Otrokovické premiéry za 9:32 si vážím, říká duatlonový specialista Petr Minařík

16.01.2014 -
Petr na sebe upoutal pozornost hned zkraje sezony na Krušnomanovi, kde se musel sklonit jen před Petrem Vabrouškem a bral stříbro. Začínal s během, pak se soustředil na duatlon a vloni absolvoval svého prvního Ironmana. Společně s dalším výborným triatlonistou Honzou Šnebergerem trénuje na trase mezi Rokycany a Plzní a pracuje na vylepšení plavání. Uvidíme, jestli přetaví duatlonové úspěchy i v ty triatlonové.

Jak a kdy jsi začal s triatlonem? Které sporty jsi dělal předtím?

K triatlonu jsem se dostal přes duatlon, který dělám od roku 1996. Vždy jsem si ale několikrát ročně odskočil i na nějaký ten kratší regionální závod v triatlonu. Závod ČP jsem zkusil až v roce 2001, kdy jsem se přes zimu docela věnoval plavání. Před rokem 1996 jsem nijak závodně nesportoval, pokud nepočítám gymnastiku nebo házenou na základní škole. Co se týče ostatních sportů, baví mě všechno, co jsem kdy vyzkoušel.  A to je téměř všechno, vzhledem k tomu, že mám vystudovanou tělesnou výchovu a sport.

Co je tvou profesí a jaká je tvoje rodinná situace? Jak do svého života vměstnáváš triatlonový trénink?  

Pracuji u policie v oddělení informačních technologií. Mám klasickou osmihodinovou pracovní dobu. S manželkou Blankou máme dvě děti ve věku 3 a 4 let. Skloubit trénink s prací jde poměrně lehce, vzhledem k tomu, že bydlím v Rokycanech a pracuji v Plzni. Valná část především běžeckých tréninků se tak může absolvovat na této trase. S rodinnými povinnostmi i radostmi už je to horší. Po doběhnutí (dojetí) se snažím být zbytek odpoledne s dětmi. V zimě je to náročnější, brzo se stmívá. Hlavně kolu bych potřeboval věnovat daleko více času.


Jak konkrétně vypadá tvůj současný trénink? Jedeš podle nějakého plánu, který ti někdo píše?

Trénink jde podle plánu, což obnáší průměrně hodinu do práce a hodinu z práce (běh nebo kolo). O víkendu brzo ráno běh, abych mohl být přes den s rodinou. Tréninky si vymýšlím sám dle momentální situace a dle dlouhodobého plánu. To naštěstí vyhovuje i tréninkovému sparingovi a svěřenci Honzovi Šnebergerovi, který se snadněji přizpůsobí a absolvuje se mnou většinu těžších běžeckých tréninků i téměř všechny plavecké.

Potkali jsme se na začátku sezony v Klínech na Krušnomanovi, kde jsi skvělým výkonem vybojoval stříbrnou medaili. To byl duatlon, tvoje excelentní partie. Kolik závodů v dlouhém triatlonu máš za sebou? Které byly tvé nejrychlejší?  

Jel jsem dva halfironmany v roce 2003 a jednoho - Czechmana v roce 2013. Časy jsou ovšem hodně špatné a spokojený s nimi rozhodně nejsem. Ironmana jsem jel prvního a zatím i posledního v loňském roce v Otrokovicích. Vzhledem k tomu, že šlo o premiéru, času 9:32 si vážím.

Začátek loňské sezony ti vyšel perfektně. Jak se ti dařilo pak v dalších závodech?

Sezonu hodnotím jako průměrnou. Hlavně v půlkách se mi nedařilo. Na Czechmanovi jsem byl po nemoci a byla mi tam ukrutná zima. Na srpnovém Pilmanovi mne pro změnu zastavil technický defekt. Duatlony mi víceméně vyšly. Druhá místa za Petrem Vabrouškem na Krušnomanovi a za Přemkem Švarcem na MČR v krátkém duatlonu mluví sama za sebe. Ovšem jak už jsem zmínil před chvílí, zřejmě nejvíce jsem spokojen se slušným umístěním na Ironmanu v Otrokovicích (7. celkově a 1. v kategorii).


Mezi triatlonisty patříš mezi nejrychlejší běžce a často proháníš i běžce-specialisty. S během jsi začínal. Kdy to bylo a jak na toto období vzpomínáš?

Na běh jsem se začal soustředit v době, kdy u nás zanikl Český pohár v duatlonu, což bylo někdy v roce 2006. V zimě jsem pouze běhal a cyklistika přišla na řadu až s příchodem přívětivějšího počasí v květnu. Teprve loni v zimě jsem přidal trochu kola a plavání.

Na regionálních závodech jsi téměř vždy na medailových pozicích. Daří se ti i na větších akcích typu PIM závodů. Který tvůj výsledek tě potěšil nejvíc?

V běhu je zřejmě můj největší úspěch 2. místo mezi českými závodníky na pražském půlmaratonu a s ním dosažený čas 1:08:40 (celkové  18. místo, rok 2003). Za zmínku ještě stojí tuším dvě 5. místa na MČR v maratonu v Praze. Z loňských závodů mohu vyzdvihnout například jarní desítku v Pečkách a krásný čas 32:30.


Od duatlonových úspěchů vede cesta k těm triatlonovým přes zlepšení plaveckých výkonů. Pracuješ na tom teď přes zimu?

Více zapracovat asi nelze. Den má bohužel pouze 24 hodin, ale několikrát týdně plaveme v naší většinou dvoučlenné tréninkové skupině a snažíme se nic nepodcenit. Zatím se daří, kvalitní kilometry naskakují. Modlím se, abych se ještě na stará kolena zlepšil.

Pomalu nazrává čas si začít plánovat závodní diář 2014. Jak to vypadá u tebe? Jaký máš cíl?

V dubnu bych chtěl jet na ME v duatlonu, který se odehrává na mě příznivých tratích 15-60-7,5. Dále se budu chystat na Czechmana a možná na jednoho nebo oba železňáky ze série ČP Ford Czechman Tour. Cíle si raději žádné nedávám, nechám se překvapit. Ovšem co se týče běžeckých závodů, rád bych na podzim konečně stlačil maratonský čas pod 2:30. Již pětkrát jsem zaběhl pod 2:32.

Čím tě triatlon upoutal a co tě žene kupředu?

Na triatlonu se mi líbí hlavně to, že se jedná o jeden z nejnáročnějších a komplexních sportů. V současnosti mě motivuje především tréninkový svěřenec. Na kole a v plavání mi dává docela zabrat, tak mu to vždy vracím při běhu. Snad se to odrazí na výkonnosti nás obou.

Zimní triatlonová přestávka je dlouhá. Jak se těšíš na závody?   

Na závody se moc těším! Hned z kraje sezóny se chystáme na Ironman South Africa. Ovšem já sám jen jako trenér a pozorovatel ze „zimy domova“. Sparing, svěřenec a kamarád v jedné osobě se tam pokusí vybojovat Havajský slot. V této chvíli jsem rád, že se tam nebudu muset trápit i já.


 

Hodnocení:
Přečteno 1000x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland