Vabroušek závodí víc než týden v kuse...

7.12.2006 -
Zlín – Rekordní rok má za sebou triatlonista Petr Vabroušek. Se závodním číslem na paži, na hrudi nebo na zádech absolvoval 75 kilometrů ve vodě, asi 3000 na kole a 750 při běhu. To je asi 170 hodin, tedy 7 celých dní.
„Tělo i hlava to snášejí dobře, což je pro podobný systém naprosto nezbytné,“ říká 33letý železný muž, člen Author Titan teamu. „Ale dovedu si představit ještě víc závodů. Jen nechci být bez rodiny.“

Označení termínem pro člověka mimořádné odolnosti a vytrvalosti je v jeho případě pouze jemnou zdrobnělinou. Takovým číslem v tak vysoké intenzitě zatížení se nemůže chlubit patrně žádný jiný sportovec na světě.

K tomu připočtěte tisíce nalétaných kilometrů napříč časovými pásmy. A kancelář v notebooku, neboť sám se stará o veškeré sponzory a finance.

Naposledy si užil vítězství minulý víkend v Subic Bay na Filipínách. Pod stromy obsypanými netopýry a makaky, vrhajícími se na občerstvení závodníků. Cestoval tam na rozdíl od některých soupeřů, obávajících se hrozby hurikánu.

A potvrdil tak pozici jedničky světové série v dlouhém triatlonu. Experti mávnou rukou: No, účast na ní je prachbídná.„Absolutní úroveň jednotlivých závodů se liší, ale na vyloženě slabý nenarazíte už nikde,“ krčí rameny Vabroušek.

Dlouhé triatlonové distance se stávají čím dál větší výzvou pro tisíce lidí po celém světě. „Závodů přibývá, stejně jako startujících a sponzorů,“ potvrzuje Vabroušek.

Světová série i šampionát pod hlavičkou světové federace ITU ale mají stále nižší prestiž než „komerční“ série Ironmana. A spolupráce leží v nedohlednu.

Jenže pozice havajského Ironmana zůstává pořád neotřesitelná – stejně jako tenisového Wimbledonu nebo cyklistické Tour de France. Jenom tam se sejde kompletní špička.
Ale právě tady Vabroušek podruhé za sebou neuspěl. Tentokrát vinou pádu na galusce. „Jinak to byla jedna z mých nejlepších sezon.“

Po osmi letech neuvěřitelné zátěže se Vabroušek, bratr veslařského mistra světa lehkých vah Michala, necítí vůbec unavený. „Hodně závodů pro mě znamená také hodně odpočinkových dnů. A nejvíc si oddychnu v letadle,“ směje se vystudovaný inženýr.

Recept na nezničitelnost? „Silná imunita a pravidelná posilovna.“

V prosinci chtěl trochu lyžovat, neboť už v lednu ho čeká další Ironman – na Novém Zélandě. „Neplánuju. Závodit budu, dokud mě to bude bavit. A živit. Těžko bych hledal práci, která by mi umožnila tolik času trávit s rodinou.“

Rok železného muže aneb Petr Vabroušek 2006
8 Ironmanů (3,8 – 180 – 42)
3 dlouhé triatlony (4 – 120 – 30)
6 středních triatlonů (1,9 – 90 – 21)
5 olympijských (1,5 – 40 – 10)
8 sprintů (0,75 – 20 – 5)
+ další jednorázové cyklistické a běžecké závody

Celkem závodních kilometrů
75 km plavání – 3000 km kolo – 750 km


Hodnocení:

Galerie

   

Přečteno 755x

Komentáře

Roční objem? Reagovat
Objem Reagovat
Kostka Ladislav Reagovat
jojo Reagovat
Užitečný sportovec ... Reagovat
Kolář Petr Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera