Zase budu trochu méně trénovat a víc závodit, plánuje si Vabroušek sezonu 2014

30.12.2013 -
Letošní ironmanské tažení světem triatlonu si Petr okořenil několika medailemi a umístěními v Top Ten. Normálním smrtelníkům by to vrchovatě stačilo, ale on si k tomu naložil ještě Beskydskou sedmičku či Ice ultra marathon na Antarktidě. Teď tráví tradiční vánoce na rodinné plavbě v Turecku a za tři týdny jede obhajovat na IM Israel. Co předvede čerstvý čtyřicátník v příští sezoně? Podle svých slov má rezerv stále hodně..

Další triatlonová sezona je u konce. Stihl jsi toho objezdit až neuvěřitelně mnoho. Jak tento sportovní rok hodnotíš?  

Určitě jako vydařený. Na tratích se daří, děti nám dělají radost, užívám si život i sport. 

Těsně před odletem na IM Florida sis nešťastně zlomil ruku při jízdě na segwayi. Krátce na to jsi absolvoval ledovou výzvu na Antarktidě. Je ruka v pořádku? 

Naplánovanou kontrolu i rehabilitace jsem zmeškal neplánovaně prodlouženým pobytem na Antarktidě a po příletu byly jiné priority. Zvolna ruku rozhýbávám a posiluji. Věřím, že v příští sezoně nebudu pociťovat žádné následky.  

Letos si opět posbíral mnoho medailových podií. Dá se jmenovat jeden úspěch, který předčí ty ostatní?  

Těžko říct, nesestavuji si žádné podobné žebříčky. Potěšil úvod sezony, kdy jsem vyhrál hodně těžkého Isramana, tradičně nabité léto s obhajobou na Moraviamanovi, Bigmanovi i Slovakmanovi, stejně jako úspěšná kvalifikace na Havaj. Na běžeckých tratích jsme se Zbyňkem Cyprou vyhráli seriál Horské výzvy a opět skončili těsně druzí na MČR v horském ultramaratonu. Na závěr sezony se mi podařilo vyhrát Chřibský maraton, maraton a 100km na Antarktidě a v českém rekordu nakonec i maraton na běhátkách v Českých Budějovicích.


Jsou někde rezervy, na kterých budeš v tréninku pracovat? Mrzí tě z letoška něco, dalo se někde zajet lépe?

Rezervy jsou vždy a jejich spousta, kdyby nebyly, nemělo by smysl se o něco v přípravě snažit. Největší cítím v plavání, na kole i v běhu. I na depech by se dalo zapracovat, čím jsem starší, tím jsem pomalejší. Že by mne ale něco vyloženě mrzelo, to ne. Pokaždé jsem se snažil o co nejlepší výsledek.  

Tomáš Bednář mi jednou vyprávěl, že když jste jeli spolu na závody ve Francii, tak byl až konsternovaný z toho, jak jsi měl všechno perfektně nachystané. Výživa, doprava, ubytování, logistika, materiál, atd. Při tak velkém množství závodů, které každoročně absolvuješ, musí být někdy dost náročné všechno skloubit, ne?

Beru to jako cvičení z managementu a logistiky. Zorganizovat starty na 10 Ironmanech po světě plus dalších 30 závodů doma, dá občas zabrat. Je ale fajn, když se ke mně někdo přidá a zařizuji to pro více lidí. Cítím se pak užitečnější a vždy je pak víc srandy. 

Letos ses přehoupnul přes čtyřicítku, což pro ironmana ještě není žádný věk, ale přeci. Přemýšlíš někdy o tom, co budeš dělat, až pověsíš profi triatlon na hřebíček? 

Moc to zatím neřeším, i když je mi jasné, že do padesáti za profíky závodit nebudu. Mám zastoupení SLS3 a Blue Seventy pro ČR a SR, trénuji pár svěřenců, konzultuji a vypomáhám v některých oblastech svým sponzorům. Jak ubude tréninku a závodů, přibude těchto činností.


Nebýt zlomené ruky před IM na Floridě, mohli jsme být svědky zajímavého souboje mezi tebou a Filipem Ospalým. Co říkáš na jeho famózní premiéru pod 8 hodin? 

Filipův výkon na Floridě je absolutní bomba. Škoda, že jsem nemohl být u toho kvůli té zlomené ruce týden před závodem. Měli jsme spolu domluvený homestay a společné vyladění formou tradičního gaučinku. Filip jen potvrdil svůj vývoj od světové špičky na krátkém triatlonu přes ten střední až po dlouhý. Jeho mnohaletý systematický trénink nese své ovoce. Kdo by to byl čekal od kluka, se kterým jsem se před 20 lety honil na brněnských a blanenských pouťácích. Motivace je to pro mne určitě, můj předešlý rekord už byl 14 let starý a chtělo to trochu průvanu! 

Nadějný triatlonista David Jílek se připravuje pod tvým trenérským vedením. Máš ještě další borce v péči? 

Ano, aktuálně mám další tři. Všichni se specializují na Ironmany. 

Kolem vánoc tradičně opouštíte chladné české území a podnikáte rodinnou plavbu po mořích. Nejinak je tomu i letos. Jak se máte? Dá se i potrénovat?

Ano, plavíme se vždy všichni a moc jsme si tento způsob dovolené oblíbili. Člověk se plaví světem v pohodlí své kajuty s krásným výhledem na moře a all inclusive cateringem. Každý den se vylodí na celodenní výlet jen s batůžkem někde jinde. Když si ráno přivstanu, dá se po 600m dlouhém okruhu na palubě se záchrannými čluny i krásně zaběhat. Před večeří zase po celodenním výletě vytočím nohy na trenažeru v perfektně vybavené posilovně. 

Co máš v plánu do sezony 2014?

Ševče, drž se svého kopyta. Budu zase o něco méně trénovat a zase o něco více závodit. Začnu pokusem o obhajobu na Isramanovi 17. ledna. 


Existuje ještě někde v tvé mysli triatlonový sen, který čeká na svou realizaci? 

Je spoustu krásných závodů. Třeba Norseman 2011 jsem měl už napůl domluven, ale účast jsem zrušil kvůli očekávanému narození Věrušky. Stále se také objevují nové závody. Lákají mne spíše náročnější tratě. 

Co popřeješ čtenářům našich webových stránek?

Samozřejmě hodně zdraví a pohody v životě i ve sportu.

 

 


Hodnocení:
Přečteno 1302x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland