V cíli se odehrávalo něco neskutečného, říká Pavlína Švadlenková po půlce v chorvatské Pule

26.09.2015 -
Minulý víkend se Pavlína postavila na svůj první start na trati polovičního Ironmanu. Na krásných tratích kolem chorvatské Puly protínala cílovou pásku s triumfálním gestem. Bohužel se kvůli zkrácení trati několika závodníků výsledky měnily a z triatlonu byl duatlon. Což pro Pavlínu znamenalo šesté místo celkově, třetí v kategorii a nominaci na svěťák 2016 v Austrálii. Více v rozhovoru.

Ještě než se pořadatelé rozhodli zrušit výsledky plavecké části, radovala ses z vítězství. Popsala bys, co se dělo v cíli?

V cili se odehrávalo něco neskutečného. Vbíhám do nádherné 2000 let staré Arény, kde vyvolávají moje jméno spojené s větou “First lady is coming”…..v cíli mě čekala cílová páska a obrovský pohár piva. V cíli stál Roman a objal mě s tím, že tomu nemůže uvěřit. Rozplakala jsem se a Roman na mě to pivo vylil. Hned mi gratuloval Mr. Thomas Dieckhoff, IM CEO Europe. Dokonce mě zastavila televize RTL a dělali se mnou rozhovor. Je to něco, co už možná nikdy v životě nezažiju, a bylo to nepopsatelné. 

Měla jsi před závodem podobné ambice? 

Před startem jsem se zase stresovala a modlila se za dokončení. Za úplný luxus bych brala první desítku. 

Byla to tvoje halfironmanská premiéra. Jak ses chystala? 

S Kerberem jsme absolvovali přípravný kemp v Chorvatsku, na který jsme pak plynule navázali závodem. 


Co cesta do Chorvatska? Kde jste byli ubytovaní? 

Cestování mi uteklo celkem rychle. Řešili jsme mnoho teamových restů, a byla spousta zabávy. Když jsme dorazili do Puly a přišli v resortu Verudela na pokoj, nevěřili jsme svým očím. V ložnici byla rozkládací sofa, na kterou se, dle vedení hotelu, měli vejít 2 Ironmanští gladiátoři. Trochu jsme přitlačili na pilu a byli upgradováni k hotelovému bazénu s výhledem na moře a normální postelí. Lukáš nám den před závodem projel trať a upozornil na změnu našich očekávání, neboť trať byla velmi technická, kopcovitá a navíc v silném větru, který kupodivu foukal skoro pořád proti. 

Byla jsi před závodem hodně nervozní? 

Myslím si, že vůbec nejsem nervozní, jen mám ráda všechno připraveno s dostatečným předstihem. Ostatní si myslí, že bývám trošku nervozní. 

Co plavecká část, tvoje perfektní disciplína?

Startovalo se systémem Rolling start, takže jsem se s Kubou Langhammerem postavila do první vlny, 25 mins a méně. Vlny nás krásně nesly. Tedy první dvě třetiny, pak jsem trošku ztrácela orientaci. Doplavala jsem po 25 minutách s Britkou Sarah Lewis, hodila rychlou sprchu a šup z depa ven. 

Cyklistika byla podle referencí několika účastníků dost náročná. Hlavně kvůli silnému větru, který foukal od moře. Jak se ti jelo? 

Kolo jsem jela opatrně, protože jsem v závodě takhle dlouhou trať nejela. Garmin ukázal rychlost větru 26 km/h, což se na technicky náročné trati projevilo v nárůstu dalších minut. Po první občerstvovací stanici jsem ztratila bidon, takže jsem se šetřila, abych nezdechla na dalších 40 km stoupání do další občerstvovačky. Posledních 30km už jsem se začínala připravovat na běh. Začala jsem polykat solné tablety, dala jsem si větší oběd v podobě gelu a tyčinky, a začala jezdit frekvenčně. Předjelo mě několik holek, ale říkala jsem si: “Holky, je to triathlon, ještě nás čeká minimálně 90 minut krásného běhu”. A jelikož jsem nikdy 21km neběžela, tak jsem se moc bála, abych to zvládla. 


Kolik sil ti zbylo na závěrečných 21 kilometrů běžecké části? Začínala jsi tušit, že by to mohlo medailově cinknout? 

Běžeckou část jsem začala tempem 4:05, běželo se mi skvěle. V druhém kole mi Lukáš Vrobel oznámil, že kolo jedoucí s první závodnicí, je štafeta, takže jsem první. Tak jsme pokecali, dozvěděla jsem se zase něco o technice a ve výrazně pohodovém tempu jsem vyrazila dál. Ubírala jsem jeden kilometr za druhým a povzbuzovala každou míjenou účastnici závodu. Ve třetím kole mě výrazně začala stíhat Sarah a Luky mi oznamuje, že už se nemám vykecávat a začít makat. Najednou jsem Sarah viděla na otočče a začaly se mi vařit nohy. Zbývalo mi asi 5 km do konce a já se začala bát. Běžela fakt skvěle. Hodně bolelo, abych si udržela náskok. Průběžně jsem na tu doprovodnou cyklistku začala křičet, ať přidá. Pepino na mě řve, ať makám, ale já už neměla nadbytečnou energii reagovat. 

S jakou vzpomínkou budeš mít spojené poslední metry závodu? 

Před očima se mi otevřel nádherný obraz. Jen Coloseum a já. Moc fotografů, hodně piva a týmový boss Romik. Nechápali jsme, co se stalo. Já to zvládla dokončit v nemoci a dlouhodobě poškozeným hamstringem a k tomu jako první. 

Co bys řekla k tratím, atmosféře, organizaci..? 

Pro mě to byl nejkrásnější závod. Nádherná krajina, fanoušci, skvělé počasí, prostě nádherné. Organizační selhání se ukázalo po ukončení závodu, kdy se organizátoři rozhodli anulovat výsledky plavání kvůli 180 závodníkům, kteří podváděli a zkrátili si trať. Na moři byly pouze 3 kajaky a prý nebyly schopny identifikovat podvádějící závodníky. Takže raději poškodili zbytek závodníků, kteří trať absolvovali regulérně.

Na cyklistické trati bych ocenila víice než dvě občerstvovací stanice. K veselé kopě Romana, Pepina, Lukáše Vrobla a Gabči Hejtikové se přidal Kuba Langhammer a další Češi. 


Kam zamíříš dál na své sportovní cestě? 

Teď se chystám alespoň týden odpočívat. Potřebuji dodělat resty a následně se věnovat rodině a přátelům, které jsem celou sezonu zanedbávala. Moc mě podporují, fandí, a teď je čas jim to všechno splatit.

Většinu letošních závodů jsi odjezdila na sprint nebo olympijské distance. Nezlákala tě půlka natolik, že přesedláš na delší závody?  

Byla to moje první půlka v životě a měla jsem obrovský respekt, abych to vydržela. A strašně se mi to zalíbilo! Nicméně příští rok se budu ještě věnovat olympijskému triatlonu s tím, že vrcholem bude MS v ½ Ironmanu v Austrálii, kam jsem se z Puly kvalifikovala. Na jaře si ale, jako zakončení objemové přípravy, asi ještě jednu půlku dám!!!

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1222x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland