Na běh jsem byl výborně připraven, říká Honza Hradecký po zisku slotu v St. Poltenu

27.05.2015 -
Na oblíbeném halfironmanu v St. Poltenu to skvěle sedlo Honzovi Hradeckému, který si pátým místem v kategorii a v čase 4:24 zajistil slot na světový šampionát v Zell am See. O dojmech ze závodu, tréninku a plánech do sezony se podělil v následujícím rozhovoru.

Jaké máš dojmy ze závodu v St. Poltenu?

Závod v St. Pöltenu pro mě byl odměnou za dlouhodobou přípravu. Vše vyšlo dle představ před i během závodu. Na závod jsem šel skvěle odpočatý a věřil jsem ve slot na MS.

S jakým cílem jsi šel do závodu?

Cíl jsem si stanovil již v říjnu, když jsem se přihlašoval. Jednoznačně jsem chtěl slot na MS Ironman 70.3 Zell am See, povedlo se.

Popsal bys průběh závodu z tvého pohledu? Co plavecká část?

Start závodu byl pro naši kategorii naplánován na 7:05, 5 minut po profesionálech. Start se mi vydařil. Skupinka tří lidí včetně mě kralovala našemu startovnímu poli. Plavalo se ve dvou jezerech, mezi kterými byl přeběh. Z vody jsem vylézal na 2. pozici a byl jsem zkrátka svěží.

Cyklistika?

Prvních 25 km cyklistiky vedlo po dálnici. Pro mě hodně těžký úsek, protože profíci, které jsem předplaval, se  posouvali vpřed a kolem mě vlastně jen proletěli. Jakmile se odbočilo mezi okolní vesničky, hned se trať zpříjemnila. Do 50. kilometru jsem se propadl tak na 13. – 15. místo a jel jsem s dalšími pěti závodníky. Celou dobu kolem nás jezdila motorka s rozhodčím, který poctivě hlídal, zdali nehákujeme. Na 67. kilometru nás čekalo 8km stoupání. Již před stoupáním se naše skupina trochu roztrhala a popravdě jsem měl trochu strach, jestli mi slot neutíká mezi prsty. Ve stoupání se ale zřejmě začala projevovat posilovna, které jsem se snažil v přípravě věnovat. Během 8mi km jsem smazal ztrátu zhruba 1 minuty na čelo naší skupiny, propracoval jsem se na její špici a ještě jsem si vypracoval malý náskok. V tu chvíli jsem získal jistotu a věřil si, že to určitě bude můj Den. 


A byl to tvůj den i na závěrečném půlmaratonu?

Na běh jsem byl výborně připraven. Do depa jsem přijel na 9. pozici a hned od začátku jsem nasadil natrénované tempo. Věděl jsem, že 3´50/km mi v této pozici zajistí slot. Přesně na to jsem se připravoval. První ze dvou okruhů jsem proletěl (ve srovnání s profíky spíše proplazil) v průměru za 3´47/km a propracoval se až na 5. pozici. Toto místo jsem ve druhém okruhu kontroloval a půlmaratónem za 1:18´40 jsem proběhl cílem na 5. místě M30.

Je asi zbytečné se ptát, jestli jsi spokojen s tvým výkonem..

Se závodem jsem byl maximálně spokojen. Celkový čas 4:24´ znamenal 5. místo v kategorii M30, 58. místo v absolutním pořadí a vysněný slot na mistrovství světa v polovičním ironmanu. Velká spokojenost byla hlavně s prodaným tréninkem v podobě výborného běhu po cyklistice.

Proč padla tvoje volba na pokus o slot zrovna na Polten?           

Závod jsem vybral kvůli brzkému termínu. Věřil jsem si, že přes zimu zvládnu udělat něco z cyklistiky. Věděl jsem, že na soustředění do tepla nepojedu, ale spravily to válce a psychická odolnost to ve sklepě vysedět. Zásadní byla také dostupnost autem a vzdálenost a s tím spojené minimální výdaje. 


Jaká byla cesta, ubytování, zázemí..?

Do místa závodu jsme přicestovali dva dny před závodem s Honzou Šnebergerem, který byl v kategorii M30 druhý, a lidmi, kteří nám po celou dobu závodu pomáhali - Katka Hradecká, Martin Černohorský a Tomáš Černohorský. Zázemí jsme měli v podobě karavanu v kempu 10minut od startu a byl to největší luxus, jaký jsme si mohli přát. Tímto bych jim chtěl také moc poděkovat.

Říkáš, že ses na tento závod pečlivě připravoval. Jak vypadal tvůj trénink konkrétně? I tvoje manželka závodí a dětem se jistě taky věnuješ..

