Skoro při všech letošních závodech jsem zkusil rozhodnout na kole, říká Jan Volár

25.10.2019 -
Aktuální vítěz Českého triatlonového poháru a mistr republiky Jan Volár má za sebou dva vydařené závody na mezinárodním kolbišti. Jak se mu vedlo v Turecku a Portugalsku a na které další závody má namířeno?

Minulý víkend jsi skončil jsi na 14. místě na Evropském poháru v portugalském Funchalu. Jak závod probíhal? 

Po plavání jsem byl docela v pohodě v první skupině. Při úvodním okruhu na kole jsem šel do úniku č.1, kde bylo asi osm dobrých cyklistů. Po jedné zatáčce ale závodník přede mnou v nástupu roztrhl řetěz a ošklivě spadnul. Abych ho nepřejel, musel jsem úplně zastavit a než jsem se znovu rozjel, byl jsem až za další skupinou. Dvakrát jsem se pokusil dojet do úniku, poprvé s Britem, se který jsem letos ujel už třikrát. Potom jsem se pokusil i sám. Nepodařilo se a tak jsem dojel do depa v hlavním poli. I přes moje „blbnutí“ na kole se mi běželo docela dobře. Po většinu závodu jsem se držel ve vedoucí stíhací skupině. Musím ale zapracovat na finiši, protože na posledním kilometru jsem se propadl asi o čtyři místa a přišel tak o slušný výsledek a o prize money, které činí asi 100 EUR, z čehož mohly být skoro dvě večeře ve Funchalu… bez pití teda… S výkonem jsem spokojený. Myslím, že jsem jel skoro nejhloupěji, jak jsem mohl a s mojí aktuální výkonností jsem předvedl patrně nejhorší možný výsledek, takže příště bez blbnutí a bude z toho slušné umístění. 

Proč sis vybral právě Evropský pohár ve Funchalu? 

Původní plán byl hned po vysokohorském soustředění odjet na EP v Alanyi a pak na Světové poháry do Asie, tam jsem se ale nedostal na startovku. Jsem v dobré formě, proto jsem se místo toho přihlásil na svěťáky v Americe, které budou za dva týdny. Chce se mi závodit a Funchal byl asi poslední závod v Evropě, tak jsem se nemusel dlouho rozhodovat, kam pojedu. Trať na Madeiře se mi navíc dost líbí. 


V Turecké Alanyi jsi doběhl patnáctý. Jak se závod vyvíjel tam? 

V Alanyi se startuje z pláže, čehož jsem chtěl využít, protože díky mé výšce mohu běžet asi o 10 metrů dál než většina ostatních. Ale jak už to tak u mě bývá - nevyužil jsem. Po startu jsem nepřeskočil hned první vlnu a spadnul. Takže jsem i na ty nejmenší závodníčky ztrácel 10 metrů naopak já. Plavalo se mi ale docela dobře a vylezl jsem ve druhé skupině. Na kole jsem za to hned vzal a dojel na čelo. Do poloviny cyklistiky jsme jeli poměrně v klidu. Potom zaútočil britský závodník, načež okamžitě ostatní Briti najeli na čelo skupiny a zpomalovali tempo. To mi přišlo jako vhodný okamžik, abych si dojel do úniku. V depu z toho bylo nakonec 15 vteřin náskok na hlavní skupinu. Při běhu se mi ale dost špatně dýchalo a propadl jsem se na konečnou 15. pozici. Možná jsem byl ještě unavený ze soustředění nebo z náročné 23h cesty Livigno-Praha-Alanye, ale s dýcháním mám už dlouhou dobu problém a budu muset na technice a síle dechu dost pracovat přes zimu. 

Jaké bylo soustředění s Terkou Zimovjanovou a Filipem Václavíkem v Livignu? 

Na soustředění do Itálii jsme nejeli kvůli nejlepší kávě a pizze, ale hlavně pro skvělé tréninkové podmínky. Odtrénoval jsem vše co mi můj trenér-já naplánoval. Týdně to bylo zhruba 25 km plavání, 350 km na kole, 110 km běhu a k tomu nějaké posilování. Livigno je pro triatlon ideální, bazén a dráhu jsme měli 300 m od apartmánu, jsou tam krásné cesty na kolo a milí lidé, kteří mají rádi sportovce. Když jsme třeba jeli na Stelvio a zastavila nás pod kopcem zavřená závora. Policista nám řekl, že po nočním dešti jsou na cestě popadané kameny. Závoru nám prý otevřít nemůže, ale pokud ji chceme podlézt, tak se na nás chvíli nebude dívat. Takže jsem pak měli celý kopec jen pro sebe. Tři týdny ve vysokohorském Livignu bylo jedno z mých nejlepších soustředění a v budoucnu plánuji sem jezdit častěji. Filip a hlavně Terka sice občas zlobili, ale budu rád když se mnou pojedou i příště. 


Jak zatím hodnotíš letošní sezonu? 

České závody byly docela dobré, ale ve světě jsem moc dobrých výsledků letos neměl. Už jsem to několikrát říkal, ale nechci pouze končit v závodech co nejlépe, chci vyhrávat. Nevěřil jsem si na běhu, takže jsem zase skoro při všech závodech zkusil ujel na kole. Teď si ale konečně začínám připadat, že začínám v závodech i slušně běhat a pokud nenechám všechnu energii na kole, tak bych mohl udělat výsledek i v závěrečné části triatlonu. V Americe mám za cíl alespoň v jednom závodě se pokusit neútočit na kole. 

Jaké máš další plány? 

Po závodech v Americe budu mít několik dní bez sportu a trénovat začnu až koncem listopadu. Soustředění a závody na další rok budu řešit až po sezoně. Už teď mám ale vymyšlených několik možností a změn v přípravě. Kromě mého sportování taky s bráchou pořádáme běžecké závody. 21. prosince budeme mít v Hradci Králové vánoční půlmaraton. Takže mě v posezonním období čeká příprava celé akce. Taky jsme založili triatlonový kroužek a máme připravených pár dalších věcí na které během sezony nemám tolik času. 

Plánuješ další rok trénovat s reprezentací? Jak si rozumíš s reprezentačním trenérem Lukášem Vrobelem? 

S Lukášem máme oba dost rozdílný pohled na trénink. Největší výhodu tréninku ve skupině vidím v tom běhat společně těžké úseky, jezdit týmové časovky, zkoušet starty, depa atd. Lukáš ale chce vést trénink podle výsledků laktátových testů a proto na soustředění společně chodíme jen volné tréninky a úseky všichni podle svých výsledků. Takové společné trénování mi přijde skoro zbytečné. Navíc si nemyslím, že by tělo znalo něco jako aerobní a anaerobní práh. Určitě ale nechci říkat, že to dělá špatně, naopak, za mě je Lukáš jednoznačně nejlepší reprezentační trenér, kterého jsem zažil. Cest jak se zlepšovat je více a oba myslíme, že ta nejefektivnější je jiná.


 

 

 

 

 

 

Hodnocení:
Přečteno 11870x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.