Mým cílem je stále se zlepšovat, říká Tomáš Kříž

20.08.2020 -
V sobotu získal Tomáš Kříž v barvách Konrad Tools Team páté místo na MČR v olympijském triatlonu. Ve dvaceti letech tak zaznamenal výrazný úspěch a mnoho diváků v Příbrami se ptalo na jeho jméno. Jak hodnotí závod a jak vypadá jeho trénink?

V sobotu jsi na ČP Příbram v rámci Mistrovství republiky vybojoval páté místo. Dvě minuty tě dělily od bronzu. Jak hodnotíš tento výsledek?

Se závodem jsem spokojený, byl to můj první triatlon na olympijských distancích a moc jsem si ho užil. Téměř celý závod se vyvíjel ideálně až na drobné chyby. Například jsem nezvolil úplně nejlepší startovní pozici na plavání, což ale při bezhákové cyklistice nehrálo téměř žádnou roli.

Bereš to jako zatím tvůj největší triatlonový úspěch?

Je to jeden z lepších výsledků, v olympijském triatlonu určitě nejlepší, protože zatím jediný. Ale možná si stále více cením 21. místa z ME dorostu.

Jak se pro tebe závod vyvíjel? Co bys býval udělal s odstupem času jinak?

Jak jsem již avizoval v první otázce, závod měl téměř ideální průběh, ale zvolil bych příště jinou startovní pozici a v cyklistické části bych se v prvním kole nesnažil smazat veškerou ztrátu z plavání, ale já už ty nohy mám prostě tak naučené z kratších a hákových závodů. Možná se příště pokusím od někoho půjčit časovkářské kolo, v bezhákovém závodě dělá viditelný rozdíl.

Ve které části závodu to pro tebe bylo nejtěžší?

Nejtěžší moment byl určitě v druhém kole na běhu, po odstoupení Honzy Čelůstky, který mě táhl. V tu chvíli jsem trochu ztratil podporu a motivaci. Závodníci přede mnou byli daleko a sily už taky ubývaly.

Jak jsi vnímal závodní atmosféru?

Atmosféra je v Příbrami vždy super, každá disciplína má čtyři kola, takže diváci nás mohli vidět a povzbuzovat opravdu často a naštěstí jsou tam i místa bez diváků, kde si závodník může na chvíli ulevit. Prostě ideální prostředí pro obě strany. Organizace byla skvělá, pokud je ředitelem závodu Radek Eliáš, je to záruka kvality.

Připravoval ses na tento republikový šampionát nějak speciálně?

Týden před závodem jsme se s reprezentací vrátili z vysokohorského kempu v italském Livignu a týden po tomto typu kempu není fyziologicky úplně ideální doba na podání excelentního výkonu. Takže příprava byla spíše volnější a nesměřovala přímo k tomuto závodu.

Jak dlouho se věnuješ triatlonu a co máš v tomto sportu zatím za sebou?

Triatlonu se věnuji od patnácti let. Před tím jsem hrál florbal, chodil do atletického kroužku a běhal venku s kamarády. V průběhu kariéry jsem se zúčastnil dvou ME dorostu a dvou ME juniorů, k tomu několika evropských pohárů juniorů.


Závodíš v barvách našlapaného brněnského týmu Konrad Tools Team. Jaké máš podmínky?

Do Konrad tools teamu jsem přestoupil až letos, se zahájením studia na VUT Brno. Určitě mi prospělo plavání ve skupině, protože jsem dříve plaval sám. Také je super, že plavecké tréninky jsou v Brně každý den, tak si člověk může dobře naplánovat tréninkový týden. Ostatní disciplíny hodnotit nemůžu, protože tam se nadále připravuji individuálně.

Kolik toho sec studiem stihneš odtrénovat? Kdo ti píše tréninky?

Trénink se samozřejmě u každého triatlonisty liší podle období, ve kterém se nachází, ale já největší rozdíl pociťuji mezi tím, jestli je semestr nebo mám zkouškové období, či úplné volno. V semestru zvládám odtrénovat mezi 15 až 20 hodinami týdně a mimo něj kolem 25 hodin. Na soustředěních to pak dělá i 35 hodin. Mou přípravu řídí od letošního roku Matěj Nekoranec, jeho vedení mi naprosto vyhovuje, je velmi profesionální a myslím, že jsem díky němu udělal obrovský posun, především v běhu.

Jaký je tvůj nejoblíbenější tréninkový motiv?

Asi žádný oblíbený, který bych opakoval stále dokola, nemám. Můžu ale vyzdvihnout jeden cyklistický trénink, který se však kvůli své náročnosti nedá nějak pravidelně opakovat. Hlavní série tohoto tréninku je 20x 5 min kopec na ANP (tehdy u mě 4,73W/kg) s 3 minutovým vyjetím mezi úseky. 


Kdo je tvým triatlonovým vzorem a v čem?

Dlouho jsem žádný vzor neměl, vlastně až do letošního jara, kdy jsem se hodně zhlédnul v norském triu Blummenfelt, Stornes, Iden. Hodně se mi líbí jejich přístup k tréninku, využívání moderních technologii a transparentnost jejich tréninků na aplikaci Strava. Podobný model, kdy by trénovalo víc závodníků vyšší výkonnosti společně, by se mi velmi zamlouval.

Čeho bys jednou chtěl v triatlonu dosáhnout?

Přesné cíle teď nemám, důležité pro mě je, abych se stále zlepšoval. Asi nejbližší důležitou metou  a přínosem by pro mě byla účast na nějakém Světovém poháru.

Které další závody máš v plánu?

Tento pátek mě čeká závod EP  v polském Olsztynu. Týden na to si zazávodím v domácím prostředí v Brně, kde to vypadá na slušnou konkurenci s účastí zahraničních závodníků. Výhledově pak asi ČP v Karlových Varech  a uvidím, jestli se v této nejisté sezoně naskytne ještě nějaká příležitost na další zahraniční závod.


Hodnocení:
Přečteno 891x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka
10.1.24Luxusní kola si své zákazníky vždy najdou, říká mechanik Michal Kohoutek.
21.12.23Mým snem je účast na největším sportovním svátku světa, říká Tereza Zimovjanová
17.12.23Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz
5.12.23Příští sezona bude poslední. Těším se na premiéru IM Hradec Králové, říká Tomáš Bednář
27.11.23Snažíme se kvalifikovat na olympiádu v Paříži 2024, říká Daniel Noah