Příprava odstartovala již v polovině října. Jsem znám slabší cyklistikou, tak jsem na ní potřeboval zapracovat. Věnoval jsem se dost posilovně a myslím, že mi to prospělo. V tréninku probíhalo vše, jak mělo. Nic jsem nevynechal, snažil jsem se v rámci přípravy odzávodit běžecké závody. Běžecká forma se ustálila, na kole jsem se v tréninku sice necítil příliš dobře, ale časy, které jsem jezdil, nasvědčovaly posunu. Nakonec to dopadlo tak, že jsem se na závod skvěle připravil. Vyladění před závodem probíhalo na výbornou, cítil jsem se skvěle a věřil jsem ve slot. V tréninku patřím k těm, kteří pořád honí kilometry a to všude. Letos jsem se zaměřil na odtrénovaný čas ve všech disciplínách. Zapojil jsem pravidelnou posilovnu, to jsem nikdy nedělal a začal jsem jezdit na kole. To jsem také moc nedělal (minulý rok před Moraviamanem 1200km). Trénink zahrnuje 2x plavání, 6x běh (mám ho nejraději), 4x kolo a pak něco okolo co do toho nepočítám. Trénuji sám, a když se zadaří, tak s mou ženou Katkou, která také běhá a zvládne 10km 4´/km.

Je úspěch v Poltenu zatím tvůj dosavadní vrchol?

Nemám asi TOP úspěch. Samozřejmě, že St. Pölten a získaný slot na MS. Velkou radost jsem měl z 10. místa Czechman 2013, to bylo super, ten u mě nastartoval dlouhý triatlon. Moraviaman 2014 (9:22). Každý závod ½ IM, kde mi Garmin ukazuje tempo, které začíná 3:XX/km. 


Poodhalil bys trochu tvojí triatlonovou minulost? Jak a kde jsi začínal?

Triatlonu se věnuji od 17ti let. Do té doby jsem závodně plaval, takže klasika: sprinty, olympijské, ČP, vysoká škola, pak pouťáky, tam se mi zdálo, že podvádím (kamarád Honza Šneberger mi podvodníku říká stále, asi protože mě musí pořád dojíždět), tak jsem se dal více na běhání, super vystřízlivění, když mě 50tníci sesekají a před 5ti lety jsem se vrátil zpět k TT, naučil se trochu běhat, před třemi lety pak dlouhý triatlon, minulý rok první IM. Triatlon mě hrozně baví, jsem tréninkový typ a trénovaní je pro mě jako železná koule na noze, která nejde odštípnout. Už jsem to zkusil, ale není na to síla.

Potkali jsme se na běžeckém závodě v Brdech, kde často a rád závodíš. Jaké máš letošní závodní plány?

Ze závodů je to Brdský běžecký pohár. Z Ford Czechman tour to bude Czechman, Moraviaman, Pilman, Klasik Duatlon PB, pak nějaké závody Jihočeského poháru, jako zpestření letních dní. Uvidíme, co rodina dovolí, a jak se jim bude chtít jezdit. Mám 2 skvělé děti a skvělou ženu, která závodí v běhu. Málem jsem zapomněl, hlavně 30.8. Mistrovství světa Ironman 70.3. Zell am See.

Je někdo z domácích či světových borců, kteří jsou pro tebe vzorem? A tvůj triatlonový sen?

Triatlonový sen jako takový nemám. Chtěl bych závodit a chtěl bych, aby i moje děti jednou závodily. Jestli to bude v triatlonu, to je mi asi jedno. Mám rád plavání jako takové, tak možná plavání. Snad je to bude bavit.     Sportovní vzor nemám, ale mám rád některé sportovce a líbí se mi, jak závodí a pokud už nezávodí, tak jsem se o ně alespoň vždy zajímal. Vždy mě fascinovali Ian Thorpe a Grant Hackett. Letos ukončil kariéru Faris all Sultan. Momentálně mě opravdu baví Jan Frodeno a mimořádný Javier Gomez… je jich více.

A tvůj nejoblíbenější závod?

Nejoblíbenějším závodem je pro mě bezhákový olympijský triatlon ve Zlivi u Českých Budějovic, který je součástí Jihočeského poháru. Naprosto uzavřená cyklistika a Jižní Čechy, super kombinace. Hodně se mi vždy líbí na Pilmanu.

Děkuji sponzorům, kteří mě podporují, bez nich bych do Zellu jistě nejel. E.ON TT Tábor, Autoprofi Příbram, ACI - Auto Components, BO VELO, Internet PB, Avastaf, jmenovitě pak Martinovi Černohorskému, Aleši Baráškovi, Martinovi Hotovému a hlavně své ženě Katce, bez které bych byl na startu jen poloviční. Díky!

 

Hodnocení:
Přečteno 1114x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.