Nečekal jsem, že to zvládnu pod 9 hodin, říká Petr Soukup po závodě v Podersdorfu

21.09.2015 -
Petr se pohyboval několik sezon v české triatlonové reprezentaci, ale pak si dal kvůli studiu pauzu. Na jaře odjel coby fyzioterapeut na soustředění pod vedením Honzy Řehuly. Na půlce TriPrague se vešel do první pětky a zaběhl druhý nejrychlejší čas dne. A nedávno si střihnul svůj první Ironman.

Před několika lety jsi patřil mezi tuzemskou triatlonovou špičku, což jsi potvrdil i kvalitními výkony v reprezentačním dresu. Pak přišla pauza a po tobě nebylo vidu ani slechu. Co se stalo?

Svoji účast na větších triatlonových akcích jsem ukončil po sezóně 2010, kdy jsem zajel kvalitní výsledky na ME a MS v dlouhém triatlonu. Zároveň jsem úspěšně dokončil bakalářské studium na FTVS UK a dostal se na obor fyzioterapie, který jsem chtěl již delší dobu studovat. Nechtěl jsem se potácet v propadlišti dějin a tak jsem z kolotoče předních českých či zahraničních závodů vypadl. To však neznamená, že jsem se přestal hýbat.

Co to znamenalo konkrétně?

Závodil jsem si na menších podnicích (Řičkovský Golem, Hostěnický triatlon, běžecké závody) a udržoval jiskru. Po dokončení studia fyzioterapie jsem se vrhl do pracovního procesu a měl ruce plné práce. Zároveň jsem od roku 2012 začal spolupracovat s Českou triatlonovou asociací jako fyzioterapeut. Na začátku letošního roku jsem dostal od vedení ČTA nabídku cca 7 týdenního pobytu na tréninkovém soustředění ve Španělsku v pozici fyzioterapeuta a pomocníka Jana Řehuly při cyklistických a běžeckých trénincích. Nabídku jsem přijal a tak jsem po delší době mohl vytvořit kvalitní základ pro následující sezónu. Následovalo i několik týdenních soustředění s elitním výběrem či K23 na Šumavě, které byly vždy posunem výkonnosti nahoru.

Letos už ses do závodění znovu opřel ve velkém stylu. Potkali jsme se těsně před TriPrague, kde jsi říkal, že tento závod bereš jako test formy před železňákem v Podersdorfu. Jak se ti tam zadařilo z tvého pohledu?

S výsledkem jsem maximálně spokojen. Můj cíl byla hranice 9:30. S tím, že to zvládnu pod 9:00, jsem nečekal. Asi poprvé v životě jsem šel do závodu s tím, že nebudu soutěžit s konkurenty, ale s časem. Takže jsem měl časově rozvržené disciplíny a jednotlivá kola, tak abych dosáhl svého cíle (plavání 0:55hod, 1.depo 2:30min, cyklistika 5:00hod, 2.depo 2:30min a běh 3:30hod). Vše se změnilo až na běhu, kde jsem šel na pocit a nohy běžely rychleji, než jsem plánoval.

Byla to tvoje ironmanská premiéra?

Ano i ne. Byl to můj první ironman, který jsem chtěl dokončit do konce. Již jsem startoval na Moraviamanovi, ale zde jsem pojal závod jako trénink na jiné vrcholy sezóny a v průběhu cyklistiky jsem věděl, že odstoupím.

S jakou taktikou jsi šel do závodu? S čím jsi nejvíc bojoval?

Byl to můj vrchol sezóny, takže jsem k němu vše směřoval. Celkově jsem trénoval méně intenzitu a dával důraz na vyšší objem. Pravidelně jsem zařazoval delší objemové tréninky na kole s pravidelným přechodem na běh. Pozitivně jsem měl radost z přežití závodu bez následných zdravotních komplikací a překvapivě fyzicky snadného průběhu. Byl to spíše psychický boj – neustálé hlídání stanoveného tempa, pravidelné stravování, udržení klidné hlavy i přes pár technických i organizačních chyb. Negativně jsem byl zaskočen z chyby organizátorů na začátku cyklistiky, kdy jsem společně s cca prvními 20 závodníky, byl sveden mimo trať a najel si 10 minut navíc. Po dokončení závodu nám však byl dle čipových kontrol najetý čas odečten. Za to dávám palec nahoru.

Zjara jsme se potkali na zajímavé štafetové akci Vltava Run, což byl běžecký týmový závod na 360km po povodí Vltavy. Účastníš se rád podobných „adventure“ závodů?

Letos mi to dobře běhá a pravidelně jsem se účastnil běžeckých závodů. Svět sportovců je malý a na spoustu akcí jsem byl pozván na poslední chvíli po vypadnutí mých kamarádů. Jinak tomu nebylo ani při Vltava runu (nakonec náš tým celkově zvítězil) a například krásném city trailu ve francouzském Thiernoisu.
Důvody účasti jsou jednoduché – zpestření tréninkového procesu, poznání nových destinací a sportovců. Pokud mám čas, rád zkouším nové závody.

Kolik času teď dáváš tréninku?

Mám to štěstí, že dělám práci, která mě uživí a baví. Zároveň jsem také pánem svého času, takže si mohu denní program „přizpůsobit“ klíčovým tréninkům. V řeči čísel odtrénuji okolo 15hodin týdně. Krom fyzioterapie se věnuji kondičnímu tréninku a tréninku běžců, takže jsem v práci neustále na nohou a tělo nedostatkem pohybu rozhodně nestrádá.