Měl jsem husí kůži už 5 kilometrů před cílem, říká Marek Svoboda po IM Klagenfurt

1.07.2016 -
Z motocyklových sportů přesedlal na triatlon a pod vedením kouče Petra Valeše zažil na IM Austria v Klagenfurtu železňáckou premiéru. Kvalitním konstatním výkonem ve všech třech disciplínách obsadil časem 9:36 v kategorii M45 desáté místo. A veze si vstupenku na legendární IM Hawaii. Více v rozhovoru

Rozhodl ses absolvovat prvního Ironmana. Jak ses připravoval? 

Trénuji pod vedením Petra Valeše cca dva a půl roku. Poznali jsme se na jednom z kanárských triatlonových kempů a až v letošním roce jsme měli za cíl první dlouhý IM. Rozhodli jsme se pro Klagenfurt především proto, že je to krásný a kvalitní závod. Sezonu tradičně začínáme na jaře na Kanárech a od toho se odvíjí další tréninky. Postupné cíle šly přes závody TRIMOTION v Saalfeldenu a týden potom CZECHMAN jako testy před hlavním závodem a tyto, i když v únavě vypadaly dobře.

Měl jsi nějaké info před závodem? 

Do Klagenu jsem jel poprvé a trať jsem znal pouze podle profilu a měl pár info od kamarádů a trenéra. 


Jaká byla cesta na místo závodu, co ubytování? Stihli jste si projet tratě?

Po závodech cestuji „obytňákem“, což je pro Klagenfurt ideální volbou. Všechno je poblíž, ne-li přímo pod nosem. Skvělou závodní atmosférou na Vás prostředí IRONMAN Austria dýchá od prvního okamžiku. Rodina triatlonistů je naprosto úžasná a každý ví, co obnáší příprava na zvládnutí takového závodu. Při tom si dokáží s čímkoliv pomáhat. To z prostředí motocyklových závodů, které jsem jezdil v sezoně 1999-2010 neznám. Triatlon je o disciplíně jednotlivce, je to dřina, odříkání a především pokora. 

S jakými pokyny od trenéra jsi šel na start? Jaký byl váš cíl? 

Úžasné bylo, že za námi na závodní víkend trenér přijel a byl nám tím oporou. Jeho zkušenosti nás uklidňovaly. Byly jsme tam jako parta a člověk není na všechno sám. Pokyny od trenéra byly doslova: „Jeď na to, co trénujeme, a upravuj podle aktuální situace!“ Jsem od přírody soutěživý typ, takže jsem se snažil neustále přidávat a jít těsně pod hranicí možností tak, abych viděl cíl.

Jak se závod vyvíjel? 

Plavalo se v neoprenech (profi bez neoprenu). Organizátoři se rozhodli pro roll-down, což je komfortní začátek. Byl to můj první dlouhý IM. Do vody jsem vlezl úplně v klidu, a jelikož nejsem dobrý plavec, tak i s respektem z následujících disciplín. Čas 1:07 nebyl zklamáním a dodal mi pocit jistoty. Depo považuji za čtvrtou disciplínu triatlonu, tak se snažím zmizet co nejrychleji. Emoce, které ve vás vyvolávají davy diváků podél trati, jsou nepopsatelné. Při cyklistice během tří celkem výživných stoupání byly téměř obsypány diváky a dávají vám tak potřebnou energii. Chcete do toho dupat víc, ale v hlavě musíte mít brzdu, že to ještě není všechno. V druhém kole cyklistiky hustě pršelo, tak nás to všechny aspoň ochladilo. Celkově jsem kolo chtěl jet rychleji, ale nějak jsem cítil, že by to pro běh mohlo být zlé. Běh jsem začal na 4:25 a držel až do 8.km, ale potom jsem začal únavou mírně zpomalovat. Celý maraton jsem se soustředil na udržování tempa a těšil se, až potkám někoho z kamarádů na trati do protisměru, kteří šli také svůj první dlouhý IM, nebo někoho z týmu. Vzájemné povzbuzování je prostě boží! Trenér mi podával průběžné info, na které jsme se domluvili, vše fungovalo skvěle a žádná krize prostě nebyla, což znamená, že příště do toho asi šlápnu a otočím víc plynem. 

Popsal bys své pocity při náběhu na cílový koberec? 

Byl jsem zvědavý na ten pocit, který v cílovce nastane. Jenže já měl husí kůži už 5 km před cílem, protože jsem věděl, že je to tam. Pocity jsou v cílové rovince nepopsatelné, protože poprvé je prostě jenom jednou. V cílovém sektoru jsem byl šťastný, že na mě čeká Petr a já mu mohl upřímně poděkovat. 


Cítil jsi velkou únavu? 

Musím říct, že únavu jsem téměř necítil. Tento týden ještě lehké aktivity a začneme trénovat dál. 

V minulosti jsi měl vleklá zranění. Jak jsi to překonal? 

Zranění nepochází z triatlonu, ale již ze zmiňovaných motocyklových závodů. Během „kariéry“ jsem pár kotrmelců absolvoval a odnesly to právě kolena. Mám po plastikách obou předních zkřížených vazů a vděčím Doc. Pašovi z brněnské Úrazové nemocnice, že si můžu takhle pobíhat a trenérovi za správnou běžeckou techniku a posilování. Za dva roky jsme to posunuly daleko. Těžké bylo neběhat, když kolena po operacích bolely a neuspěchat rehabilitaci. Triatlon je unikátní spojení rehabilitačních aktivit. Až na ten běh.. 


V Klagenfurtu sis vyjel havajský slot? Co to pro tebe znamená a jak se začneš chystat? 

To se přiznám, ještě zpracovávám tuto neskutečnou událost. Byl jsem z toho dost v šoku! Kolegové z týmu mě ale pomáhají se s tím vyrovnat..Příprava bude stejná cesta a systém, jako doposud, snad jen s tím rozdílem, že neopren na plavání můžu schovat do batohu na dlouhou dobu a trénovat asi za žáru slunce.


 

Hodnocení:
Přečteno 1086x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland