Vabroušek zahájil sezonu stříbrem na Isramanovi

4.02.2016 -
Zlínský železňák už zase najel na svůj ironmanský závodní rytmus a minulý víkend si dal v Israeli jeden z nejtěžších triatlonových závodů. Po boji s velkými výkyvy klimatických podmínek, zdravotními potížemi na běžecké části a dalšími soupeři z toho vyšlo skvělé druhé místo. Více v rozhovoru

Už máš za sebou první závod. Jak jsi koncipoval zimní přípravu? Byli jste zase s rodinou na plavbě v zámoří?

Držel jsem se osvědčeného modelu. Sezonu jsem ukončil na Ironmanu v Austrálii v prvním prosincovém víkendu a pak jsem zařadil do konce roku volno s rodinnou dovolenou. Od 1.1. jsem se vrhl znovu do přípravy. Už mám vyzkoušeno, že do Isramana se takto vždy stihnu dostat do top formy. Tělo i mysl jsou hodně odpočinuté a forma se vrací velmi rychle. 

Jak jsi ladil na tento přetěžký závod?

25 dní jsem tvrdě trénoval a 2,5 dne odpočíval.  

Jak proběhl let do Israele, jaké jsi měl ubytování?

Cesta byla letos mnohem snazší a levnější, než v uplynulých ročnících. V zimních měsících Eilat dotuje přímé letecké spojení Ryanairu z Budapešti a letenky tak vycházely na necelé dva tisíce. K tomu jen cesta autem na letiště a pak shuttle z letiště k hotelu (60km). Jede se po trati cyklistiky, takže si hned můžete udělat obrázek o tom, co vás v závodě čeká. Trať je tak náročná, že trénovat tam 3 dny před závodem nepojedete. Ubytování mi hradí pořadatel v race hotelu, ale možnosti jsou pestré, včetně těch velmi levných. Stačí zapátrat třeba v Booking.com. 


Bývalý triatlonový reprezentant Tomáš Bednář tam jel už počtvrté a opět tam bral početnou skupinu svých svěřenců. Potkali jste se? 

Ano. Věděli jsme o sobě a potkali se na kole i v moři. Bohužel nevyužili ideální letecké spojení, takže je cesta vyšla trošku dráž, ale příští roku už určitě vyrazíme hromadně. Zájemci se mohou obrátit na Toma nebo na mne. 

Po loňském ročníku jsi říkal, že Israman patří mezi nejtěžší Ironmany světa. Měl jsi z něčeho obavy?

Obavy z ničeho! Náročné závody mám nejradši, a proto se sem rád vracím. Plavání v Rudém moři je nádherné (21°C a neopreny povoleny), cyklistika vystoupá z nuly do více než 1000mnm a čekají vás jen kopce a ledový vítr. Na běhu si zničíte nohy v 10km dlouhém prudkém seběhu a pak do vás pere slunce dalších 32km. Toto není závod, který by někdo mohl zadarmo odhákovat! 

Pojďme k průběhu samotného závodu..

Do plavání jsem se hodně opřel a podařilo se mi asi o minutu uplavat skupině s většinou favoritů. S ohledem na očekávaný mráz na cyklistice jsem volil dvojí převlékání v depech a hned v tom prvním jsem se tak propadl asi o 10 příček. Na kolo jsem sedal jako 15. a v prvním dlouhém stoupání jsem se propadl o další 3 příčky. Pak jsem se skvěle rozjel a na 120.km jsem šel do čela. Před maratonem jsem trošku zvolnil a soupeři se zase trošku dotáhli. Obhájce vítězství z loňska Bart Candel šel hned v úvodu maratonu přede mne a než jsem se dostal do tempa, měl přes minutu náskok. Dvě minuty za mnou vybíhal další skvělý běžec Sergio Marquez a za ním Hywell Davis. Odstup na Barta se mi dařilo držet až do 25.km, ostatním za sebo jsem utíkal. Pořád jsem věřil, že v závěru maratonu půjdu dopředu, ale více sil měl nakonec Bart. Začal mi utíkat a posledních 10km jsem si už mohl užít v pohodě.


Dalo by se teď zpětně něco přehodnotit, udělat něco jinak a lépe? Stačilo by to k vítězství?

Asi bych se tolik nepřevlékal a běžel v jiných botách. Už v úvodním seběhu jsem si udělal velké puchýře na chodidlech. Jestli by to ale stačilo na prvotřídní formu vítěze, rozhodně nejsem přesvědčen. 

Kolik ti tento závod sebral sil?

Hodně. Takto rozbitý jsem už dlouho nebyl. Naposledy asi před rokem po Isramanovi. Celý týden teď trávím s rodinou lyžováním na horách, takže bude dost času si odpočinout.

Ostatní Češi se také neztratili. Co říkáš na jejich výkony?

Na bednu nás šlo hodně na celé i poloviční distanci, takže je vidět, že těžké závody nám sedí. Většina byla se svým vystoupením spokojena. 


Destinace závodu nepatří mezi nejbezpečnější na světě. Bylo to někde znát?

Bezpečněji jsem se asi nikdy nikde necítil. Eilat je naprosto klidný a bezpečný. 

Kam zamíříš dál?

V únoru bych měl poprvé startovat na Kubě. V Havaně se 14.2.jede Světový pohár ITU v dlouhém triatlonu. Tak se těším na nový závod v nové lokalitě. Bude plavání bez neoprenu, rovinatá cyklistika a maraton v tropickém klimatu, což mi moc nesedí. Ale i tak mě to láká.

Letošní rok je ve znamení sportovního megasvátku olympijského Ria. Koho tipuješ na podium triatlonového závodu?

V chlapech uvidíme, jak se podaří Brownleeovcům opět vyladit na vrcholnou akci a jestli nebude Gomez a Mola moc unavení po letošní sezoně. Může překvapit kdokoli z první patnáctky. V ženách se bude muset celý svět hodně snažit, aby narušil aktuální dominanci USA v čele s Jorgensenovou... Sledovat to budeme živě na Challenge Šamorín - bude to zážitek!

 

Hodnocení:
Přečteno 446x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.