Zbyněk Švehla rekapituluje sezónu a střádá pĺany na tu další

11.12.2012 -
Několikanásobný ironman Zbyněk Švehla bilancuje nad letošní sezónou a prozrazuje své plány do budoucna. Vrátí se opět mezi lávové pole, nebo ho bude lákat vize Paralympiády v Riu?

 

 Zbyňku, celý rok o Tobě nebylo příliš slyšet, zato jsme Tě mohli po dlouhé době závodit doma v Doksech. Jaká tedy byla Tvá letošní sezona  ?

Převládá spokojenost. Objel jsem třináct cyklistických závodů a tři triatlony. Když začnu od cyklistiky, tak asi nejlépe jsem se cítil v červnu v Schenkonu ve Švýcarsku, kde jsem na 70km silničním závodě vyjel pěkné 14.místo a pokořil hranici 1:45. To už je moc pěkný průměr a první desítka v silné konkurenci na prestižním závodě v paralympijském roce nebyla tak daleko. Zajímavou zkušeností byl start na Světovém poháru UCI v Římě a celkové umístění v EHC žebříčku na 8.místě se zase může líbit mým sponzorům a partnerům. Velmi si vážím toho, že se mi povedlo zvítězit na Počeradské 15ce, kde má závod vozíčkářů již dvacetiletou letou tradici. Do Loun se rád vracím a toho zápisu v kategorii vítězů si považuj. A triatlon? Zkusil jsem něco nového a to olympijskou distanci na New Yorském triatlonu. Obrovský zážitek a jen o fous, nebo respektive o depa, mi uteklo druhé místo v kategorii. Příšerné plavání v neobyčejně špinavém Hudsonu s úvodním povinným skokem z metr a půl vysokého mola, kterého jsme nebyli ušetřeni ani my chromí. Velmi rychlé kolo a kopcovitý běh v Central Parku. Tři a půl tisíce lidí na startu. A na druhém konci sezony mám malebné Doksy s domácí atmosférou. Chtěl jsem pod 5 hodin, ale o pár minut to nevyšlo. Poslední kolo cyklistiky už nebylo z čeho brát.Jsem moc rád, že jste mi vyšli vstříc a vpustili mě na start sesbírat plno cenných skalpů. A když triatlon ,tak samozeřjmě u mě nesmí chybět Antwerpy.

To určitě ! Letos jsem tam byl poprvé a Ty pošesté. Jak se Ti jelo a vrátíš se pro sedmou finišerskou medaili do sbírky ?

Vyjímečnost letošního závodu jsem si předpřipravil tak trochu sám. Povedlo se mi totiž přesvědčit a doslova dokopat na start Thomase Fruhwitha (AUT), který je momentálně asi nejlepší triatlonista vozíkář na světě a svedli jsme velmi vyrovnanou plavecko - cyklistickou bitvu. Thomas byl nakonec v cíli ve světovém rekordu 4:16 a já za 4:38. Patnáct minut rozdílu mezi námi přibylo až na běhu, ale to už nebude asi nikdy lepší. Na závod jsem pozval německého veterána H.Koeppena- mistra světa z Kony 2007,2008. Strávili jsme báječný víkend společně s Thomasem a Mindou Dentler - americkou vozíčkářkou, která si letos vylámala zuby na bike cut off při premiéře v Koně. Z Antwerp jsem si odvezl dobrý pocit nejen z vylepšení osobního maxima, ale i z toho že jsem zatahal za nitky networkingu a zaranžoval osobní setkání Hannese, Thomase a Mindy a možná i inspiroval Hannese ke comebacku o kterém začal za soumraku na Grote Markt směle hovořit. Však sami dobře víte, jak máme ten náš sport zarostlý pod kůží...Ano, posedmé - to bych se vrátil moc rád, ale na příští rok to vypadá, že Antwerpy jsou z kola venku. Závod byl vyřazen z IM serie a zřejmě nebude vůbec. To mě mrzí..bude mi chybět. Ale pokud to letos opravdu měla být tečka za érou Antwerp tak se moc povedla.

