Na triatlonu mě baví poznávání více disciplín, říká Dan Tkáč

20.01.2016 -
Zlínský triatlonista propadl triatlonu před pár lety a rád závodí na různých distancích. Na kvalitně obsazeném Doksymanovi doběhl vloni na osmém místě. V současné době se pilně připravuje na závod v Texasu, kde chce otestovat, jak daleko je za možností kvalifikace na havajský šampionát. Více v rozhovoru.

Jak ses dostal k triatlonu?

K triatlonu jsem dostal díky Moraviamanovi a příležitosti účastnit se tohoto skvělého závodu ve štafetě s kamarády. Je to ideální příležitost si zkusit skutečně dobře zorganizovaný závod v triatlonu a strávit sportovní aktivitou celý den. Následně mě k triatlonu přivedl kamarád, který se právě kvalifikoval v Jihoafrické republice na Havaj a vzal mě sebou na společný plavecký trénink skupiny Zlínských nadšenců. Zde jsem našel další motivaci pro triatlon.

Vzpomeneš si ještě na svůj první závod?

Můj první byl běžecký závod ve Zlíně, Salašský běh, kde jsem dostal od mého současného kamaráda a pořadatele běžeckých závodů ve Zlíně Jirky Prokopa dobrou radu: "Drž se vzadu." V dlouhém triatlonu byl můj první sólo závod PILMAN. U obou těchto závodů jsem si šáhl na dno, bohužel to nebylo až těsně před cílem, ale již ve dvou třetinách závodu. Tehdy jsem nebyl spokojený s výkonem a začal se připravovat pod trenérským vedením.


Pracuješ na plný úvazek a máš rodinu. Stejná konstelace jakou má většina tuzemských závodníků. Jak se ti daří mezi tyto povinnosti včlenit triatlonový trénink? Jak tvůj trénink vypadá?

Nyní trénuji každý den a to dvoufázově. O víkendech v rámci jedné fáze často spojuji dvě disciplíny,  abych v jeden den zvládnul všechny disciplíny triatlonu, včetně čtvrté – depa.K této zátěži jsem se dostal až po dvou letech trénování. Zátěž jsem přidával postupně. V objemové části přípravy trénuji přibližně 21 hodin týdně. Abych takovýto trénink časově zvládl, začínám ranní fázi zpravidla v 5:30 ráno a druhou v podvečer po práci. Díky vybavení hodně trénuji doma. 

Píše ti někdo tréninkový plán a revidujete ho společně?

Téměř od samého začátku mám trenérské vedení. Vedení je pro mě nejefektivnější. Kromě tréninku již nemusím trávit další čas s jeho přípravou a můžu se plně věnovat rodině a práci.

Máš raději tréninky ve skupině nebo trénuješ o samotě?

Mnohem zábavnější a účinnější je dle mého názoru trénování ve skupině. Společných tréninků mám bohužel velmi málo. Čas a místo na tréninky si určuji někdy velmi operativně, je pak složité se domlouvat s kamarády. Díky Zlínskému plaveckému klubu, který podporuje u jejich mládeže možnost přechodu k triatlonu a triatlon celkově, můžu s nimi absolvovat jeden trénink týdně.


Čím ti tento sport učaroval?

Vnímám to tak, že pro časově vytížené lidi je ideálním sportem běh, potřebuji pouze náhradní oblečení a tenisky. Pro mě osobně je běh však příliš jednostranný. Na triatlonu mě velmi baví střídání a poznávání více disciplín. Taky je možné při nějakém omezení, např. zranění, zaměřit se na zlepšení alespoň ostatní disciplíny. Při běžeckém zranění je většinou možné plavat, dokonce i jezdit na kole. Zvláště v letních obdobích je triatlon nádherný díky plavání. 

Pojďme trochu zbilancovat loňskou sezonu. Kde jsi závodil a jak se ti dařilo? 

V roce 2015 jsem poprvé přeskočil z dlouhého triatlonu k Českému poháru v olympijském a sprint triatlonu. V absolutním pořadí jsem obsadil 15. místo a to v konkurenci výrazně mladších závodníků. Ve své kategorii Muži 30-39 let jsem obsadil 2. místo MČR ve sprint triatlonu. Mimo pohár jsem se přece jen nechal zlákat delšími závody, poloviční ironmanská vzdálenost, MLYNMAN a DOKSYMAN. V závodech jsem obsadil 7. a 8. místo v celkovém pořadí a vždy 3. místo ve své kategorii M 30-39 let. Sezónu jsem si užil a i s výsledky jsem spokojený. Po jarním zranění lýtka, jsem v takové výsledky ani nedoufal.

Podělil by ses se čtenáři o sportovní moment, kdy to bylo opravdu „na krev“?

První moment "na krev" jsem zažil posledních 5km na Pražském maratonu, to už jsem se díval na jaký patník si sednu. Měl jsem, ale velké štěstí, kdy mě 3km před cílem doběhl můj kamarád i týmový partner Radek a dokázal mě povzbudit ke zpětnému dosažení závodního tempa. Společně jsme doběhli v čase 2:50. Na krev jdu v každém závodě v triatlonu, jen se tréninkem snažím, aby bylo "na krev" rychleji.


Stále častěji vyrážejí domácí borci a borkyně na jarní kempy v teplejších krajích. Jak to máš ty?

Na jaře se chystám na soustředění se svým trenérem Lukášem Vrobelem. Již potřetí to bude na Mallorce. Zatím jsem nepoznal lepší destinaci v Evropě pro cyklistiku. A to jak profesionální, tak i pro výletní. Ideální pro aktivní odpočinek. Ne však pro triatlonisty, to bude jen dřina.

Láká tě zkusit si závod v havajském pekle na světovém šampionátu? Jaké máš plány do sezony?

V první polovině bych se rád věnoval Ironmanským distancím. V květnu se chci zúčastnit Mistrovství severní Ameriky, Texasu a v červnu po dvou letech domácího závodu Moraviamana. V druhé polovině sezóny bych se opět rád podíval na nějaký závod v Olympijské vzdálenosti a ke konci sezóny se připravil na závod v poloviční ironmanské vzdálenosti. Havajský ironman mě láká, ale neupínám se na něj. Jsem zvědavý jak dalece k možné nominaci na tento legendární závod budu v Texasu.

Máš triatlonový vzor?

Bohužel nemám velký přehled o triatletech v České republice natož v zahraničí, abych mohl posoudit i jiné stránky sportovce než jen sportovní výsledky, tak aby mohl být mým vzorem. Velmi blízko v triatlonu mám jako Zlíňák k Petrovi Vabrouškovi. A to je dle mého názoru opravdový profesionál v každém detailu a taky velmi pracovitý i obětavý borec. Obecně se dá říci, že mám více vzorů. Abych si mohl vybrat podle toho, jak mi to zrovna vyhovuje.

Sleduješ českou triatlonovou scénu?

Sleduji. Mám rád záznamy ze závodů vysílané Českou televizí i zahraniční videa na youtube při šlapání na trenažeru. Jinak se ke sledování triatlonu nebo jiných sportovních akcí nedostanu.fotogalerie: Marek Machálek, http://www.marekmachalek.cz/

Hodnocení:
Přečteno 894x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah