Rozhovor s triatlonovým párem Vykoukalová-Křivánek po IM Florida

11.11.2013 -
Simona s Pepou patří mezi dvojice, pro které hraje triatlon důležitou roli v jejich vztahu. Podobně jako třeba u vítězky IM Hawaii Mirindy Carefrae a Tima O´Donnella, manželů Heather a Trevora Wurtele nebo našich Venci Franckeho s Petrou Hostinskou nebo Tomáše Miky s Veronikou Haluzovou. V následujícím dvojrozhovoru vyprávějí o svých zážitcích z IM Florida, bilancují uplynulou sezonu a spřádají další plány na svou pouť ironmanským světem.

Proč padla vaše volba zrovna na IM Florida?

Chteli jsme absolvovat nějaký Ironman ještě letos na podzim. Rozhodovali jsme se mezi Floridou a Arizonou. Nakonec vyhrála Florida, kam jsme se vydali společně s Pepou Svobodou. To byla záruka, že bude sranda. Kdo ho zná, tak ví. o čem mluvíme.

Jak jste byli spokojeni s tréninkem na tento závod?  Jak jste ladili na místě činu?

Počasí nám na trénink přálo, a tak jsme odtrénovali to, co jsme měli v plánu. Předstartovní vyladění probíhalo spíše odpočinkově lehkým plaváním, cyklistikou, klusem a pobytem ve vířivce.

Co vaše ambice? V jaký čas, případně umístění jste doufali?

Do závodu jsme šli s tím, že si chceme oba dva zajet osobák na ironmanské trati.

Jak se vám závod vydařil? Plaveckou část nepříliš zdatným plavcům komplikovaly velké vlny a v televizi to někdy vypadalo jako bodysurfing místo plavání. Cyklistika byla extrémně rychlá, což dokládá i rekord Andrew Starykowicze. Co vedro na maratonu?

S výkonem jsme oba dva celkem spokojeni. Plavání ve vlnách bylo docela nepříjemné, především překonání bodu zlomu, který jsme museli zdolat dvakrát. Na cyklistice ani jeden z nás neměl žádnou krizi. Já jsem si ji doslova užívala, jelo mi to jako nikdy, a také mi neskutečně rychle utekla. V závěrečném běhu jsem se bohužel dost trápila a bojovala sama se sebou téměř po celou dobu. Můj výkon na běhu mě docela zklamal. Pepa žádnou výraznou krizi na běhu neměl, i přes všechnu snahu však začal ke konci zpomalovat a neudržel chtěné tempo. Tím se mu rozplynuly myšlenky na to jít závod pod devět hodin.

Co se vám honilo hlavou při náběhu na cílový koberec?

Pepa byl nejdříve trochu zklamaný, že se mu nezadařilo pokořit hranici devíti hodin, ale po chvíli měl však radost, že má letošní dlouhou sezónu za sebou a může konečně odpočívat. Já jsem byla ráda za čas pod deset hodin, a že můžu konečně padnout k zemi..

Filip Ospalý tam zajel neskutečný závod, ve své premiéře zdolal hranici osmi hodin, bral bronz a stanovil nové české maximum. Co říkáte na jeho výkon? Měli jste možnost s ním mluvit hned po závodě?

Filipa jsme sledovali a povzbuzovali i v průběhu závodu, když jsme se míjeli na trati. Tušili jsme, že zajede dobrý čas a pokud nebude mít žádnou krizi, věděli jsme, že bude na bedně. Časem pod osm hodin nás hodně překvapil. Je to borec!

Jak jste si užili závodní atmosféru v teple Floridy? Co říkáte na tratě jednotlivých disciplín?

Atmosféra závodu byla pěkná, ale nutno říci, že nemá na Kalmar nebo Klagenfurt. Plavání bylo pěkné, v den závodu byly ale vlny, které plavání hodně ztížily (druhý den bylo moře rovné jak zrcadlo). Cyklistická trať vedená v jednom okruhu byla úplně jiná, než co jsme doposud zažili. Pěkná příroda, dlouhé roviny a až na 20ti kilometrový úsek na kvalitním asfaltu. Běžecká trať po asfaltu ve dvou okruzích nebyla ničím vyjímečná.

Zůstali jste tam ještě pár dní po závodě? Jak jste odpočívali?

Na Floridě jsme strávili ještě několik dní po závodě a procestovali okolí. Zážitky jsme umocnili návštěvou většiny místních fastfoodů..

V letošní sezoně jste si naložili pořádnou porci půlek i celých ironmanů. Jak ji hodnotíte s krátkým časovým odstupem?

Tato sezona pro nás byla ve znamení cestovaní na větší počet závodů, než obvykle. Na žadný ze závodů jsme se nijak cíleně nepřipravovali. Laděni probíhalo až na poslední závod na Floridě. Získali jsme spoustu zkušeností, které snad v budoucnu využijeme. Máme také hromadu nádherných a nezapomenutelných zážitků.

Co vy a IM Hawaii?

Havaj nás laká, ale je pro nás finančně nereálná. O slot se pokoušet nebudeme. Když jsem si letos porovnala časy ve své age group, tak bych na většině závodů byla na stupních vítězů a slot bych získala.

Jakou roli hraje triatlon ve vašem vztahu?

Triatlon je naše společná zábava a příjemné trávení volného času. Trénink na dlouhý  triatlon je časově náročný a kdybychom neměli tuto zálibu společnou, asi bychom se moc neviděli.

Pomalu přichází čas plánování další sezony. Jakou metu si stanovíte pro další rok?

Pepa řekl, že dokud nezajede Ironman pod devět hodin, tak s ním neskončí. Já bych se ráda dostala pod 9:30. Triatlon je možné dělat i do pozdního věku, takže budeme závodit dokud to půjde.