A jaký závod tedy nahradí Antwerpy ? A kde se budou sbírat kvalifikační sloty pro HC kategorii do Kony a Vegas  ?

Zatím jedinou jistotou je tradiční Buffalo Springs v Lubbocku. Podle posledních informací by měly být HC sloty na novém závodě 70.3 v Berlíně a v australském Cairns – také 70.3 .

Takže?

Takže nevím. Nejde mi ani tak o kvalifikační slot jako o možnost závodit s ostatními. Lubbock je závod, kde je dlouhodobě vysoká účast vozíčkářů. Je to daleko, ale před deseti lety jsem tam vyhrál, tedy nevylučuji, že mě směs sentimentu a touhy utkat se s ostatními kolegy a osobně je poznat, odvane opět do texaských plání. I když, mám- li být upřímný, spíš si myslím, že převládne pragmatismus a udělám si koncem června výlet do Berlína.

A Havaj? Jak a kde si vůbec  prožil letošní Havaj? Pokud vím tak vloni sis na havajskou noc stylově „střihl“ vlastní svatbu....

Letos pochopitelně nic podobného kalibru. „Odplaval“ jsem u kamaráda a na cyklistiku už jsem byl doma. Chtěl jsem jít v neděli ráno na bazén a tak jsem neplánoval, že vydržím u počítače tak dlouho, ale nakonec mě to opět chytlo a odcházel jsem do hajan společně se zlomeným Marinem. Plavat jsem nebyl, ale nemrzí mě to. Byl to tak jako každý rok zážitek.Tak třeba zase někdy, jednou...Nerad bych tam končil s posledním zápisem DNF. Letos jsem měl poměrně našlápnuto a byl jsem připravem se zúčastnit. Avšak hlavní motiv se „s pádem Lance Armstronga“ rozplynul a zustal jsem nakonec doma u holek.

U holek ?

Magdalence je deset měsíců a právě se chystá se na své první krůčky, zatímco Chrissie je na odchodu ....

Tak to se budeme těšit....Ale olympiáda v Riu předpokládám bude ještě spíše na Tebe? 

Ano Rio - velká paralympijská premiéra. Nelze tuto jedinečnou  možnost zcela přehlížet.Pojede se pravděpodobně na sprint vzdálenosti. Rád bych,ale ta touha není zdaleka tak silná, jako mé poúrazové směřování k Havaji. New York ukázal, že je možné konkurovat i rychlíkům. Navíc při plném pracovním a rodiném úvazku se přeci jen lépe trénuje v kratších objemech. Vlastně jsem už letos pošilhával po ITU  MS v Aucklandu a nebo po nějakém dalším závodě světového poháru, ale nevyšlo to. Na příští rok je tam tuším Londýn a další příznivější destinace a snad s blížící se paralympiádou přibude i konkurence a bude více startujících. Zatím to není až tak velká sláva a závody IM série, kde startujeme v poli nehandicapovaných,jsou co se zážitku týče, úplně někde jinde. Asi je předčasné a hodně troufalé mluvit o Riu a stejně tak by bylo nepatřičné hovořit o nějaké pěkné tečce za kariérou. Sport se mě drží celý život a věřím, že nebudu nucen dělat nějaké ostré radikální konce. Tak snad zdraví vydrží a mám před sebou ještě plno dobrých roků. Za ty dosavadní bych rád poděkoval za podporu a pochopení především všem nejbližším a samozřejmě také mým dlouhodobým partnerům a sponzorům. Především ČEPSu, České Zbrojovce a ATEXu

Hlavní výsledky :

TRIATLON : 

2. HC 70.3 Antwerpy ( celkově 156.)  čas 4:38:36 min

3. HC New York triathlon ( celkově 236.) čas 2:23:11

50. Doksyman čas 5:02:29 

HANDBIKE :

1. Počeradská 15ka

2. Košický maraton

8. v žebříčku EHC ( European Handbike Circuit)  pro rok 2012

 

 

 

 

Hodnocení:

Galerie

   

Přečteno 974x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera