Nezničitelný Moraviaman Vabroušek už míří na Bigmana

28.06.2011 -
Aspoň o jednu jistotu se český triatlon může opřít. Už léta. A těšit se na lepší a lepší… V cíli Moraviamana se Petr Vabroušek radoval z vítězství, času i pro světoběžníka až neuvěřitelné blízkosti domova.

Český triatlonista zajel dosud nejrychlejší čas na „železné“ trati 3,8 – 180 – 42 na českém území. 8:29:18! „Bylo to super – na rozdíl od Pardubic před dvěma týdny, kde o byl po otřesu mozku z úderu o dveře auta survival, tady to byla pohoda…,“ říkal.

Je domácí vítězství cennější, nebo spíš příjemnější než jiná, navíc v takovém čase?

Každé vítězství v důležitém závodě se počítá. Cenné bylo v tom, že šlo o osmý. titul mistra ČR z osmi pokusů na trati Ironmana. Příjemné bylo v tom, že to bylo na domácí trati za účasti mé rodiny a přátel. Ten čas už byl jen taková třešnička na dortu – v zahraničí už jsem jel hodně závodů rychleji, ale v ČR zatím ne.

Jak se pro tebe vyvíjel závod?
Skvěle mi sedlo plavání a bez problémů jsem se udržel s Tomášem Bednářem, což mi vyneslo slušný náskok na hlavní pronásledovatele. Na kole jsem se držel podle plánu kolem 300 wattů a asi po 50 km jsem se dostal před nejlepšího plavce Tomáše Martínka na čelo. Pak už jsem si jen kontroloval mezičasy a své tempo. Viděl jsem, že navzdory nepříjemnému větru, jsou velmi dobré a tak jsem mohl v posledním okruhu trochu zvolnit a připravit se na maraton.

Maraton jsi opět zvládl skvěle pod tři hodiny, 2:57:09.
Vybíhal jsem v čase 5:32 a věděl jsem, že na prolomení času 8:30 musím jít maraton pod tři hodiny, což obnášelo zhruba 44 minut na okruh. Po okruzích za 42:43 a 44 minut jsem si na tom posledním mohl dovolit trochu zvolnit a vychutnat si finiš v pohodě.

Jaký to je jet tak dlouho sám bez soupeřů? Šel jsi úplně na max, nebo s rezervičkou?
Do 50. kilometru cyklistiky jsem měl koho stíhat, pak už to byl hlavně souboj s časem. I když kluci za mnou jeli na kole výborně a při maratonu se může stát cokoli… Snažil jsem se dodržovat s malou rezervou tempo na výsledný čas pod 8:30 a to se podařilo. Kdyby na mě někdo dotíral, dovedu si představit i čas o trochu lepší.

Pomůže ti znalost prostředí, stihl jsi občas něco prohodit se známými, nebo rodinkou podél trati?
Na trati nejsou žádná záludná místa nebo nebezpečné zatáčky, takže znalost trati asi nehrála žádnou velkou roli. Určitě ale pomáhá atmosféra, vytvořená mými nejbližšími. Podobně příjemná, plná přátel a obvykle i rodiny, ale panuje i na ostatních závodech u nás

Co teď máš v plánu za další závody?
V sobotu a neděli tradičně absolvuji dvojzávod Bigman v Praze, další víkend půlželezňák Mammothman v České Lípě a poté zavítám na půlku do Bátovec a na netradiční závod v Tatrách Oravaman na Slovensko. Čekáme přírůstek do rodiny a tak letos nemůžeme cestovat po světě. Já se budu držet doma, abych byl naplno u toho.


TN

Hodnocení:
Přečteno 984x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.