Vabroušek závodí víc než týden v kuse...
Označení termínem pro člověka mimořádné odolnosti a vytrvalosti je v jeho případě pouze jemnou zdrobnělinou. Takovým číslem v tak vysoké intenzitě zatížení se nemůže chlubit patrně žádný jiný sportovec na světě.
K tomu připočtěte tisíce nalétaných kilometrů napříč časovými pásmy. A kancelář v notebooku, neboť sám se stará o veškeré sponzory a finance.
Naposledy si užil vítězství minulý víkend v Subic Bay na Filipínách. Pod stromy obsypanými netopýry a makaky, vrhajícími se na občerstvení závodníků. Cestoval tam na rozdíl od některých soupeřů, obávajících se hrozby hurikánu.
A potvrdil tak pozici jedničky světové série v dlouhém triatlonu. Experti mávnou rukou: No, účast na ní je prachbídná.„Absolutní úroveň jednotlivých závodů se liší, ale na vyloženě slabý nenarazíte už nikde,“ krčí rameny Vabroušek.
Dlouhé triatlonové distance se stávají čím dál větší výzvou pro tisíce lidí po celém světě. „Závodů přibývá, stejně jako startujících a sponzorů,“ potvrzuje Vabroušek.
Světová série i šampionát pod hlavičkou světové federace ITU ale mají stále nižší prestiž než „komerční“ série Ironmana. A spolupráce leží v nedohlednu.
Jenže pozice havajského Ironmana zůstává pořád neotřesitelná – stejně jako tenisového Wimbledonu nebo cyklistické Tour de France. Jenom tam se sejde kompletní špička.
Ale právě tady Vabroušek podruhé za sebou neuspěl. Tentokrát vinou pádu na galusce. „Jinak to byla jedna z mých nejlepších sezon.“
Po osmi letech neuvěřitelné zátěže se Vabroušek, bratr veslařského mistra světa lehkých vah Michala, necítí vůbec unavený. „Hodně závodů pro mě znamená také hodně odpočinkových dnů. A nejvíc si oddychnu v letadle,“ směje se vystudovaný inženýr.
Recept na nezničitelnost? „Silná imunita a pravidelná posilovna.“
V prosinci chtěl trochu lyžovat, neboť už v lednu ho čeká další Ironman – na Novém Zélandě. „Neplánuju. Závodit budu, dokud mě to bude bavit. A živit. Těžko bych hledal práci, která by mi umožnila tolik času trávit s rodinou.“
Rok železného muže aneb Petr Vabroušek 2006
8 Ironmanů (3,8 – 180 – 42)
3 dlouhé triatlony (4 – 120 – 30)
6 středních triatlonů (1,9 – 90 – 21)
5 olympijských (1,5 – 40 – 10)
8 sprintů (0,75 – 20 – 5)
+ další jednorázové cyklistické a běžecké závody
Celkem závodních kilometrů
75 km plavání – 3000 km kolo – 750 km
Galerie