Pocity na Alii drive nikdy nezapomenu, říká po loňské ironmanské premiéře Čechoameričanka Jana Richtrová

17.09.2013 -
Do Ameriky odjela před čtrnácti lety na stipendijní pobyt jako nadějná hráčka basketbalu. Dneska pracuje jako produktová manažerka v Bostonu a z basketbalu přesedlala na triatlon. Na srpnovém Timberman triathlon 70.3 se objevila v Top Ten. Vloni ochutnala nezapomenutelnou atmosféru světového mistrovství v Koně a jak říká, nebyla tam rozhodně naposledy. Pod vedením kouče Jorge Martineze je na cestě nelehké mise s názvem JCM: Plavat jako Julia Dibbens, jet na kole jako Chrissie Wellington a běžet jako Miranda Carfrae. Z důvodu Janina čechoameričanství je rozhovor v dvojjazyčné verzi.

Tvojí sportovní doménou byl od dětství basketbal. Od tohoto sportu je k triatlonovým disciplínám celkem daleko. Kdy a čím tě oslovil triatlon?

You have been playing basketball for many years. This sport is very different from the triathlon. When and how did you decide to try triathlon race?    


Po skončení vysoké školy v USA jsem zároveň skončila s basketbalem, který jsem hrála nepřetržitě od třetí třídy základní školy. Protože mám ráda pohyb, začala jsem záhy běhat a chodit do tělocvičny – spinning, trochu posilování atd. Před čtyřmi roky mi nabídla kamarádka, jestli bych s nimi nechtěla chodit na triatlonový trénink. Jelikož jsem člověk, který rád zkusí něco nového, souhlasila jsem. Na tréninku jsme zjistila, že neumím dobře plavat, ale potěšilo mě, že můžu při závodě plavat jakýmkoliv stylem, a ne jenom kraulem (myslela jsem si, že mě vytáhnou z vody, když mě uvidí plavat prsa a budu diskvalifikována). I přes tuto skutečnost jsem si řekla, že triatlon zkusím. Můj první triatlon byl sprint triatlon v květnu roku 2009, kde se mi zázrakem podařilo vyhrát moji věkovou kategorii, a to byl můj triatlonový začátek. V témže roce jsem ještě absolvovala další sprint triatlon a dva olympijské triatlony. V roce 2010 jsem se zúčastnila mého prvního 70.3 a pak jsem začala spolupracovat s trenérem Jorgem Martinezem (E3 Training Solutions). Triatlon mě oslovil svou pestrostí a hlavně fyzickou i psychickou náročností. Je to sport, kdy se výsledky dostaví po delším časovém období náročných tréninků.

 

After college, I was a little bit burnt out from basketball. I took some time off, but being an athlete my entire life, I couldn’t stay “lazy” for long. I joined a gym, and I worked out to stay in shape. I ran on the treadmill, I took spinning classes, and I lifted weights to mainly just feel good but I missed the competition.  It was 4 years ago when one of my coworkers asked me to join her team for a triathlon practice. I agreed, even though I didn’t know how to really swim, but I ran on the treadmill, I took spinning classes and I rode a mountain bike when I was younger so I figured why not give it a shot! Once I figured out that I don’t just have to swim freestyle during the swim portion (and other strokes were permitted), I stopped freaking out because I could breastroke my way back to the beach if needed. Yes, I spent a few months of swimming thinking that if I swam any other stroke besides freestyle that I will get pulled out of the water and be disqualified. I did my very first triathlon - sprint race in May 2009, won my age group, and my competitive spirit has been reborn. I fell in love with triathlons, and that year completed another sprint, and two more Olympic distance races. I had a blast, and in 2010, I did my first 70.3 and really caught the triathlon bug. I hired a coach (Jorge Martinez – E3 Training Solutions), and we have worked together ever since. I really love triathlon because of the variety (on any given day you can be swimming/running or biking/running etc.), and I really like the challenge it offers whether it be physically or mentally both of which can be translated into our daily lives. Nothing in triathlon happens overnight and I really enjoy the process, and the benefits that consistency brings!   

Závodila jsi někdy také v Čechách?

Have you ever started in the triathlon race in the Czech republic?


V ČR jsem v triatlonu nikdy nezávodila, Když jsem žila v ČR, tak jsem ani nevěděla, co triatlon je. Ale jednou bych určitě chtěla doma závodit.

I did not race triathlons in Czech. I didn’t even know what triathlon was back then. My athletic career revolved around basketball, and I couldn’t imagine my life without it. I would love to compete on my home soil one of these days though for sure!


Co bylo tvým důvodem přestěhovat se do Států? Máš v plánu se tam usadit natrvalo?

What was you reason to move to the States? Are you going to settle down there?

Po skončení Sportovního gymnázia Praha 10 - Přípotoční, jsem dostala nabídku na roční basketbalové stipendium do USA. Viděla jsem to jako příležitost získat zkušenosti v basketbalu a zdokonalit se v angličtině. Původní roční stipendium mi bylo postupně  prodlužováno, až jsem v USA vystudovala vysokou školu a získala postupně zajímavé zaměstnání. V USA ( Boston,MA ) žiji již 14 let a už je to můj druhý domov.

While in my last year of high school, I was offered a basketball scholarship from one of the colleges in the U.S. I saw it as an opportunity to not only continue to play basketball and gain overseas experience in a sport that I had loved but also as a way to improve and really master the English language. Little did I know that 14 years later, I would still reside in the U.S. and it would become my second home. I live/work in Boston, MA but my family lives in Czech.  

Jaké máš tréninkové podmínky?

Could you describe your training condition?


Podmínky v USA jsou ale velmi dobré. Jsem členem elitního týmu E3 Training Solution a třetím rokem je mým trenérem Jorge Martinez. Můj tréninkový plán je přizpůsoben mému zaměstnání, sportovním cílům a mým možnostem. Proto je kvalita tréninku důležitější než kvantita. Mimo sezónu trénuji průměrně 12 hodin týdně, v sezóně asi 15-16 hodin týdně.

The opportunities here are definitely endless. I am part of E3 Training Solutions Elite team, and have worked with the same coach (Jorge Martinez) for 3 years now which is when I really started to take triathlon seriously. I do have a full time job, so time management is definitely key and this is where having a coach really comes in handy. I have a great relationship with my coach, and he builds my program based on my individual needs, goals and limitations. My program allows for flexibility depending on my work schedule, and the stresses of everyday life because as a driven individual, I would most likely swim/bike or run myself into the ground. I have definitely learned that more is not always better! In the “offseason” I don’t train more than 12 hours a week on avg., while in racing season I average around 15 – 16 hours a week. My training program is about quality and not quantity, and it has really been working for me very well!Vloni jsi dala svého prvního ironmana. A rovnou v triatlonové mekce na Havaji. Musel se to být obrovský zážitek, ne?

You finished your first ironman in Kona last year. It must have been a great experience.   

 

Hawai byla neuvěřitelná a už se nemůžu dočkat, až se tam vrátím. Byla  to zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. Byl to nejenom můj první IM, ale také můj první maraton. Závod jsem dokončila s „úsměvem“. To, co jsem cítila, když jsem běžela po ulici Alli do cíle, nikdy nezapomenu. Ani nevím, jak tyto pocity popsat. Nikdy jsem nebyla na olympiádě, ale cítila jsem se, jako když reprezentuji Českou republiku na olympiádě v triatlonu.

I absolutely LOVED Kona, and cannot wait to go back! It was an experience that I will never forget! It was my first ironman, as well as  my first marathon, and I loved every minute of it (well maybe not every single minute), but I finished with a HUGE smile on my face, and the feeling I had coming down Alii’ drive and crossing that finish line is one I will never forget, and really hard one to explain! I have never been to the Olympics, but I felt like I was at the Olympics of triathlon representing Czech.

Na nedávné “půlce” Timberman triathlon 70.3 jsi opanovala svojí věkovou skupinu a celkové osmé místo je skvělý úspěch. Jak se ti závodilo?

You achieved the best result in your age group and the eight place in the overall in Timberman halftriathlon race. How was it for you?


Při závodě Timberman 70.3 (18.8.2013) jsem dosáhla času 4 hodiny a 39 minut. Byla jsem spokojená. Když hodnotím jednotlivé disciplíny, tak vím, že mám ještě rezervy, které se mi při závodě zatím nepodařilo uplatnit tak, jak bych chtěla. Doufám, že v dalších závodech se mi to podaří. Plavání se mi nepodařilo, jak jsem chtěla. Cítila jsem se docela dobře, ale nebyla jsem schopna se dostat do dobrého rytmu. Hodně na něm pracuji a věřím, že se to brzy změní. Na kole to bylo OK, i když jsem už trošku cítila nohy a tak jsem jela na nižší hranici svých možností. Při běhu byly nohy v pohodě, ale bohužel jsem podle svých představ a možností  nezvládla posledních pět kilometrů.

If anyone told me 3 years ago that I would go 4:30 in a 70.3 distance race, I would think they were crazy, so clocking 4:39 at Timberman this past weekend was absolutely awesome! When breaking it down by each individual discipline however, I know I am capable of so much more! I had a very average swim, which really does not reflect the time/effort I have been putting into swimming, but I am confident that will soon change. I felt fine, but I just wasn’t able to get into a good rhythm. My bike was excellent although I rode at the lower end of my power in hopes of running well off the bike. The run is where I have made the most strides this year, but I have yet to be able to show that in a race. My legs felt good but not great, and I fell apart in the last few miles of the run so the search for the perfect day continues and the fire in my belly has never been stronger!


 

Na kterých závodech jsi letos byla a jak se ti dařilo? Co máš ještě v plánu?

Which races did you in this year so far? Any plan for the rest of the season?


Rev3 Quassy 70.3 – 1st Age Group, 2nd Overall Amateur
Patriot 70.3 (local race) – 1st Overall Female
Mass State Olympic Distance Triathlon – 1st AG, 4th Overall Amateur
Timberman 70.3 – 1st AG, 2nd Overall Amateur, 8th Including Pro’s

Také jsem v letošním roce dokončila několik běžeckých závodů a můj největší úspěch byl půlmaraton v čase 1 hodina 27minut. 

I have also done a few running races leading up to the triathlon season setting a new half marathon PR of 1:27.

Do konce roku mám v plánu absolvovat ještě tyto dva závody
Rev3 Anderson v South Carolina - 13.října
letošní sezonu ukončím v Cozumelu - Cozumel IM - 1.12., kde mým cílem je se kvalifikovat na  IM Hawai 2014.   

I have Rev3 Anderson in South Carolina coming up in October, and I will end the year with Cozumel IM on December 1st with the goal of punching my ticket for Hawaii 2014.

Přemýšlíš o profi triatlonové kariéře? Čeho bys v tomto sportu ráda dosáhla?

Have you ever thought about PRO triathlon career? What is your goal in triathlon?

Lhala bych, kdybych řekla, že jsem o tom nikdy nepřemýšlela. Dokud se ale nezlepším v plavání a běhu, tak mezi profíkama nemám co dělat. Kromě toho mám cíle, které chci dosáhnout i jako amatér. Mám velké sny. V příští sezoně bych chtěla vyhrát na MS 70.3 v Mt. Tremblant v Kanadě a na IM na Havaji.

I would lie if I said I didn’t think about it, but until I improve my swim/run, I have no business of even contemplating it. Plus I have some goals I want to accomplish as an age grouper first.  I dream big! I want to win both the 70.3 World Championships in Mt. Tremblant, Canada and Ironman Hawaii as an amateur next season.

Sleduješ triatlonové dění u nás? Kdo z Čechů tě v poslední době zaujal?

Do you know about the triathlon races in the Czech republic this year? Is there any Czech triathonist you admire?   


Petr Vabroušek! Opravdu velký závodník. Protože vím, co tento sport obnáší, obdivuji ho, kolik je schopen absolvovat za rok závodů. Mezi ženami sleduji Lucii Zelenkovou a Radku Vodičkovou.

Petr Vabrousek is the first person that comes to mind. The number of races he completes every year is unbelievable and hard to comprehend. He really is a machine! On the women’s side, I mainly follow Lucie Zelenkova, and Radka Vodickova.


Janin blog: http://czechchick15.blogspot.cz/

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 1139x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.