Mám radost, ale ambice směřovaly k nejvyššímu stupínku, říká Pavel Wohl

8.02.2023 -
Na halfironmanských tratích nedávného Isramana vybojoval Pavel Wohl stříbrnou medaili. Tento závod považuje za jeden z nejnáročnějších na světě.

Jak hodnotíš svůj výkon z Isramana, kde jsi na půlce vybojoval stříbrnou medaili? 

Ze svého výkonu mám radost, nicméně se nebudu tajit tím, že ambice směřovaly k nejvyššímu stupínku. Paradoxně mám ze stříbra o to větší radost i díky tomu, že jsem se ve druhé polovině běhu opravdu hodně protrápil a neměl jsem sílu na soupeření o vítězství. Tomu však předcházel souboj o vítězství, který trval od poloviny cyklistiky až do 12. km běhu.  

Jak se pro tebe závod vyvíjel? 

Mým největším soupeřem byl Itamar Eshed, který skončil loni těsně druhý. Vzhledem k tomu, že se věnuje úspěšně olympijskému triatlonu, tak jsem věděl, že ve vodě se s ním nemohu úplně srovnávat. Od začátku se utrhnul od zbytku pole a nakonec mi nadělil víc jak 3 minuty. Z vody jsem lezl na 4. místě a už od samotného začátku cyklistiky jsem se snažil stáhnout propastnou ztrátu. Až na 50. km se mi podařilo se dostat do čela závodu, kde jsme se střídali s Izraelcem. Pokus o nástup jsem v prudkém protivětru velmi rychle vzdal a tak bylo rozhodnuto o společném dojezdu od T2. Ihned od začátku běžecké části jsem se dostal do čela závodu a první cca 4km klesání jsem běžel s několikasetmetrovým náskokem. Na 5. km jsme se opět seběhli a běželi bok po boku až do 12. km, kde začala rovina. A právě tento moment byl pro mě osudný, protože mi Izraelec nastoupil do tempa 3:20/km, které jsem nebyl schopen akceptovat díky zničeným nohám ze seběhu. Do cíle jsem už jen trpěl, protože jsem měl rozedřené nohy ze seběhu v kombinaci se zatuhlými stehny.  

Jaké byly tratě závodu? 

Kdo zná ISRAMANA, tak ví, že to je jeden z nejtěžších závodů na světě. Vzdálenosti poloviční distance jsou standardní. 1900m plavání, 90km cyklistiky a 21,1km běh. Pravdou je, že na závodě je plavecká část tím nejlehčím. Na následné cyklistice jsem dle mého Garmina nastoupal přes 1800 výškových metrů a naopak na běhu jsem sbíhal 811m z hor k moři. Prvních 11 km bylo strmým klesáním z hor a následných 10km po rovině v horku podél pobřeží. O kvalitní zážitek pro kvadricepsy bylo postaráno. 

 

Ve které části závodu se rozhodlo o medailovém podiu? 

Chleba se lámal v závodě hned několikrát. Až v běžecké části se mi tomu nepodařilo zabránit. Do 12. km jsme soupeřili s Izraelcem o vítězství, nicméně mi po náročném seběhu odešly nohy v kombinaci s nástupem, na který jsem nebyl schopný odpovědět.  

Jaký jsi měl plán do závodu a jak se ti ho dařilo plnit? 

Mou strategií bylo dojet na 20-30. km čelo závodu s cílem nastoupit po větru a vytvořit si suverénní náskok do běžecké části. To se mi podařilo až na 50. km a zbylých 40km čistě proti větru bylo velmi obtížné se vzdálit. Kdyby mi tato taktika vyšla, tak by se mi podařilo s největší pravděpodobností závod vyhrát. Právě společného běhu se soupeřem, který váží skoro o 20kg méně, jsem se obával nejvíc. 

Proč padla tvoje volba na tento úvodní podnik letošní sezony? 

Izael je mému srdci velmi blízko a již velmi dlouhou dobu jsem snil o jeho návštěvě. Jakmile jsem se dozvěděl o ISRAMANU, tak jsem neváhal ani chvíli a rozhodl jsem se tak spojit příjemné s užitečným. Právě závodění v zemi zaslíbené pro mě znamená tu největší poctu. ISRAMAN 113 je asi nejtěžší poloviční distancí na světě a považoval jsem to za velkou výzvu.   

Jaká byla cesta, ubytování, logistika, výdaje..? 

ISRAMAN byl projektem, za kterým stojí mí největší a nejbližší podporovatelé v rodinném okruhu, sponzoři a partneři. A právě cesta do Izraele s cílem zde úspěšně reprezentovat naše hodnoty byla společným cílem. Izrael není zrovna levná země a i tomu se podobaly výdaje na závod. Díky štědrosti organizátorů jsem to měl o něco jednodušší. Organizace byla zcela bezkonkurenční. Až na problémy při plavecké části, kdy odplavaly některé bójky, probíhalo vše bez problému. Co se týče cesty, tak vzhledem k nemožnosti letět napřímo, jsme využili přímý let z Vídně. Díky skvělému servisu od Fly4Sport to bylo o mnoho snazší, za což velmi děkuji. Na místě mě osobně podpořila paní konzulka z Eilatu, Eva Ziv a pan velvyslanec, Martin Stropnický. Velmi jim děkuji za podporu.   

Jak jsi oslavil toto stříbro? 

Největší oslavou pro mě byl tréninkově volnější týden, kdy jsem měl konečně trochu času na "resty". Na chvíli se zastavit, vylézt ze své "triatlonové bubliny", promyslet plány na sezónu a užít si trochu fyzického klidu :-).  

Zdržel ses tam ještě coby turista? 

Vzhledem k tomu, že jsme jeli do Izraele 6 dní před závodem kvůli aklimatizaci, letěli jsme zpět už den po závodě. Turistiku jsem spojil s tréninkem a tak jsem alespoň v rámci jednoho cyklistického tréninku společně s místní sportovní legendou, Nimrodem Eldarem a českou legendou, Petrem Vabrouškem a Tomášem Rackem zavítal do Timna National Parku, který je nedaleko Eilatu.  

Co tvé další triatlonové plány? 

Jelikož se mi teď teplo dostalo pod kůži, tak je pro mě prioritou naplánovat možnost tréninku v teple. To je cesta k velmi dobré formě. Co se týče závodní sezóny, tak mohu prozradit, že budu letos startovat na Czechman triatlonu a také mě čeká první celý Ironman s nemalými ambicemi. Už teď se moc těším na další závody. 

 

Hodnocení:
Přečteno 1206x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.