Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana

7.09.2021 -
Matěj Burian v barvách SK Slavia Praha vylepšil svůj loňský bronz letošním triumfem stylem start-cíl na MČR ve středním triatlonu - Pilman ve Žďáru nad Sázavou. S jakým cílem a strategií šel do závodu? Kde rozhodl o svém vítězství?

Jak ses připravoval na Pilmana? Zařazoval jsi nějakou speciální přípravu? 

Letos jsem se na rozdíl od loňska na závod nějak speciálně nepřipravoval. Trénuju průběžně během roku. Jediné, co jsem udělal jinak bylo, že jsem se párkrát projel na časovkářském kole, abych si zvyknul na specifický posed (jinak na něm moc nejezdím). Vlastně možná nejlepším tréninkem pro mě bylo absolvování polovičního ironmana v Mostě, před dvěma týdny. 

Kolik času v současné době odtrénuješ? Kdo tě trénuje? 

Tréninku už nedávám tolik, co v minulých letech. Dělám to hlavně proto, že mě triatlon moc baví, ale už neřeším, co přesně musím odtrénovat a v jaké intenzitě to musí být. Určitě nejvíce času věnuju cyklistice, hlavně letos. Na jaře jsem najezdil poměrně velké objemy a jiný sport jsem v podstatě ani nedělal. Běhat se teď snažím chodit 2–3 x týdně, ale pouze klus, protože se chci vyhnout zraněním, která mě často brzdila v minulých letech. Plavání věnuju nejméně času, většinou jednou týdně. Kdybych to měl vyjádřit v hodinách, tak se to aktuálně pohybuje mezi 12-15 hodinami tréninku. Trenéra už nějakou dobu nemám, tréninky si dávkuju podle pocitu a časových možností. Nicméně základy triatlonového tréninku, ze kterých čerpám dodnes, mi dal můj první trenér triatlonu, Jirka Seidl. 

S jakým cílem a strategií jsi šel do závodu? 

Do závodu jsem vstupoval s tím, že bych rád využil absence pár nejsilnějších závodníků, a pokusil se vyhrát. A strategii jsem měl přesně s takovou, jakou jsem předvedl:) Věděl jsem, že si budu potřebovat vytvořit co největší náskok v prvních dvou disciplínách, protože aktuální běžecká forma by na vítězství určitě nestačila… 


Koho jsi považoval za největší konkurenty? 

Jak jsem již zmiňoval, letos na startu chyběli někteří top závodníci, kteří závodili v zahraničí, nebo se připravovali na jiné závody. Za největšího soupeře jsem proto asi považoval Honzu Šnebergera, který loni na Pilmanovi skončil těsně za mnou. 

Jak se pro tebe závod vyvíjel v jednotlivých disciplínách? 

Hned po startu plavání jsem si začal budovat náskok, který jsem chtěl mít co největší. Myslím, že jsem na hlavní pole naplaval asi 2 minuty, což nebylo špatné. Na kole mi trvalo dost dlouho, než jsem se dostal do tempa. Jakmile jsem se ale rozjel, dařilo se mi držet stanovené watty a tušil jsem, že náskok roste. Na běh jsem přijel s náskokem 6 minut na Karola Džalaje a 10 minut na Honzu Šnebergera. Snažil jsem hlavně držet trochu zpátky, aby mi ke konci nedošlo, nebo aby se nedostavily křeče. Naštěstí náskok byl dost velký na to, aby moje strategie vyšla. 


Kde jsi rozhodl o svém triumfu? 

Myslím, že o mém vítězství rozhodla těžká trať kola. Na její náročnosti se podepsalo i počasí, kdy téměř celou dobu pršelo a dost foukalo. 

Co jsi udělal jinak oproti loňsku? 

Přibral omylem 7 kilo:) 

Kolik sil ti vzal závod? 

Tím, že jsem nemusel běžet celou dobu úplnou hranu, tak jsem se po závodě cítil asi nejlépe ze všech dokončených halfironmanů. Přispěl tomu asi i fakt, že jsem si celou dobu mohl jet svoje tempo, které jsem věděl, že dokážu udržet. 


Co pro tebe toto vítězství znamená? 

Mistrovský titul na další distanci, a hlavně po strašně dlouhé době. Naposledy jsem mistrovství vyhrál mezi dorostenci. Navíc, už jsem si nemyslel, že se mi někdy podaří takový závod vyhrát, takže mám teď i motivaci to nezabalit a trénovat dál. 

Jaké byly tratě, počasí a organizace? 

Tratě jsou na Pilmanovi tradičně poctivé ve všech disciplínách. Kopcovaté kolo i běh je doplněno plaváním ve studené Pilské nádrži. Počasí letos nevyšlo nejlepší, bylo asi 12 stupňů a na kole pršelo. Na běh ale možná lepší než třicetistupňové horko. Organizace je na Pilmanovi taktéž tradičně skvělá. Zajištění trati na všech nebezpečných místech je zde opravdu na vysoké úrovni. 

Kde jsi letos ještě závodil a jak se ti dařilo? 

Před startem Pilmana jsem měl zatím 3 starty na triatlonu. V červnu jsem vyhrál olympijský triatlon (také zde Pilské nádrži) a pak jsem byl 8. na MČR v OH triatlonu Příbrami, kde se mi závod moc nepovedl. Dva týdny zpět jsem závodil na „půlce“ v Mostě, kde jsem skončil druhý za Kubou Langammrem. Kromě toho si občas zajedu i cyklistický závod. 

Máš v plánu ještě nějaké další závody letos? 

Ano, chystám se ještě na Doksy Race v polovině září.

Hodnocení:
Přečteno 1365x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.