Můj tajný a pokorný cíl vyšel na výbornou, říká Lukáš Slatinský, bronzový muž celkového bodování

11.01.2016 -
Lukáš vybojoval v loňské sezoně třetí místo v celkovém hodnocení poháru v dlouhém triatlonu Ford Czechman Tour. Před ním skončili jen železný Petr Vabroušek a Lukáš Krpec. Navíc si vloni vylepšil své ironmanské maximum, které dokázal stlačit pod magických 9 hodin. Velmi podařená sezona. Více v rozhovoru.

Jak hodnotíš svoji uplynulou sezónu? Jak jsi spokojen s celkovým třetím místem v seriálu ČP Ford Czechman Tour?

Nesmírně si vážím 3. místa v celkovém hodnocení Tour za rok 2015. Byl to tajný a pokorný cíl před sezónou, který vyšel na výbornou. V práci jsem měl období, kdy bylo měně cestování, v tréninku se dle mých možností dařilo a rodinný support byl při závodech neskutečný. Měl jsem i ambiciózní cíl zvládnout plnou docházku v Czechman tour, ale nevyšlo to a závod v Příbrami jsem kvůli drobnému zranění vynechal a připravil se na finále v Šamoríně.  

Který závod ti vyšel nejlépe, a na který raději brzy zapomeneš?

V žádném závodě jsem nevybouchl, toho si nesmírně cením. Saze bouchaly zejména na Krušnomanovi v podobě bronzu a dvojkombinace Czechman Moraviaman rovněž vyšla na výbornou v podobě dvou 6. míst. Jen jsem na start Czechmana nastupoval se začínající virózou, která propukla v den závodu a podepsala se i na Moraviamanovi, i když to na první pohled nebylo znát. Nicméně překážky jsou od toho, aby se překonávaly a o to víc si výsledku na MČR v dlouhém triatlonu vážím a časem 8:53 patřím do českého železného klubu pod 9:00:00... Docela by mě zajímalo, kolik triatletů v ČR pokořilo tuto hranici, která vypadá snadně pouze na papíře. Sám mohu potvrdit, že pro obyčejné smrtelníky je to neskutečná rachota.


Šel jsi výkonnostně nahoru. Co bylo příčinou? Co jsi změnil v tréninku? Máš trenérské vedení?

Nedomnívám se, že jsem se posunul nějak výrazně. Spíš dokážu v závodě prodat vše, co za celý rok poctivě natrénuji. Navíc přibývají zkušenosti a odtrénované kilometry. Jsem závodní typ. Trénink miluji, ale závod je oslava lidského těla, kdy by každý měl najít své limity. Trénuji bez trenéra, bez tréninkového plánu, donedávna i tzv. na punkáče bez sporttesteru a bez Garmina, i když Ježíšek to již změnil. Řídím se zejména pocity, naslouchám tělu, učím se z vlastních chyb, dodržuji obecné tréninkové zásady a ono tzv. nahodilé trénování celkem funguje již několik sezón po sobě. Nerad bych byl svazován tréninkovým plánem, raději si přeji zachovat volnost, improvizovat, brát ohled na pracovní vytížení, povinnosti a v neposlední řadě i rodinu. Trenér je fajn pro začátečníky, ale když se již dostane někdo na určitou výkonnostní úroveň, měl by trenér se svěřencem spolupracovat defacto několikrát denně a to zejména pokud je sportovec v klasickém zaměstnání, které je pro tělo rovněž zátěž.

Jak budeš koncipovat zimní přípravu? Budeš dělat i jiné sporty, absolvovat běžecké závody?

Přes zimu zásadně nezávodím. Zjistil jsem, že mi neskutečně navlhá střelný prach... Navíc závod v zimě není to, co mi vyhovuje. Letošní zimní příprava je věcí kompromisu a improvizace mezi zahraničními služebními cestami a tréninkem. Není to ideální, ale překážky se mají překonávat a ne jen blbě remcat, že není čas. Ale obecně platí v zimní přípravě kvalitní plavání třikrát týdně je základem, trénink kola praktikuji pouze na trenažéru a snažím se zkvalitnit běžecké tréninky.   

Jaké jsou tvé další plány, cíle, ambice..? Plánuješ i zahraniční starty?

Opět bych si rád užil závody zařazené v CzechTriSeries – zejména tu atmosféru a partu kolem nich. Samotný závod je jen třešnička na dortu. Rád bych přispěl svým dílem i k týmové soutěži v dlouhém triatlonu v Czech Tri Series. Celkovému pořadí v poháru nechám tentokráte volný průběh. Mám řadu služebních cest do zahraničí, a proto zatím nenacházím chuť cestovat za závody právě za hranice vyjma Slovenska. Ale v plánu již je Roth 2017 a pokukuji po Embrunmanovi – to je jen otázka času, neboť pouze kopce prověří morální volné vlastnosti každého závodníka. Havaj si nechávám se svou ženou na období, až mě budou vážně hodně bolet kolena..


Čí výkon tě letos nejvíce překvapil - doma a ve světě?

Výkon Jana Frodena v tropickém Frankfurtu – rád bych znal výsledek, kdyby bylo 20 stupňů. Dále to byl super-chrtí-výkon Jana Opolzera v Podersdorfu. Winterman v podání Alenky Vrátné – říkám to pořád, že chlapy jsou oproti ženám úplné „máčky“. Cyklistický výkon Jana Volára v Karlových Varech – po dlouhé době pořádně silný cyklista a talent v triatlonu, který se nebojí zariskovat!!! A co mě rozhodně nezaujalo, jak pořadatelé Challange Šamorín zametli s Vlado Baronem – neznám detaily, ale můj postoj je, že přihlášku zašlu pouze a jen na Slovakmana. Obecně mě nesmírně těší, jak roste popularita v triatlonu v ČR, a jak je vnímám mezi sportovní veřejností. Pamatujte, že všichni jste frajeři a frajerky, co pěstujete triatlon ať již v aktivní nebo pasivní formě.

Závěrem všem čtenářům etriatlon.cz přeji úspěšný rok 2016 plný dobré nálady a řady kilometrů v jakékoliv formě.


Hodnocení:
Přečteno 867x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah