Vabroušek závodí víc než týden v kuse...

7.12.2006 -
Zlín – Rekordní rok má za sebou triatlonista Petr Vabroušek. Se závodním číslem na paži, na hrudi nebo na zádech absolvoval 75 kilometrů ve vodě, asi 3000 na kole a 750 při běhu. To je asi 170 hodin, tedy 7 celých dní.
„Tělo i hlava to snášejí dobře, což je pro podobný systém naprosto nezbytné,“ říká 33letý železný muž, člen Author Titan teamu. „Ale dovedu si představit ještě víc závodů. Jen nechci být bez rodiny.“

Označení termínem pro člověka mimořádné odolnosti a vytrvalosti je v jeho případě pouze jemnou zdrobnělinou. Takovým číslem v tak vysoké intenzitě zatížení se nemůže chlubit patrně žádný jiný sportovec na světě.

K tomu připočtěte tisíce nalétaných kilometrů napříč časovými pásmy. A kancelář v notebooku, neboť sám se stará o veškeré sponzory a finance.

Naposledy si užil vítězství minulý víkend v Subic Bay na Filipínách. Pod stromy obsypanými netopýry a makaky, vrhajícími se na občerstvení závodníků. Cestoval tam na rozdíl od některých soupeřů, obávajících se hrozby hurikánu.

A potvrdil tak pozici jedničky světové série v dlouhém triatlonu. Experti mávnou rukou: No, účast na ní je prachbídná.„Absolutní úroveň jednotlivých závodů se liší, ale na vyloženě slabý nenarazíte už nikde,“ krčí rameny Vabroušek.

Dlouhé triatlonové distance se stávají čím dál větší výzvou pro tisíce lidí po celém světě. „Závodů přibývá, stejně jako startujících a sponzorů,“ potvrzuje Vabroušek.

Světová série i šampionát pod hlavičkou světové federace ITU ale mají stále nižší prestiž než „komerční“ série Ironmana. A spolupráce leží v nedohlednu.

Jenže pozice havajského Ironmana zůstává pořád neotřesitelná – stejně jako tenisového Wimbledonu nebo cyklistické Tour de France. Jenom tam se sejde kompletní špička.
Ale právě tady Vabroušek podruhé za sebou neuspěl. Tentokrát vinou pádu na galusce. „Jinak to byla jedna z mých nejlepších sezon.“

Po osmi letech neuvěřitelné zátěže se Vabroušek, bratr veslařského mistra světa lehkých vah Michala, necítí vůbec unavený. „Hodně závodů pro mě znamená také hodně odpočinkových dnů. A nejvíc si oddychnu v letadle,“ směje se vystudovaný inženýr.

Recept na nezničitelnost? „Silná imunita a pravidelná posilovna.“

V prosinci chtěl trochu lyžovat, neboť už v lednu ho čeká další Ironman – na Novém Zélandě. „Neplánuju. Závodit budu, dokud mě to bude bavit. A živit. Těžko bych hledal práci, která by mi umožnila tolik času trávit s rodinou.“

Rok železného muže aneb Petr Vabroušek 2006
8 Ironmanů (3,8 – 180 – 42)
3 dlouhé triatlony (4 – 120 – 30)
6 středních triatlonů (1,9 – 90 – 21)
5 olympijských (1,5 – 40 – 10)
8 sprintů (0,75 – 20 – 5)
+ další jednorázové cyklistické a běžecké závody

Celkem závodních kilometrů
75 km plavání – 3000 km kolo – 750 km


Hodnocení:

Galerie

   

Přečteno 756x

Komentáře

Roční objem? Reagovat
Objem Reagovat
Kostka Ladislav Reagovat
jojo Reagovat
Užitečný sportovec ... Reagovat
Kolář Petr Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl