Letos chci po šesti letech znovu na start IM, snuje své plány Eva Nováková Potůčková

7.01.2014 -
Dvojnásobná maminka a jedna z nejlepších tuzemských dlouhotraťařek Eva Nováková Potůčková si v loňské sezoně střihla několik halfironmanů u nás a přilehlých zemích. Jen vyjímečně se nepostavila na medailové podium. V zimním přípravném období se soustředí na vylepšení běžecké formy a chystá comeback na ironmanské kolbiště. Více v našem rozhovoru.

Jak hodnotíš své závodní výsledky v uplynulé sezoně?  

Samozřejmě, že jen pozitivně. Protože v létě nebyl dceři ani rok, měla jsem původně startovat v jen pár závodech v ČR. Postupně během léta se forma vracela, a tak jsem nakonec odzávodila i několik závodů v zahraničí. Nakonec to byla převážně stříbrná sezóna.

Kde všude jsi startovala?  

Absolvovala jsem několik závodů ČP v olympijském triatlonu. Ze seriálu dlouhého triatlonu to byl Krušnoman a půlky Czechman a Pilman. V zahraničí pak půlky v Chiemsee, Obertrumu, Littschau, Walchsee a Gerardmere. Jak tak koukám, nakonec to bylo docela dost závodů..

Z čeho jsi měla největší radost?

Úplně nade vše nemohu vyzdvihnout žádný závod, přeci jen to bylo do top formy  celé léto ještě daleko. Ale docela se mi povedl závod v Chiemsee, který jsem absolvovala s antibiotiky proti zánětu a pak MČR v olympijském triatlonu na Lipně. Tam jsem byla trochu překvapená z toho, že i se svojí těžší postavou jsem do těch kopců jezdila docela dobře, a na výkon v běhu to pak nemělo žádný vliv.


S čím ses naopak nejvíc potýkala?

Nejobtížnější pro mě bylo každé předzávodní ráno. S dvěma tak malými dětmi je to občas náročné. Stihnout všechny jejich ranní procedury včetně mé přípravy na závod. Myslím, že není závod, který by se mi nepovedl vinou fyzické nepřipravenosti. Ale jsou dva závody, které se mi nepovedly kvůli technickým problémům s kolem. V Littschau mi dvakrát spadl řetěz v netěžším stoupání, musela jsem pokaždé zastavit a řetěz rukou nahodit. Nakonec jsem jen o devět vteřin nestihla doběhnout pozdější vítězku. 

A ten druhý závod? 

Ve Walchsee jsem byla z ranního nepřetržitého deště a pláče dětí tak rozhozená, že jsem už nepřekontrolovala, jak mám nafouknuté kolo (celou noc stálo v depu) a jela na hodně podhuštěném předním kole. To bylo fakt deprimující. Ostatní kolem mne jezdily jak na motorce, a já jsem se jakoby bořila v asfaltu.

Jak se ti daří povinnosti mateřské a pracovní kloubit s těmi triatlonovými? Jak velkou roli v tom všem hraje tvůj manžel, kterého vídáme často s tebou na závodech? 

Myslím, že se to nakonec vše zvládlo. Některý den byl náročnější, a říkala jsem si, že jsem fakt blázen, když to chci vše stihnout. Jiné dny byly pohodové a doma bylo vše poklizeno a navařeno. Člověk musí hodně věcí organizačně promýšlet a zařizovat dopředu, protože na poslední chvíli se vždycky něco dalšího, co je třeba urgentně řešit, najde. Teď se skutečně řídím heslem "Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek." Občas, když něco dodělávám pozdě večer na počítači, mne manžel posílá do postele, abych ráno nezaspala na ranní plavání. Myslím, že mne dostatečně zná a chápe, že hodně práce ke mně asi prostě patří. Nedokážu zůstat nečinná ani hodinu, takže pokud bych měla méně práce nebo tréninku, stejně bych ten čas věnovala jiné aktivitě.


Podle jakého klíče si volíš závod, na který pojedeš? Máš nějakou „srdcovku“ a naopak závod, který fakt nemusíš?

Všechny závody, které se odehrávají v přírodě, mám ráda. Bydlím ve městě, takže kdekoli mimo město zároveň i relaxuji. To znamená, že závody ve městě (zvlášť s otočkami na kuželech) opravdu moc nemusím.

Popsala bys svou pracovní pozici na triatlonovém svazu?

Moje pracovní pozice na ČTA nese název Koordinátor neolympijských "tlonů". Mým úkolem je péče o závodníky duatlonu, zimního triatlonu, dlouhého triatlonu, terénního triatlonu a aquatlonu, nejen o reprezentanty kategorie Elite, ale i kategorie Age  group. S tím je spojeno zajištění akcí typu ME, MS atd. Dále se jedná o administrativní práci, která tolik vidět není, ale je každoročně nezbytná. Jsem ráda, že se péče o závodníky zlepšila. Doufám, že i sami závodníci cítí, že je zde určitý posun vpřed.

Jak z této pozice hodnotíš uplynulou sezonu?

Letošní sezónu bych hodnotila jako jednu z nejlepších. Medaile přivezli závodníci z ME a MS v zimním triatlonu, terénním triatlonu i kvadriatlonu. Pódiových umístění v kategorii Elite i Age group bylo opravdu hodně, a je potřeba si uvědomit, že se většinou jedná o starší ostřílené závodníky, kteří se tomuto sportu věnují dlouhou dobu vedle svého civilního povolání. Je nutné si jejich výkonů a výsledků vážit, protože oni tady nebudou věčně a nejsem si jistá, zda v dohledné době za ně najdeme kvalitní náhradu z řad těch mladších. 


Jak bude vypadat tvoje zimní tréninková příprava?

Po skoro dvouměsíční pauze, při které jsem se snažila doléčit bolavé koleno (asi se mi to stejně nepodařilo), jsem se pozvolna zase pustila do tréninku. Testy na FTVS mi ukázaly několik slabin a to znamená, že se zaměřím v první řadě na jejich zlepšení. V plánu mám hlavně trénink běhu ( pořád věřím, že se v něm ještě zlepším) doplňovaný plaváním, jízdou na trenažeru a posilováním. Pro zajímavost jsem nahlédla do tréninkového deníku z loňska, dobře jsem se pobavila a psychicky povzbudila, protože mám opravdu velký náskok. Tak snad si alespoň nějaký udržím až do závodů.

Jaký cíl sis vytyčila pro sezonu 2014?

Jeden cíl, přání mám. Ráda bych se po šesti letech postavila na start plného IM a vytvořila si osobák.

Jaké je tvé novoroční poselství pro čtenáře Etriatlonu?

Všem bych ráda popřála především pevné zdraví. S tím pak souvisí i možnost kvalitněji trénovat. Važte si každého tréninku, který můžete absolvovat, a nezapomínejte, že s úsměvem a motivací jde všechno snáz. Ať se vám splní všechna přání a sny, nejen ve sportu, ale i ve vašich osobních životech!

 

Hodnocení:
Přečteno 675x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně