Až na poslední obrátce jsem si začal být jistý vítěztsvím, říká Petr Vabroušek po Podersdorfu

11.09.2015 -
Jak psal Tomáš Mika ve své reportáži, Češi ovládli rakouské mistrovství v dlouhém triatlonu v Podesrdorfu. Včera vyšel rozhovor s ženskou vítězkou Simonou Křivánkovou, dnes vám přinášíme rozhovor s vítězem mezi muži, kterým nebyl nikdo jiný, než železný a zlatý Petr Vabroušek. Jak se jeho vítězství rodilo si přečtěte v našem rozhovoru.

Připravoval ses na závod i tentokrát ve svém oblíbeném stylu „gaučinku“, tedy víkendový závod, a pak regenerace a odpočinek před tím dalším? Nebo jsi zvolil jinou metodu?

Chystal jsem se poctivě během rodinné dovolené v Turecku. Každé ráno před probuzením zbytku rodiny 1-2 hodiny na kole, každé poledne s Filipem 30-60 minut plavání v moři a vždy před večeří 10-20km běhu. I tak jsme stihli celý den proležet na pláži. Jen počasí nevyšlo. Bylo pořád kolem 35°C, což bývá norma i v Podersdorfu. Letos ale závod začal za deště a přes 17°C se teploty nedostaly ani na běhu.

Pokolikáté jsi jel závodit do rakouského Podersdorfu? Čím je pro tebe tento závod specifický?

Byl jsem tady počtvrté. Poprvé 3., pak dvakrát druhý. Jen to vítězství mi unikalo… Pořád jsem věřil, že to musí vyjít a letos to klaplo. Specifika: plavání v mělké vodě a zákaz při něm chodit nebo skákat (dříve se často dělo), kolo naprostá rovina s protivným větrem a pár nepříjemnými zatáčkami, běh tam a zpět, který umožňuje si každých 5km zkontrolovat situaci před sebou a za sebou.


S jakým cílem jsi šel na start? Kdo tě mohl ohrozit v cestě za triumfem?

Chybělo mi vítězství, cíl byl jasný. Nejvíc hrozili domácí obhájce Swoboda, skvělý cyklista Fuchs, Maďar Flander (letos top 10 v Rothu, loni i předloni tady 3.) a určitě naši borci Honza Oppolzer, Pepa Křivánek a Petr Soukup….

Jak se závod pro tebe vyvíjel?

Zpočátku mokro, déšť a bezvětří. V průběhu cyklistiky silnice začaly osychat a zvedal se postupně vítr. Na úvod cyklistiky jsem si asi 3 minuty najel chybou pořadatelů (svedli špatně asi prvních 20 cyklistů už na 2.km). Pak jsem se snažil držet čelo na dohled, což se mi dařilo až do 120.km cyklistiky. Pak před Swobodu tradičně najel lead car a na posledních 60 km na mě najel 8,5 minuty (já jsme stále držel zhruba 41km/h). Do běhu jsem vyrážel s odhodláním, že letos ho už konečně seběhnu a zhruba od 15.km jsem tomu začal i věřit. V tu chvíli mi ale daleko více hrozil opět skvěle běžící Honza, který valil tempem hodně pod 4 min/km a hodně se blížil. Pomohl mi naopak Petr Soukup, který běžel přesně o kolo zpět a se kterým jsem společně přetrpěl téměř polovinu maratonu. Až na poslední obrátce 5,5km před cílem jsem si začínal být jist vítězstvím. Při Ironmanu ale člověk nikdy neví….

Takže všechno vyšlo přesně podle tvých představ? 

Naprostá spokojenost. Detaily by se samozřejmě našly, ale to při dlouhém triatlonu vždy.


Stříbro vybojoval stále se lepšící Honza Oppolzer, se kterým jste sváděli souboje na letošním Doksyrace. Tentokrát mu chyběl kousek k tomu, aby tě předběhl. Co říkáš na jeho výkon?

Honza zraje jako víno. Před 2 lety mne takto proháněl na Slovakmanovi, letos v Rothu (byť startoval v jiné vlně). Maraton za 2:45 hovoří sám za sebe. Má můj veliký respekt a myslím, že pokud příští rok zkusí kvalifikaci na Havaj, nejenže se tam bez problémů dostane, ale se se svými výkony bude největší kandidát na titul Mistra světa ve své AG… Na profi licenci by měl určitě taky, ale v tom případě by o Havaj nejspíše přišel.

Kdybys měl lehce zrekapitulovat své letošní výsledky..

V lednu jsem Isramana obhajoval po týdenní horečce (3.) a to ovlivnilo další závod na Zélandu (10.), pak přišla příprava a účast na maratonu na Severním pólu (1.), která se s tou triatlonovou moc neslučovala. Při velmi slušném dubnovém maratonu v Bratislavě (2:36) jsem si ale vymknul kotník a ten mou běžeckou přípravu eliminoval čistě na víkendové závody až zhruba do konce července. Takže příprava v prvním pololetí letošního roku byla asi nejhorší za celou mou kariéru. To bylo poznat i na jaře při Krušnomanovi a Czechmanovi. Postupně jsem se ale dal trochu dohromady a druhá polovina sezony se začala vyvíjet výrazně lépe. Na Challenge v Dánsku jsem byl sedmý a v USA druhý. Obhájil jsem Moraviamana, Slovakmana, vyhrál dlouhého Krkonošmana a skončil druhý na tom polovičním, 3. na Doksymanovi a Triprague, vyhrál Podersdorf…

Kvůli termínovým kolizím tě minuly dvě oblíbené tuzemské akce – Pilman a příbramský duatlon. Nemrzí tě to trošku?

To mne určitě mrzí, ale jak sám říkáš, nelze být všude. Přebyly to větší priority. Pilmana rodinná dovolená a Příbram Podersdorf… Určitě se někdy i na těchto závodech ještě objevím.


Nedávno proběhl halfironmanský svěťák. Sledoval jsi tento závod? Co říkáš na výsledky?

Sledoval jsem to živě ze svého trenažeru a dal jsem si při tom pořádně do těla! Překvapení se nekonalo v mužích ani ženách. Snad trochu překvapil Kienle na běhu, kdy odolal Gomezovi. Sebi to na Havaji nebude mít lehké…

Sezona pro tebe ještě určitě není u konce. Kam vyrazíš za dalšími sportovními zážitky?  

Teď v neděli ME v Anglii (Challenge Weymouth). Další víkend Brněnský masakr (63km) a na konci září můj oblíbený (byť tam v závěrečném MTB sjezdu vždy dostanu astronomickou nakládačku) Koutyman duatlon. Během podzimu bych pak ještě chtěl absolvovat zhruba 3 Ironmany (asi Barcelona, Malajsie a Busselton). Budu průběžně upřesňovat na www.petrvabrousek.cz a www.facebook.com/PetrVabrousek.

 

 

Hodnocení:
Přečteno 848x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.