Atmosféra na Havaji je nepopsatelná. To se musí zažít, říká nejrychlejší Češka Jana Richtrová

13.11.2014 -
Jana se na letošní ironmanský šampionát v Koně připravila velmi poctivě a před závodem se netajila s ambicemi bojovat o titul ve věkové kategorii. V cíli se objevila jako šestá mezi třicátnicemi v čase 10:21. Pár dní po závodě už přemýšlela, na který další závod vyrazí a stále doufá, že jednou to na Havaji vyjde na vítězství. Více v našem rozhovoru.

      Jak ti bylo ráno při probuzení den po havajském závodě?

Hned po závodě mě napadlo, co tady dělám, že příště bych si mohla vybrat něco kratšího. Ale po pár hodinách jsem už začala přemýšlet o návratu na Havaj.

       Jak jsi prožila závod?


I když letos byl start menší, protože kategorie žen startovala samostatně, tak jsme se ve vodě stejně hezky pomlátily. Přestože to při plavání pěkně foukalo, tak jsem se cítila dobře, ale to jenom do doby, než jsem se podívala na hodinky a viděla svůj čas. Na kole byl velký vítr, ale to mě tolik nevadilo, protože kolo je moje silná stránka, a tak jsem nepřetržitě celých 180 km předjížděla. Teplo bylo taky pěkný, ale při běhu se naštěstí sluníčko trošku schovalo, takže nebylo zase až takové vedro, jaké mohlo být.

 

Podle reakcí mnohonásobných účastníků byly letos klimatické podmínky nejtěžší za posledních patnáct let. Zmínila jsi, že ti vítr na kole až tak nevadil. Co vedro a vlhkost?

 

Vítr foukal už od začátku, jak při plavání, tak hlavně na kole. Boční vítr i protivítr byl tak silný, že i když jsem jela z kopce, tak jsem musela jet na převod, který bych používala jen do kopce a stejně jsem o moc rychleji nejela. Malá krize přišla po sjezdu z Hawi. Začínala jsem cítit teplo, tak jsem trochu zpomalila, ale naštěstí na Queen K foukal vítr do zad a tím jsem se z toho vzpamatovala. Běh jsem měla pod kontrolou do 16té míle, potom síly pomalu a jistě odcházely. Pak už to bylo jenom o tom, jak se co „nejrychleji“ dostat do cíle. 

V našem předzávodním rozhovoru ses netajila ambicí vyhrát svojí Age group. Jak tedy hodnotíš šesté místo? Věděla jsi, na jakém místě se pohybuješ?

 

Informace o průběhu závodu jsem měla ke konci kola a při běhu od svého trenéra, který byl se mnou na Havaji S umístěním nejsem moc spokojená, ale se svým výkonem ano, protože jsem tam nechala úplně všechno. Stále věřím, že na vítězství mám, a proto už přemýšlím, jak se na Havaj vrátit.

 

Vloni jsi říkala, že dojmy na cílovém koberci v Koně jsou nepopsatelné. Jak tomu bylo letos?

 

Poslední kilometr je super. Fanoušci vytvoří takovou atmosféru, že Vás úplně tlačí do cíle. V cílové rovince jsem na nic zvláštního nemyslela. Jen jsem si přála, abych se mohla konečně zastavit.

 

Jak velké bylo vyčerpání a bolest? “Hrábla” sis až na dno svých sil?

 

Přímo po závodě jsem se necítila nejlépe. Poprvé jsem zaskočila do „medical stanu“, kde teplá kuřecí polévka a chvilka poležení s nohama nahoře udělala své. Pár dní po závodě se už cítím dobře, chodím „normálně“ a přemýšlím o dalším IM.

 

Co pro tebe znamená atmosféra havajského mistrovství světa v Ironmanu?

 

Atmosféra je nepopsatelná, to se musí zažít. Na vynikající organizaci závodu se podílí i 5000 dobrovolníků, kteří odvádějí výbornou práci. Je to vrchol pro všechny triatlonisty.  

 

Pracuješ ve Státech a tak byl tento závod také příležitostí potkat se s krajany na startu. Jak jsi tuto možnost využila?

 

Bohužel jsem se potkala jenom s Tamarou Maxantovou, jak před závodem, tak i po něm. Podělily jsme se o zážitky z celého dění na Havaji.

 

Co dál?

Na Havaji jsem ještě zůstala týden po závodě, ale přemístila jsem se na ostrov Kauai. Po návratu domů se rozhodnu, co bude dál. Přemýšlím nad tím, že bych se ještě přihlásila na IM v Cozumelu, který se uskuteční na konci listopadu. Konečné rozhodnutí se bude odvíjet podle toho, jak bude probíhat regenerace.


Hodnocení:
Přečteno 1041x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.