Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek

2.09.2021 -
Triatlonista Jiří Prášek začal s triatlonem ve 44 letech a zlomovým závodem pro něj byl extrémní Winterman při premiéře v roce 2015. Postupně se mu podařilo absolvovat všechny podniky série Extreme Triathlon Series. Úctyhodný počin. Více v našem rozhovoru.

Jaké byly tvoje triatlonové začátky? 

S triatlonem jsem začal hodně pozdě a to v roce 2012, to mi bylo 44 let. Zkusil jsem nejdřív krátké triatlony a nejdelší pro mne byla půlka. Pak mne oslovil Vláďa Pešek, se kterým se znám 35 let. Ten mi řekl mi o Wintermanovi. Příběh WM mne chytil za srdce. 

Kdy jsi jel Wintermana poprvé a kolik zářezů máš za sebou? 

Byl jsem na prvním ročníku v roce 2015. A pak na všech dalších, takže celkem 6x. Je to pro mne takový test, že nejsem ještě úplný břídil. Že stále něco dělám a fyzicky se udržuju. 


Letošní ročník máš také v plánu? 

Ano. Mám pocit, že by to měla být taková letošní tečka. 

Jaký byl pro tebe ten loňský? 

Loňský WM byl velmi zvláštní kvůli covidu. Vlastně všechny závody byly zrušené, nezávodilo se, nikam se nedalo jet. WM se jel. A tam jsem se právě dozvěděl o té extrémní sérii (Extreme triathlon series). Zase od Vládi. A říkal jsem si, že by bylo fajn zvládnout všechny závody během 3 let a mít trofej.  


Jak to pokračovalo? 

Protože se nakonec mohlo jet do JAR, tak jsem se tam se ženou Danielou (support) vypravil.

Já tam byl jako první člověk z jiný země něž JAR. První Evropan. Startovalo nás asi 22.  Bylo tam náročné plavání proti přílivu. Pak kolo ve 40ti stupních a silný vítr. Běh kde bylo 13 km seběhu. Silný zážitek. 


Jak jsi zvládl další závody tohoto seriálu? 

V únoru letošního roku jsem si řekl, že pojedu do Španělska a Rakouska. A v roce 2022 Itálii. Najednou vyskočila myšlenka, co zkusit i tu Itálii letos. Sám jsem se jí lekl. Týden po sobě?? Dva dlouhé a těžké triatlony?? Přemýšlel jsem, že když to půjdu volněji, že to tělo tak nevyčerpám. 

Vždy říkám, že mi nejde o čas nebo o umístění. Že to chci zvládnout ve zdraví a v limitu. Takže mám svůj časový plán a snažím se ho držet. Nekoukám na to, jak jede někdo jiný. Přirovnávám to k výstupu v horách. Je jedno jak dlouho jdeš na vrchol, důležité je se v pořádku vrátit do tábora zpět. 

Pak jsem v květnu zvládl Španělsko. Ta myšlenka, že bych to mohl dokázat, se usadila v hlavě natrvalo. Když jsem dokončil Rakousko, věděl jsem, že do Itálie nastoupím a pokusím se. Že pro dokončení udělám maximum. 

A podařilo se.. 

Ano. Běh byl pomalejší, než jsem plánoval. Začalo pršet a seběhy se moc běžet nedaly. Takže do splnění časového limitu v Passo del Tonale jsem měl jen dvě hodiny. Na 11 km a 800 m převýšení. Strašně to bolelo. Ale když jsem 10 minut před limitem došel do Passa, věděl jsem, že to vyjde. Těch posledních 7 km už bylo o vůli. A tu mám..Se supportem jsme to došli za cca 2,5 hodiny. 

Kolik jsi strávil na tratích těchto extrémních akcí? 

Kdybych měl nějak počítat časy tak od WM 16,5h, 17h, 18,5h, 19h, 19,5 - takže cca 90 hodin námahy. 


Zkusil bys vypíchnout specifika a jedinečnost jednotlivých závodů? 

Mluvit o jednotlivých závodech je na hodiny..Každý z nich je jedinečný. Plavání v proudu řeky, moře. Za tmy, východ slunce. Kolo jsou kopce krátké, dlouhé, sjezdy, zatáčky. Výhledy. Třeba na WM vidíš cíl (Ještěd) celou dobu běhu a on se vůbec nepřibližuje. Máš i pocit, že je dál. Když jsem viděl seběh v Knysně, tak jsem se fakt posr... ta dálka, kam mám běžet. Španělsko v bouřce šlapeš k vrcholu. Totálně promočený a přitom štastný. Rakousko i Itálie, když s tebou jde support posledních 16 nebo 7 km. 

Konají se většinou v krásném prostředí hor. Stihneš si ji aspoň trochu vychutnat? 

Já nejezdím na krev, takže mám čas se dívat okolo, hlavně na kole. Všude je nádherná příroda, panorámata. Jede se v horách a ty jsou má vášeň. Miluji je (to je taky jeden můj sen, vystoupit na všechny čtyřtisícovky v Alpách - mám jich necelých dvacet, tak nevím.. 

Dá se říct, který závod z této pětice je nejnáročnější? 

Každý z nich je těžký. Nejvíc mne bolel ten poslední - Itálie. Prostě regenerace v 53 letech není vůbec rychlá. 

Kolik tě to celé stále peněz? 

Přiznávám, že peníze jsem nikdy moc neřešil. Buď je mám a můžu si to dovolit, nebo ne. Mám velmi náročnou práci, která je ale zase dobře placená. Závody jsem bral jako dovolenou, takže jsme si tam i něco málo prohlédli. Když vezmu startovné (300-400EUR) doprava (letadlo do JAR, jinak auto) hotely, jídlo myslím, že cca 150 - 170 tisíc. 

Jak vnímáš atmosféru těchto podniků? 

Atmosféra je vždy úžasná. Být mezi lidmi, kteří jsou stejní blázni, je přece super. Hrozně mi pomáhá, že je nás tolik co dělá triatlon, sportuje. Je to lepší než ležet na gauči. To jak jsme všichni před závodem nervózní a po dokončení uvolnění, je fajn.  

Jak vypadá tvůj trénink na tyto extrémní závody? 

Můj trénink není nijak přesně organizovaný. Většinou mám v úterý běh 1-1,5 h, středa kolo 2 h, čtvrtek běh, pondělí lehké posilování a pátek plavání. Různě to kombinuji, podle času a počasí. A o víkendu co lze. Běžky, delší kolo, kajak, skialpy..celkově cca 10-15 hodin týdně. Za rok to vychází cca 4000km na kole, 1000 km běh a 100 km plavání.

 

Na závěr bych rád všem organizátorům těchto závodů vyjádřil svůj dík a obdiv. Jsou to borci, že něco takového uspořádají. Já jen tuším, co je to za problém zorganizovat, tak velké akce. Dát dohromady lidi, povolení atd. -  těžká a náročná práce.

 

Hodnocení:
Přečteno 1353x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG