stihneš v týdnu odtrénovat? Co tvé další povinnosti?

Minimálně posední dva roky bych se neopovážil mluvit o nějakém pravidelném a propracovaném tréninku. Když si jdu zaběhat, tak nejčastěji vezmu psa a za 40-60 minut jsme z lesů v okolí Soběšic zpátky. Co se týče plavání, tam je to úplně tristní a za poslední dva roky bych si troufnul říci, že jsem neuplaval více než 200km. Naštěstí se ale snažím jezdit do školy na kole, to znamená 15+15km s 10kg batohem na zádech a to udělá svoje. Jinak studuji v Brně na FSpS - Fyzioterapii a RVS, tudíž informací o tom, jak to vůbec všechno funguje mám teď občas až nad hlavu. Samozřejmě se nejvíc snažím hýbat o víkendech, ale tam už se nic dohnat nedá. Proto si myslím, že stále těžím z toho, co jsem odtrénoval v mých juniorských a dalších letech až do roku 2014, a že toho nebylo málo... 

Chystáš se ještě letos na start triatlonového závodu?

Ještě mám samozřejmě v hledáčku domácí MČR v olympijském triatlonu tuto neděli (4.9.) v Brně při letošním 26. EKOL SUPERPRESTIGE 2016. Ovšem ještě uvidím, jak moc se na mě sobotní závod podepsal. Ale na start bych se samozřejmě chtěl postavit!

Hodnocení:
Přečteno 878x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.