S čím odlétají Češi na letošní IM Hawaii? - 4.díl (Merva, Šimon)

9.10.2015 -
Přinášíme vám poslední díl rozhovorů s borci, kteří start svého životního závodu odpočítávají už na hodiny. Jak se podaří zúročit několikaletou tréninkovou dřinu Milanovi Mervovi a Janu Šimonovi?

MILAN MERVA

 

Na kterém závodě série Ironman ses kvalifikoval do Kony? 

Kvalifikoval jsem se 29. března na Ironmanu v Jižní Africe 6. místem v kategorii 30-34 let. 

Jak probíhala dosavadní příprava a s jakou formou odlétáš? 

Dříve jsem se stále snažil odtrénovat co nejvíce hodin/týden. Pokud se mi nepovedlo daný počet hodin odtrénovat, nebyl jsem spokojený. Teď se soustředím na efektivitu tréninkové jednotky a výsledný počet hodin/týden je pro mě druhořadý. Pokud cítím, že neodtrénuju kvalitně, věnuju se regeneraci a odpočinku. Jak se příprava promítne do výsledku, uvidíme až po závodě, ale cítím se skvěle.

Jaké máš cíle a očekávání od tohoto legendárního závodu?

Já jsem kluk z malého městečka Břidličná v Severomoravském kraji. Mým cílem byla kvalifikace mezi nejlepší triatlety světa, což se už povedlo. Vždy se stavím na startovní čáru s rozhodnutím, že jdu vyhrát. Pokud člověk do závodu nastupuje s jinou myšlenkou, nikdy do toho nedá všechno. Ironman je ovšem dlouhý závod. Jeden moudrý muž mi řekl: "po prvních 50 km závodu si myslí 80% závodníků, že mají určitou šanci vyhrát, po 150 km už si to myslí polovina, po 200 km je to hrstka." Závod začíná posledních 20, možná 15 km maratonu. Trpělivost růže přináší. 

Je to tvá první účast na Havaji nebo už máš předchozí zkušenosti? 

Ano, je to má první účast na Hawaji a moc se těším.  

S jakou výbavou budeš startovat? 

Rám Fondriest, kola Zipp 808,  řazení Shimano Dura Ace, helma Specialized, cyklo-tretry Sidi, bežecká obuv Asics Hyperspeed. Výživa je to nejpodstatnější, na co by se každý "Ironman" měl zaměřit. U mě ve výživě hrají nezastupitelnou roli zdravé tuky (mandlové a arašídové máslo, kakaové máslo, kokosový olej, olivový olej), rýže, ryby, semena (chia, dýňová), atd. Tyčinky a gely se snažím volit bez fruktózy, jsou stravitelnější alternativou (nenadýmají, neproženou), např. od firmy Nutrixxion. 

Komu vděčíš za jejich dosavadní podporu? 

Mými hlavními sponzory jsou Menu Gold, Pegas Container, Vita Sana Club, Cream, Václav Petrásek, Michal Redl a Petr Kameník. Nejen jim, ale i všem ostatním, co mi pomáhali v průběhu přípravy s materiálním i finančním zajištěním, moc děkuji za podporu! 

Koho tipuješ na bednu v závodě mužů a žen?  

Tip si nechám pro sebe.. 

 

JAN ŠIMON


 

Na kterém závodě série Ironman ses kvalifikoval do Kony? 

Slot se mi povedlo vyjet prvním místem ve věkové kategorii na IRONMAN Maastricht. Po první místu ve věkovce na MČR v dlouhém triatlonu to byl další pěkný moment letošní sezóny. 

Jak probíhala dosavadní příprava a s jakou formou odlétáš? 

Příprava byla konstantní po celý rok. Bohužel na posledním závodě českého poháru v Šamoríně jsem v závěru cyklistické části neúmyslně vystoupil v šedesátce z kola. Místo toho abych se připravoval po tréninkové stránce, dávám do kupy hnisající rameno a snažím se vyčarovat na zádech kůži. 

Jaké máš cíle a očekávání od tohoto legendárního závodu? 

Jelikož měřím bez tří centimetrů rovné dva metry, bude zásadní rozvrhnout si dobře pitný režim. Netuším, jak se v takových podmínkách tělo zachová. K závodu přistupuji s obrovským respektem. Za úspěch budu považovat dokončení závodu. 

Je to tvá první účast na Havaji nebo už máš předchozí zkušenosti? 

Bude to má první účast na Havaji. Snažil jsem se naslouchat klukům, kteří již závod absolvovali, tak abych předešel chybám a závod si užil. 

S jakou výbavou budeš startovat? 

Kolo VENDETTA TT Concept, kliky FSA Vision Trimax Carbon TT, kola VENDETTA tt, řazení Shimano Dura-ace, komponenty Ultegra, tretry Pearl Izumi tri, helma VENDETTA Racing, brýle Gloryfy, bežecká obuv Asics, výživa High5, pití Kofola a Rauch. 

Komu vděčíš za dosavadní podporu? 

Bez podpory bych si jako student nemohl Havaj dovolit. Děkuji společnostem inSPORTline, Kofola a Galant za finanční podporu. Materiálně a zázemím mi pak velice pomáhá opavský cykloshop Mountaintime. Jezdím na kole jejich vlastní značky VENDETTA, dostává se mi také servisu a vybavení pro triatlonové závody. O tréninkový plán se mi stará Petr Kopřiva a jeho inTrenér. Obrovskou podporu pak dostavám od mého okolí a hlavně rodiny. 

Koho tipuješ na bednu v závodě mužů a žen? 

Jan Frodeno a Mirinda Carfrae 

Hodnocení:
Přečteno 1531x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.